Hepsi tek yürek oldu! Eda Ece, Mert Yazıcıoğlu, Seda Sayan…

Tvyayinakisi.com

Haberler

3 Haziran 2020

Hepsi tek yürek oldu! Eda Ece, Mert Yazıcıoğlu, Seda Sayan…

Amerika Birleşik Devletleri’nin Minneapolis eyaletinde yaşanan olayın ardından tüm dünya adeta ayağa kalktı. Siyahi vatandaş George Floyd’un gördüğü eziyet sonrasında vefat etmesi “ırkçılık cinayeti” olarak tanımlandı. Afro-Amerikalı George Floyd’un gözaltına alındığı sırada polis memurunun diziyle boğazına baskı yapması genç adamın ölümüne neden oldu. Bunun üzerine halk sokaklarda tepki gösterilerine başladı.

Floyd’un ölümünün ardından başta Minneapolis olmak üzere birçok eyalette halk koronavirüs salgınını dinlemeden ırkçılığa tepki göstermek için sokaklara döküldü. Amerika’da yeniden hortalayan ırkçılık söylemlerinin karşısında insanlık tavrını belli etmeyi seçti. Protestolar sırasında George Floyd’un son sözleri olan “Nefes Alamıyorum” yazıları dikkatleri çekti. Yaşanılan polis şiddetine tepkiler çığ gibi büyürken dünyada ve ülkemizde sanatçılar duruma sessiz kalmadı.

DÜNYADAN IRKÇILIĞA TEPKİ SESLERİ YÜKSELDİ

Amerika’da yaşanılan vahşice olayın ardından dünyaca ünlü isimler ırkçılığa tepki göstermek için “Black Lives Matter” etiketi altında birleşti. Üzüntülerini ve öfkelerini gösteren ünlü isimlerin sosyal medya gönderileri binlerce beğeni aldı.

ADELE

“Georga Floyd cinayeti dünya çapında şok etkisi yarattı ve birçok kişi buna katıldı. Tüm dünyada aynı anda protesto ve yürüyüşler gerçekleştiriyor. Haklı olarak öfkelenin ama odaklanın! Dinlemeye, sormaya ve öğrenmeye devam edin. Bu sistematik ırkçılık, polis şiddeti ve eşitsizlikle ilgilidir. Sadece Amerika’da olan bir durum değildir, her yerde canlılığını sürdürüyor.”

BELLA HADİD

blank

“Huzur içinde uyu George Floyd. Bunun artık durması gerekiyor. Videoyu izlemek bile zorken bunun hala devam ettiğini düşünmek zor. Ama gerçek bu. Bu polis memurunun iğrenç ve korkunç eylemlerinden ötürü en ağır şekilde cezalandırılması gerekir.”

JESİCA ALBA

blank

“Gözyaşları ve öfke… Bu durum durmak zorunda!”

NAOMİ CAMPBELL

blank

“Kelime bulamıyorum. Vefat eden insanlara üzülmekten yoruldum ve bıktım. Zor zamanlarda bir arada olacağımızı düşündüm ancak bu koronavirüs büyük bir şekilde ırkçılığı daha fazla yaydı. Siyahım ve bununla gurur duyuyorum”

TÜRK SANATÇILAR DA IRKÇILIĞA SESSİZ KALMADI

George Floyd’un polis şiddetinden dolayı hayatını kaybetmesinden sonra Türk sanat camiası adeta ırkçılığa karşı tek yürek oldu. “Black Lives Matter” etiketini kullanan ünlü isimler siyah ekran paylaştı.

EDA ECE

blank

MERT YAZICIOĞLU

blank

CAN BONOMO

blank

SEDA SAYAN

blank

İBRAHİM BÜYÜKAK

blank

GONCA VUSLATERİ

blank

BEREN SAAT

blank

KENAN DOĞULU

blank

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz