Aksiyon ve Heyecan Arayanlar: En İyi Kore Aksiyon Filmleri (18+ Film)

Bilge Şener

Film Listeleri

9 Mart 2021

Aksiyon ve Heyecan Arayanlar: En İyi Kore Aksiyon Filmleri (18+ Film)

Özellikle son yıllarda dünya sinemasında adını duyuran ve başarılı yapımlara imza atan Güney Kore, Türkiye’de de benim gibi birçok hayran kazanmış durumda. Romantik komediden drama kadar pek çok türden sevebileceğiniz yapımlar bulabileceğiniz Güney Kore sinemasında bir de ciddi bir bütçe ayrılarak çekilen aksiyon filmleri var ki Hollywood’la kapışır! Zombi istilasından silahlı kovalamacalara kadar heyecanın bir an olsun düşmediği en iyi Kore aksiyon filmleri bu listede!

18. Yong-eui-jia (The Suspect) IMDb: 6,9

Şüpheli – 2013

Kuzey Kore’de başarılı bir ajan olan Ji Dong-cheol ülkesinden atılınca Güney Kore’ye yerleşir. Burada tanınan bir CEO’nun ölümünden sorumlu tutulan eski ajan casuslukla suçlanır. Bundan sonra onun tek amacı suçsuzluğunu kanıtlamak ve intikam almaktır. Başrolünde Gong Yoo’nun olduğu film vizyondaki ilk 3 gününde 1 milyon izlenmeye ulaşarak Kore’de bir rekora imza atmıştı. 8 gün içinde bu sayı 2 milyona ulaşarak büyük bir başarıya ulaştı.

Aksiyon-polisiye sevenlerin tekrar tekrar izlemek isteyeceği bir film Şüpheli!

Bu filmi sevenlerin Midnight Runners, Swiri ve Commitment filmlerini de seveceğinden eminim!

17. Beterang (Veteran) – IMDb: 7,0

Karşı Karşıya – 2015

Aksiyon filmleri denince akla gelen genç oyunculardan Yoo Ah-in’in başrolünde olduğu bir film Karşı Karşıya! Zengin bir ailede büyüyen ve sosyopat denilecek kadar korkunç olan Müdür Choi’nin peşine düşen bir dedektifin macerasını konu alan filmde heyecan bir an olsun düşmüyor. Dövüş sahneleri o kadar gerçek ki bazen beni rahatsız etti. Yayınlandığı dönemde ödül törenlerini silip süpüren Veteran Güney Kore filmleri arasında aksiyon ve polisiye türlerini sevenler için biçilmiş kaftan!

Veteran’ı izlemekten zevk alanlar bir de The Spies, Two Policeman, Tajja: Sineui Son filmlerine göz atsın!

16. Manyeo (The Witch) – IMDb: 7,1

İntikam – 2018

Kendi ellerinizle yarattığınız canavarla ya bir gün karşı karşıya gelmek zorunda kalırsanız? Bu fikirden yola çıkan İntikam, laboratuvar ortamında çocukların genetiğiyle oynayıp onları istediği gibi yönlendiren bir enstitüde başlıyor. Enstitünün başındaki Dr. Baek, bir gece bu çocuklardan birisini elinden kaçırıyor. Hafızasını kaybetmiş bir halde yaşlı bir çift tarafından bulunan çocuk sakin bir hayat sürmeye başlıyor. Yıllar sonra televizyonda yayınlanan bir yarışmaya katılınca hayatına tanımadığı birtakım insanlar girmeye başlıyor. Ailesini ve kendisini korumak isteyen çocuğun içinden bambaşka bir insan çıkıyor.

Çocukları cadılaştırma tabirlerinin kullanıldığı film bazı kesimler tarafından eleştirilse de aksiyon ve bilim-kurgu türünde film sevenler için izlemeye değer bir film!

Bu filmi sevenler The Divine Fury, Monstrum ve Secret Sunshine filmlerini de seviyor.

15. Mil-jeong (Age of Shadows) – IMDb: 7,1

Karanlık Görev – 2016

Güney Kore tarihinden yola çıkan Karanlık Görev, ülkenin Japon sömürgesi altında olduğu 1920’lerde başlıyor. Kore’nin bağımsızlığı için mücadele eden bir grup direnişçi ve Japon ajan arasında yaşanan kedi-fare oyunlarını izlediğimiz film; sadece bağımsızlık mücadelesini değil, aynı zamanda menfaatler uğruna neler yapılabileceğini gösteriyor. Filmin başrollerinde Gong Yoo ve Song Kang Ho, yönetmen koltuğunda ise en iyi Kore aksiyon filmleri listelerinde adını bolca gördüğümüz Kim Ji Won var.

Hem tarih koksun hem de aksiyonu olsun diyenlerdeyseniz bu filmi hemen izleme listenize ekleyin!

Bu filmi sevenler için küçük bir öneri: Mai Wei, The Assassination ve Operation Chromite tam size göre!

14. Gwoemul (The Host) – IMDb: 7,1

Yaratık – 2006

Yayınlandığı döneme damga vuran bir film daha! Ödüllü yönetmen Bong Joon-ho’nun henüz kariyerinin başlarındayken çektiği Yaratık, Güney Kore’de sinemaları tıklım tıklım doldurmayı başarırken Cannes’da da alkışlarla izlendi. Seul’un meşhur Han Nehri kıyılarında geçen filmde, Amerika menşeili kimyasal atıkların bu bölgeye atılmasıyla nehirde bir yaratık büyümeye başlar. Bir gün bu yaratığın su yüzüne çıkacağından habersiz olan insanlar nehrin kıyısında her zamanki işlerine devam ederler. Aniden ortaya çıkan yaratık ardında birçok ceset bırakır. Fakat bir aile var ki bu yaratıktan en çok onlar etkilenir. 

Siz de benim gibi “Ne işim olur canavarla?” diyenlerdenseniz bu filme bir şans verin derim. Zira efektler için ayrılan yüksek bütçe bile merak uyandırmaya yetiyor.

Bu filmi sevenler için farklı dillerdeki Godzilla, D-war ve Jaws gibi alternatifler de var!

13. Gunhamdo (The Battleship Island) – IMDb: 7,1

Battleship Adası – 2017

Bir aksiyon filminden daha çarpıcı olan nedir, bilir misiniz? Gerçek olaylardan esinlenerek kurgulanmış bir aksiyon filmi! II. Dünya Savaşı yıllarında geçen filmde Japon sömürge döneminde 400 Korelinin Hashima Adası’ndaki kömür madenlerinde çalışmaya zorlanması ve hayatta kalma mücadeleleri anlatılıyor. Japonya-Kore ortak yapımı olan filmde milliyetçilik ifadelerinden çok hükümetlerin halkını savaşa zorlaması ve bunun insanlar üzerindeki etkileri vurgulanmış -ki bence filmi güzel yapan da bu! Başrollerde de So Ji-seub ve Song Joong-ki olunca tadından yenmiyor.

Yaşanan sefalet ve zulmü iliklerinize kadar hissedeceğiniz ve uzun süre etkisinden çıkamayacağınız Gunhamdo sizi bekliyor!

Gerçek bir olaydan esinlenen bu filmi sevenler için; Dongju: The Portrait of a Poet, Spirits Homecoming ve The Battle: Roar to Victory izlenmeye değer filmler arasında.

12. Kkeut-kka-ji-gan-da (A Hard Day) – IMDb: 7,2

Zorlu Gün – 2014

Film, bir günde başınıza ne kadar zorlu bir olay gelebilir ki mesajıyla başlıyor. Bir polis memuru olan baş karakter iş yerinde ve evinde zor bir dönemden geçiyorken annesini kaybediyor. Cenazeye yetişmeye çalışırken bir adama çarpıp ölümüne neden olunca artık kaldırılmayı bekleyen iki cenazesi olan adam ilginç bir yönteme başvuruyor. Soluksuz izleyeceğiniz sahneleriyle Kkeut-kka-ja-gan-da, harika bir aksiyon-polisiye filmi! Ritmi bir an olsun düşmeyen filmin başrolünde aksiyon filmlerinin aranan yüzü Lee Sun-Kyu ve Cho Jin-Woong, yönetmen koltuğunda ise Kim Sung-Hoon var.

Aksiyon-polisiye türünden hoşlanan birisi olarak benim bu filme puanım 10 üstünden 10. Siz de benim gibi aksiyon-polisiye izlemekten zevk alıyorsanız bu filmi kesinlikle izleme listenize ekleyin!

Bu filmin tadı damağımda kaldı diyenler için bir de öneri; Hawooling, Confession of Murder ve Mujeokja tam size göre.

11. Beomjoidosi (Criminal City) – IMDb: 7,2

Kanun Kaçakları – 2017

Vurdulu kırdılı filmlerin olmazsa olmazı Ma Dong-Seok’un başrolde olduğu film, bir dedektifin Çin mahallesindeki çetelerle savaşını konu alıyor. Gözleriniz aksiyon filmlerinin vazgeçilmezi silahları aramasın. Bu filmde silahlar yok; bir tokatta çete üyelerini yere seren, mafya liderlerini konuşarak barıştıran bir dedektif var. Filmi izlerken bazen güldüm, bazen kovalamaca sahnelerini nefesimi tutup izledim. Filmin gerçek bir hikayeye dayanıyor olması da izlerken ayrı bir keyif veriyor. Söylemeden geçmeyeyim, film Kore’de 2017’nin en beğenilen ve en çok hasılata sahip olan filmi oldu.

Siz de benim gibi hem gülerek hem de bol aksiyonlu sahneler izleyerek kafanızı boşaltıyorsanız bu filmi izlemeden geçmeyin!

Bu filmi sevenler Unstoppable, Nameless Gangster ve Cold Eyes’i de severek izliyor.

10. Joheunnom Nabbeunnom İsanghannom (The Good, The Bad, The Weird) – IMDb: 7,3

İyi, Kötü ve Tuhaf – 2008

Aksiyonu bol bir western film izlemek istiyorsunuz ama Amerikan kovboylarından sıkıldınız mı? İşte size Koreli kovboylar! 2008 yapımı İyi, Kötü ve Tuhaf’ta aksiyon da var, komedi de. 1930’ların Mançurya Çölü’nde geçen filmde iyisi de kötüsü de tuhafı da bir haritanın peşinde. Fakat bu harita bir mıknatıs gibi Japon, Çinli ve Rus haydutları da çekiyor. Bundan sonrası ise kurşun yağmuru…

Güney Kore sineması aksiyon filmleri içinde western havasını solumak isteyenler için bire bir olan İyi Kötü ve Tuhaf’ı severek izleyeceksiniz!

Bu filmi sevenler diğer dillerdeki Once Upon A Time In The West, The Good, The Bad and The Ugly ve For a Few Dollars More filmlerini severek izliyor.

9. Okja – IMDb: 7,3

Okja – 2017

En yakın arkadaşınızın kocaman bir domuz olduğunu düşünün… Süper domuz projesiyle üretilen ve olağandan iri olan Okja küçük kızımız Mija’nın en yakın arkadaşı. İkisi çok iyi anlaşırken birden Okja’nın yaratıcıları onu geri almaya kalkıyor. Büyük şirketlerin Okja ile ilgili pek çok planı var; onu insanlara sergilemeyi ve para kazanmayı amaçlıyorlar. Tabii ki bu durum ne Okja’nın ne de Mija’nın hoşuna gidiyor. Arkadaşını bu büyük şirketlerden kurtarmak isteyen Mija tehlikeli bir yolculuğa çıkıyor. Bong Joon Ho imzalı bu filmde evrensel meseleler ve kapitalizm işlenerek insanlığın karanlık yüzü gösterilirken hikayenin odağındaki küçük kız ve arkadaşı filmi sımsıcak bir hale getiriyor.

Zaman zaman Okja’nın bir CGI görüntüsü olduğunu unutacağınız ve gerçekliğine kapılacağınız filmi izlerken kalplerinizin sıcacık olacağına eminim. Zira ben bunu hissettim.

Bu türde aksiyon filmlerini sevenler yabancı dildeki Haçhiko, The Water Horse: Legend of the Deep ve Life of the Pi filmlerini de seviyor.

8. Sin-gwa ham-kke: Jwi-wa beol (With God) – IMDb: 7,3

Tanrılarla Birlikte: İki Dünya – 2017

Korelilerin reenkarnasyon olayına ve ölüm meleklerine inandığı ve bunu yapımlarında sık sık kullandıkları bir gerçek. Bu film de onlardan bir tanesi. İnsanlara sevgi beslenmesi ve onların işlerine karışılmasının yasak olduğu bir dünyada ölüm meleklerinin lideri olan Gang Rim insanları sevmektedir. Ölen Ja Hong’a eşlik ederek onu öbür tarafa götürdüğü sırada karışmaması gereken işlere karışan ölüm meleği kendisini istemediği olayların içinde bulur. Görsel efektleri büyük beğeni toplayan filmin sonunda peçetelerinizi yanınızdan ayırmayın, benden söylemesi!

Zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız sürükleyici Güney Kore aksiyon filmleri izlemek istiyorsanız bu film tam size göre!

Bu filmi sevenler serinin devamı olan Along With the God: The Last 49 Days filmini, Time Renegades ve Woochi filmlerini de sevecektir. 

7. Sinsegye (New World) – IMDb: 7,6

Yeni Dünya – 2013

Güney Kore sinemasından çeteciliği çıkartırsak geriye ne kalır ki? Polis-çete çatışmalarını işledikleri bir dolu filmin arasında Yeni Dünya’nın yeri başka. Bu filmde sadece aksiyon yok, psikolojik hesaplaşmalar da var! Ülkenin en büyük çetesini dağıtmak isteyen polis teşkilatı deneyimli bir dedektiflerini çete içine sızdırıyor. Çetenin liderinin ölmesiyle birlikte arkasından gelecek taht kavgalarıyla çetenin içten çökmesi bekleniyor. Fakat çetenin içine sızan dedektif kendi içinde ve yakın çevresiyle bazı hesaplaşmalar yaşıyor. 

Çete olur, polis olur da aksiyon olmaz mı! Büyük prodüksiyonlarla çekilen bu filmde bol bol kan ve gözyaşı bulabilirsiniz.

Bu filmi sevenler The Villainess, The Negotiation ve Bereullin filmlerini de seviyor.

6. Dalkomhan insaeng (A Bittersweet Life) – IMDb: 7,6

Acı Tatlı Hayat – 2005

Listede bulunan filmler içinde aksiyon-drama türündeki filmlerin bence en nadidesi Acı Tatlı Hayat. Konusuna baktığımızda, lüks bir otelin sahibi mafyatik bir adam ile onun en has adamı aynı zamanda otelinin de müdürü olan bir başka adam var. Sevgilisine zaafı olan bu otel sahibi adam, müdürünü sevgilisini izlemesi için görevlendiriyor. Sevgilinin patronunu aldattığını öğrenen adam aslında bunun cezasının ölüm olduğunu bilmesine rağmen farklı bir karar veriyor ve bunun sonuçlarına hep birlikte katlanmak zorunda kalıyorlar. Film sadece konusu ve oyunculukları ile değil kamera açıları ve kullanılan müziklerle de izleyenlerin hafızasına kazınıyor.

Umutsuz aşk ve intikam konulu filmleri sevenler, Acı Tatlı Hayat tam da size göre!

Bu filmi sevenler Lady Vengeance, A Dirty Carnival ve The Insiders filmlerini de seviyor.

5. Busanhaeng (Train to Busan) – IMDb: 7,6

Zombi Ekspresi – 2016

Zombi temalı bir aksiyon filmi Busanhaeng -Türkçe meali Zombi Ekspresi-. Başrolünde Gong Yoo’nun olması benim için filmi daha da çekici kılıyor. Baba-kız Seul’den Busan’a giden hızlı trene biner ve trende nereden geldiğine anlam verilemeyen bir virüs ortaya çıkar. Bu virüsle birlikte zombileşenler ile korunmayı başaran insanlar arasında bir kedi-fare kovalamacası başlar. Aksiyonu bol olan filmde zaman zaman duygulandığınız yerler de olacak.

Konu size klişe gelebilir fakat zombili filmleri sevenler kesinlikle bu filme bir şans vermeli!

Bu filmi sevenler serinin devamı olan Peninsula filmini, Psychocinesis ve Snowpiercer filmlerini de seviyor.

4. Ajeossi (The Man From Nowhere) – IMDb: 7,8

Mazisi Olmayan Adam – 2010

Kore’nin eskimeyen yüzü Won Bin’in jübilesini yaptığı film Mazisi Olmayan Adam. Sektördeki popülaritesine rağmen bu filmden sonra başka bir proje kabul etmeyen aktör başarılı bir iş çıkartmış! Mahallesinde “ajusshi” olarak seslenilen (Korece amca demek) Tae-sik esrarengiz ama kendi halinde bir adam. Esrarkeş komşusunun kızı olan So-mi ile aralarında zamanla bir bağ oluşuyor. Fakat kızın, annesinin karıştığı bir olay sonucu kaçırılmasıyla Tae-sik çekildiği köşesinden çıkıyor ve minik arkadaşını kurtarma görevini üstleniyor.

En iyi Güney Kore aksiyon filmleri arasında unutulmaz bir yeri olan Mazisi Olmayan Adam aksiyon severlerin izleme listelerinde üst sıralarda olması gereken bir film.

Bu filmi sevenler farklı dillerdeki Leon, Baskın ve Medusa Darbesi filmlerini de seviyor. 

3. Chugyeokja (The Chaser) – IMDb: 7,8

Ölümcül Takip – 2008

Seri katil filmleri izlemeyi sevenler bu filmi izlemediyse hemen izlemeli! Eski bir polis memurunun kadın ticareti yapmaya başlaması ve bu kadınların teker teker ortadan kaybolması bir gariplik olduğunu haber veriyor. Bu olayın peşine düşen adam ise bambaşka olaylar ile karşılaşıyor. Türkçeye Ölümcül Takip olarak çevrilen filmi ilgi çekici yapan noktalardan birisi de gerçek bir hikayeye dayanıyor olması. 

Tokken izlemenizi tavsiye etmediğim film bol bol kan ve aksiyon içeriyor.

Gerilim-aksiyon türündeki bu filmi sevenler Memories of Murder, I Saw the Devil, The Wailing filmlerini de seviyor.

2. Taegukgi hwinalrimyeo (Brotherhood) – IMDb: 8,1

Kan Kardeşleri – 2004

Kuzey Kore ve Güney Kore arasında yıllardır süren husumeti gözler önüne seren filmi izlemek mayın tarlasında yürümek gibi. 1950’de başlayan savaşta silah altına alınan iki kardeşin birbirlerini kaybetmelerini konu alan filmde, yıllar sonra savaş meydanında yapılan kazı çalışmalarında iki kardeşe ait izler bulunur. Geçmiş ve şimdiki zamanın güzelce harmanlandığı Kardeşlerin Savaşı filminde savaşın gerekliliği tartışmaları ve bunun insanlar tarafından ne derece anlaşıldığı konusu senaryoda başarılı bir şekilde veriliyor.

Savaş konulu aksiyon filmleri sevenler Kardeşlerin Savaşı’nı mutlaka izlemeli!

Bu filmi sevenler Operation Chromite, Gojijeon ve Birleşik Güvenlik Bölgesi filmlerini de seviyor.

1. Oldeuboi (Oldboy) – IMDb: 8,4

İhtiyar Delikanlı – 2003

Kore sinemasına aşina olmayanların bile izlemiş olduğunu düşündüğüm bir film İhtiyar Delikanlı. Aradan yıllar geçmesine rağmen hala tartışılan konusu ise şöyle; onun için özel hazırlanmış bir hücrede 15 yıl boyunca tutsak edilen ve neden tutsak edildiğini bilmeyen Oh Dae-Soo, bir gün serbest bırakılınca onu kaçırıp hapsedenlerden intikam almaya yemin eder. Fakat başına gelenleri araştırmaya başlayınca altından hiç de hoşuna gitmeyecek olaylar çıkar.

Kimilerine göre rahatsız edici kimilerine göre ise bir başyapıt olan İhtiyar Delikanlı benim merakla ve soluksuz izlediğim bir film.

Bu filmi sevenler Deliver Us From Evil, Sympathy For My Vengeance ve Merhamet Yok filmlerini de seviyor.

Duyguların Sel Olup Aktığı En İyi Ödüllü Aşk Filmleri

Gurur Kaynaklarımız: Uluslar Arası Festivallerden Ödüllü Türk Filmleri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz