Yıldırım ve İmamoğlu Ortak Yayınının Tarihi ve Moderatörü Belli Oldu!

admin

TRT 1

10 Haziran 2019

Yıldırım ve İmamoğlu Ortak Yayınının Tarihi ve Moderatörü Belli Oldu!

Uzun zamandır merakla beklenen ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının ortak bir platformda yer alacağı canlı yayının  saati ve moderatörü belli oldu. Dönem dönem çeşitli habercilerin adı geçse de programın moderatörlüğü yapacak kişi, özellikle iktidar cephesi açısından sürpriz bir isim oldu. 

Ortak Yayının Moderatörü Kim Oldu?

Hem CHP hem de AK Parti kanadından yapılan açıklamaya göre, İstanbul Büyükşehir Başkan adayları Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım’ın yer alacağı ortak yayının moderatörlüğü, FOX TV’de sabah kuşağının en çok izlenen programı olan ‘Çalar Saat’in sunucusu İsmail Küçükkaya tarafından gerçekleştirilecek. 

AK Parti ve CHP kanadının ortaklaşa duyurduğu gelişmede, CHP’li Engin Altay ve AK Partili Mahir Ünal, programın ‘eşit süre, eşit soru’ ilkesi çerçevesinde gerçekleşeceğine inandıklarını kaydettiler. 

İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Salonu’nda gerçekleştirilecek oturumda adaylara eşit miktarda soru sorulacak ve eşit miktarda süre alacaklar. 

Ortak yayının moderatörlüğü ile ilgili Ahmet Hakan ve Didem Arslan’ın isimleri geçmiş, teklif son olarak duayen gazetece Uğur Dündar’a iletilmiş ve Dündar, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla kendisine sunulan moderatörlük teklifini çeşitli gerekçelerden dolayı reddettiğini açıklamıştı. 

Ortak Yayın Hangi Tarihte Yayınlanacak?

Ortak yayının moderatörü kadar yayınlanacağı tarih de oldukça merak ediliyordu. Hatta seçime bu kadar kısa süre kala, ortak yayın yapılıp yapılmayacağı ile ilgili spekülasyonlar da yaratılmıştı. İktidar ve muhalefet kanadından yapılan ortak duyuruyla oturumun 16 Haziran 2019’da saat 21:00’da gerçekleştirileceği belirtildi.

Ortak Yayın Hangi Kanalda Yayınlanacak?

Türk televizyon tarihine geçecek olan ortak yayın tek bir kanalın tekelinde sunulmayacak. Yapılan açıklamaya göre TRT dahil olmak üzere tüm kanallar aynı saatte ortak yayına geçecek ve Lütfi Kırdar Kongre Salonu’nda gerçekleştirilecek olan oturum canlı olarak yayınlanacak. 

Mahir Ünal ve Engin Altay tarafından imzalanan kamuoyuna duyuru metninde ortak yayının, iki parti tarafından birlikte belirlenecek bir ekip tarafından gerçekleştirileceği kaydedildi. 

İstanbul Yerel Seçimlerinde Ne Olmuştu?

31 Mart yerel seçimlerinde, yasakların kalkmasının ardından açıklanan sonuçlarda AK Parti İBB adayı Binali Yıldırım uzun bir süre seçimi önde götürmüştü. Ancak 23:23’te Anadolu Ajansı veri akışını kesti ve bu durum 1 Nisan saat 11:00’a kadar devam etti. YSK Başkanı Sadi Güven ellerindeki verilere göre CHP İBB adayı Ekrem İmamoğlu’nun önde olduğunu duyurdu. Seçim sonuçlandığında Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Mazbatasını alan Ekrem İmamoğlu’nun başkanlık süreci yalnızca 6 Mayıs’a kadar sürdü. AK Parti kanadından yapılan, sandık başkanlarında çeşitli usulsüzlükler olduğu yönündeki itirazlar neticesinde İstanbul Büyükşehir seçimlerinin yenilenmesine karar verildi. 23 Haziran’da İstanbul Büyükşehir Başkanlığı seçimleri tekrar gerçekleştirilecek. 

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz