50 Yıl Önce Baş Balerin Olan Alzheimer Hastası Dansçının Müziği Duyunca Dans Etmeye Başladığı Sıcacık Anlar Kalbimize Dokundu! İşte Sanatın İyileştirici Gücü..

Aleyna

Haberler

9 Kasım 2020

50 Yıl Önce Baş Balerin Olan Alzheimer Hastası Dansçının Müziği Duyunca Dans Etmeye Başladığı Sıcacık Anlar Kalbimize Dokundu! İşte Sanatın İyileştirici Gücü..

Yıllarca baş dansçı olarak çalışan Martha Gonzales, şimdi bir Alzheimer hastası. Hastalığına rağmen dans ettiği besteyi duyunca bilinci yerine gelen Gonzales, herkesi duygulandırdı.

Balerin

Martha Gonzales, 1960’lı yıllarda en ünlü eserlerde dans eden bir “diva” ya da namıdiğer baş dansçı. Şimdilerde fiziki zorluklar yaşayan ve Alzheimer hastalığı nedeniyle bilinci çoğu zaman yerinde olmayan Gonzales’ten bahsetme sebebimiz ise hastalığı değil. Hastalığına rağmen mesleğine olan tutkusu bitmeyen Gonzales’in tekerlekli sandalyesinde dans etmesi sosyal medyanın gündemine bomba gibi düştü!

Hasta da Olsa Diva!

Eski baş dansçı ve “diva” Martha Gonzales’e yıllarca dans ettiği büyük eserlerden birinin bestesi dinletildi. Gonzales’in haline bakınca “Acaba besteyi duyabilecek mi” diye düşünmemek elde değil. Ama Gonzales resmen fizik kurallarına meydan okudu! Hastalığı nedeniyle bilincinin çoğu zaman yerinde olmadığı bilinen Gonzales, Tchaikovsky’nin bestesini duyunca can buldu. Bize de hasta bir kadının en yeteneklisinden bir divaya dönüştüğü videoyu izlemek düştü:

Martha Gonzales, besteyi duyunca yaşlı ve hasta bir kadından “diva” günlerine keskin bir geçiş yaptı. Gonzales’in tekerlekli sandalyesinde sergilediği zarif dans figürleri izleyenleri şaşkına çevirdi. Bilinci yerinde olmayan bir insanı canlandırabilecek tek şey de sanatın iyileştirici gücü olabilirdi!

Tan Sağtürk Sağolsun!

Tan Sağtürk

Ünlü dansçı Tan Sağtürk, videonun kısa sürede yayılmasını ve Martha Gonzales’i tanımamızı -ya da hatırlamamızı- sağlayan isim. Sağtürk, paylaştığı videoda büyük dansçıya olan hayranlığını dile getirdi. Nilgün Belgün, Güneri Civaoğlu, Ayşe Arman gibi isimler başta olmak üzere pek çok ünlü isim ve sosyal medya fenomeni de bu hayranlığı paylaştığını yorumlara yazdı.

Tan Sağtürk, “Demek isteyeceğim o ki çocuklarınızı ve kendinizi sanata iyice yaklaştırın” yazmayı da ihmal etmedi. Video kısa sürede 200 bin kez izlendi ve binlerce yorum aldı.

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz