Avlu Dizisi Nerede Çekiliyor? Karakuyu Hapishanesi Nerede?

admin

Star TV

3 Mayıs 2019

Avlu Dizisi Nerede Çekiliyor? Karakuyu Hapishanesi Nerede?

İngiliz yapımı Prisoner dizisinden uyarlanan Avlu dizisi, her Perşembe günü saat 20:00’de Star TV’de yayımlanıyor. Star TV ekranlarının fenomen dizilerinden biri haline gelen Avlu’nun başrollerini Demet Evgar, Ceren Moray, Nursel Köse ve Nergis Öztürk gibi oyuncular paylaşıyor. Dizinin yönetmenlik koltuğunda  Dondurmam Gaymak, Entelköy Efeköy’e Karşı ve İftarlık Gazoz gibi başarılı Türk filmlerinin yönetmenliğini yapması ile bilinen Yüksel Aksu oturuyor. Sadece kadınların bulunduğu bir cezaevini anlatan Avlu dizisinin senaryosunu ise Ahmet Yurdakul yazıyor. Dizi kadınların hapishanedeki deneyimleri ve kadın hikayelerini ortaya koymasıyla dikkat çekiyor. Dizinin sevenleri ise, ‘Avlu dizisi hangi hapishanede çekiliyor?’ sorusunu merakla araştırıyor. Karakuyu hapishanesi nerede? Avlu dizisi Ümraniye’nin neresinde çekiliyor? İşte Avlu dizisine dair merak edilen bütün detaylar…

Kadınların içinde bulunduğu bir cezaevini ve toplumsal adalet duygusunu anlatan Avlu dizisi, kadınların hayatta kalma mücadelesini izleyici ile buluşturuyor. Gazetelerin 3. sayfalarında yer alan kadın hikayelerini ve zorlu dünyalarını hapishanenin kapılarını ardına kadar açarak çarpıcı bir dille yansıtan Avlu, reyting listelerinde üst sıralardaki kendine yer bulmayı başarıyor. Her hafta yüksek reytinglerle izlenen Avlu dizisi, hem prodüksiyon hem de hikaye anlatım gücü ile rakiplerinin arasından sıyrılıyor. İzleyicilerin kafasında özellikle dizinin gerçek bir hapishanede mi yoksa bir set içerisinde mi çekildiği konusunda soru işaretleri bulunuyor. İstanbul’un Ümraniye ilçesinde yer alan dev hapishane platosunu görenler ise, Avlu dizisindeki prodüksiyon gücünü fark ediyorlar. Prodüksiyon gücü ile ön plana çıkan Avlu hapishane nerede çekiliyor? 

Avlu Dizisi Hangi Cezaevinde Çekiliyor?

Avlu dizisinin gerçekçi olarak çekilebilmesi adına İstanbul’da küçük bir hapishane formatında çekim stüdyosu kurulmuştur. Kurulan hapishane maketi şeklindeki platoda, gerçek bir hapishanede yer alan bütün alanların olması dikkat çekiyor. Hapishane sahnelerinin gerçekçi olması adına 4 aylık çalışma sonucunda kurulan platoya, cezaevine dair bütün detaylar düşünülerek yerleştirilmiştir.  

İstanbul’un Ümraniye semtinde bulunan bu çekim platosu, çevrede bulunan kişiler ve dizinin sevenleri tarafından da en çok merak edilen yerlerden biri oluyor. Karakuyu Hapishanesi adı verilen plato, Ümraniye Avlu olarak da biliniyor ve dizinin meraklıları tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

 Avlu’nun Karakuyu Hapishanesi, 4 bin 500 metrekarelik bir alanda yer alıyor. Dekorun oluşturulmasına başlandığında Ümraniye’deki zemini düzeltmek için 240 metreküp beton kullanılmıştır. Hapishane temasının daha soğuk olarak verilebilmesi adına kurulan platonun yapımında, iki ton boya kullanılmış ve avlunun dış duvarları için kapalı ile açık alanlarda 2 bin metre dikenli tel tercih edilmiştir. Duvarların inşası için ise 200 metrekarelik ytong duvarlar örülmüştür.

Kurulan Karakuyu Cezaevi platosunda, yoğun ilgi ile karşılaşan prodüksiyon ekibi çekimlerin aksamaması adına çekim alanlarının etrafında gerekli güvenlik önlemlerini almak zorunda kalıyor. Reytingleri alt üst eden Avlu dizisi, hem bölümleri hem de çekim platosu ile izleyicilerin ilgi odağı olmaya devam edeceğe benziyor.

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz