Game of Thrones’un Başı Korsanlarla Dertte

admin

Haberler

5 Mayıs 2019

Game of Thrones’un Başı Korsanlarla Dertte

Sekizinci ve son sezonu geçtiğimiz haftalarda yayımlanmaya başlayan Game of Thrones dizisinin her bölümü izlenme rekorlarını alt üst etmeye devam ediyor. Dizinin hayranları iki yıllık bekleyişin ardından yeni sezon bölümlerinin yayımlanması için adeta dakikaları sayıyor. Ancak Game of Thrones’un resmi yayın kanalı HBO’nun başı korsan yayınlarla dertte. 

İllegal İzlenme Normal İzlenmeyi Katladı

İki yılın ardından dizinin yayınlanan ilk bölümü HBO’nun yayın platformlarının toplamında 17.4 milyonluk bir izlenme rakamına ulaştı. Bu rakam, televizyon, HBO Go ve HBO Now adlı internet üzerinden yayın yapan dijital platformların toplamından oluşuyor. Normal şartlarda resmi verilere göre dizinin en çok izlenen bölümü olarak yayıncılarını memnun etmesi gereken Game of Thrones’la ilgili ulaşan veri hem kanalı hem de yapımcıları oldukça üzdü.

Amerikalı analiz şirketi MUSO’nun incelemesine göre Game of Thrones 8. sezon 1. bölümü 24 saat içerisinde resmi olmayan, yani korsan yollarla neredeyse 55 milyon kişi tarafından izlendi. Bu verilere göre diziyi korsan yollardan izleyenlerin sayısı, resmi kanal ve dijital platformlardan izleyenlerin sayısını üçe katlamış durumda. 

MUSO’nun verilerine göre korsan izleyicilerin %76.6’sını illegal yayın sitelerinden izleyenler oluşturuyor. Direkt indirerek izleyenler %12.2, açık torrentten indirenler %10.8 ve özel torrentlerden indirenler ise pastanın %0.5 dilimini oluşturuyorlar. Bu rakamlar, dizinin izlenme oranı açısından sevindirici olsa da ne kanala ne de yapımcı şirkete herhangi bir gelir getirmediğinden yetkililer bu durumdan hiç memnun değil. 

En Yüksek Oran Hindistan’da

Korsan izleyici rakamlarına bakıldığında liderliği 10 milyon civarında bir rakamla Hindistan çekiyor. Bu ülkeyi 5 milyon kişiyle Çin takip ediyor. Bu iki ülkede HBO Now ve HBO Go platformlarının bulunmaması ve dizinin resmi kanallarda yayınlanmaması sebebiyle bu rakamlar anlaşılabilir. Ancak dizinin anavatanı olan ve izleyiciye hem kablolu hem de dijital yayın üzerinden ulaşan ABD’de de diziyi korsan izleyenlerin sayısı 4 milyon civarında. Ülkemizde Digitürk’te yayınlanan dizinin korsan izlenme oranlarıyla ilgili resmi bir veri paylaşılmış değil. 

Zararlı Yazılım Tehlikesi

Game of Thrones’un korsan izlenme oranları bu kadar yüksek olunca, yetkililer diziyi indirerek izleyen kullanıcıları uyarıyor. Önde gelen anti virüs yazılım şirketlerinden olan Kaspersky’nin yayınladığı rapora göre Game of Thrones’un indirilebilir korsan bölümleri %17 ile en çok zararlı yazılım içeren bölümler. Dizinin sezonlarına ait ilk ve son bölümleri ise en çok zararlı yazılım içeren bölümleri oluşturuyor. Kaspersky’nin raporuna göre Game of Thrones’un indirilebilir bölüleri 33 farklı zararlı yazılım içeriyor. Çeşitli adware ve malware yazılımlarından en tehlikelisi bilgisayardaki tüm dosyaları şifreleyen ve bilgisayar sahibine şantaj yapılan fidye yazılımları olarak gösteriliyor.  

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz