Bülent Ersoy’un “Diva” Olmadan Önce Yıllar Süren Kimlik Mücadelesi ve Hapse Girdiği Zor Zamanları

Aleyna

Haberler

13 Kasım 2020

Bülent Ersoy’un “Diva” Olmadan Önce Yıllar Süren Kimlik Mücadelesi ve Hapse Girdiği Zor Zamanları

Türkiye’nin Diva’sı Bülent Ersoy, yaptığı her hareketle gündeme oturan usta bir sanatçımız. Sözleri, makyajı, giyim tarzı, evlilikleri ve tabii ki sesiyle gelmiş geçmiş en unutulmaz sanatçılardan biri olan Bülent Ersoy, bugünlere hiç kolay gelmemiş. İşte, cinsiyet ameliyatından sonra yıllar süren kimlik mücadelesi ve Türk halkına kendini kabul ettirme sürecinde yaşadığı zorlukların hikayesi…

Müziğe Olan İlgisi Çocukluk Yıllarına Kadar Gidiyor

bülent ersoy çocukluk

1952 yılında İstanbul’da dünyaya gelen “Bülent Erkoç”, henüz yaşamının ilk yıllarında dahi müziğe olan ilgisi ve muhteşem sesiyle “Bülent Ersoy” olma yolunda ilerlemeye başlamıştı bile. Katıldığı bir şarkı yarışmasında birinci olan ve 1000 lira ödül kazanan bu güçlü sesli çocuk, sesinin güzelliği fark edilince 18 yaşında Özlem Aile Gazinosu’nda sahneye çıkmaya başladı. Böylece kariyer hayatının ilk adımlarını burada atmış oldu.

Gazino Alemlerine Bomba Gibi Düşen Bülent

bülent ersoy değişim

Sahne aldığı gazinoda minik bir hayran kitlesi kazanan ve sesi yavaş yavaş duyulmaya başlayan Bülent Ersoy, 1971 yılında ilk 45’lik plağı olan Neye Yarar Gelişin’i çıkardı. Bülent’in şarkısı çok sevilmiş ve şöhret basamaklarını hızla tırmanmaya başlamıştı.

Bülent Erkoç’a Yeni Soyadı: “Ersoy”

bülent ersoy albüm

Bülent Ersoy’un doğum ismi aslında “Bülent Erkoç”. Çıkardığı plak yok sattıktan sonra iyice ünlenen Bülent Erkoç’a, o zamanlar en ünlü gazinolardan biri olan “Maksim Gazinosu” sahibi orada sahne alması için teklif götürdü. O yıllarda sunuculuk yapan Müjdat Gezen, kendisine Ersoy soyadı ile hitap etmeye başlayınca Bülent’in ismi bundan sonra tamamen değişerek “Bülent Ersoy” oldu. Yani aslında Bülent Ersoy, yeni soyadını cinsiyet ameliyatından çok önce almıştı.

Göğüslerini Açtığı için Hapis Cezası

bülent ersoy hapis

Bülent Ersoy, 1980 yılında İzmir Fuarı’nda seyircilerden gelen tezahüratlar üzerine konser esnasında göğüslerini açtı ve olanlar oldu. Cumhuriyet Başsavcılığı, Ersoy’a soruşturma açtı. Diva’mız o yıllarda hakime hakaret etmesi sebebiyle tutuklanarak bir süre ceza evinde kaldı.

Bülent Ersoy’un Sonradan “Azap Yıllarım” Diyeceği Dönem

bülent ersoy erkek hali

Bülent Ersoy sahnedeki feminen tavırlarıyla dikkat çekmeye başlamıştı. Tabii o yıllar transseksüelliğin Türkiye’de adının bile anılmadığı zamanlar. Bülent Ersoy her ne kadar sesiyle beğenilse ve dikkat çekse de kadınsı tavırları sebebiyle resmen tepki yağmuruna tutuluyordu. 1980 yılında sahne yasağının başlamasından bitmesine kadar olan süreci, ileriki yıllarda “Hayatımın en kederli ve azap dolu dönemi” olarak değerlendirmişti.

Ve “Bayan” Bülent Ersoy!

bülent ersoy gençlik

Sahne yasağı üzerine Londra’ya giderek, 29 yıldır kendisini hapis eden erkek bedeninden kurtulup kadın olmaya karar vermişti. 1981 yılında cinsiyet ameliyatı geçiren Bülent Ersoy, tüm gazetelere manşet olmuş ve gündeme bomba gibi düşmüştü. Gazetelerde “Ve Bayan Bülent Ersoy” manşeti ile günlerce konuşulan ünlü sanatçı, artık kendi deyimiyle kadın olmanın keyfini çıkaracağı günlere kavuşmuştu.

“Madem Pisliğim Ölmeliyim”

bülent ersoy intihar

Diva, yıllardır hayalini kurduğu ameliyatla bile mutluluğu yakalayamamış olacak ki bunalım yaşadığı dönemlerin sonunda ne yazık ki 60 ilacı birden içerek intihara teşebbüs etmişti. Bülent Ersoy, şarkı sözü yazarı olan arkadaşına söylediği “Ojelerimi çıkarmama yardım et. Abdest alıp namaz kılacağım. Madem ki pisliğim, ölmeliyim” sözlerin üzerine intihar etmesi çok konuşulmuştu.

Türkiye’de Trans Devrimi!

bülent ersoy pembe kimlik

Dönemin başbakanı Turgut Özal döneminde çıkarılan kanunla, cinsiyet değiştiren kişilere hak tanınmış ve kimlik kartı çıkarmalarına izin verilmişti. Pembe nüfus cüzdanına kavuşan Bülent Ersoy’un sürgün yılları bitmiş ve özgürlüğüne ilk adımı böylece atmıştı.

Diva’nın Bitmek Bilmeyen Çilesi

bülent ersoy vurulma

Bülent Ersoy, kimlik kartına kavuşmasına rağmen tacizlerden ve şiddetten kaçamamıştı. 1989 yılında verdiği konserde, istek üzerine gelen “Çırpınırdı Karadeniz” şarkısını söylemeyince vuruldu ve bir böbreğini kaybetti.

Tahtını Yaptı ama Bahtını Yapamadı

bülent ersoy evlilik

Bülent Ersoy’un yüzü ilişkilerinden yana da hiç gülmedi. Yaptığı evliliklerden önce tam 14 yıl Birol Gürkanlı ile nişanlı kaldı. Bülent Ersoy’un ilk evliliği ise resmen skandaldı. O zamanlar henüz 17 yaşında olan Cem Adler ile evlenen Bülent Ersoy, herkesi şoka uğratmıştı. Açıkçası o zamanlar 46 yaşında olan Bülent Ersoy’un bu denli genç birisiyle olan evliliği öğrenince bizi de epeyce şaşırttı.

Daha sonraları yine bir evlilik yapan ve adı aşk dedikodularına karışan Bülent Ersoy, bir türlü aradığı mutluluğu bulamadı maalesef…

Bir Diva Kolay Yetişmiyor

bülent ersoy

Bülent Ersoy skandalları, sözleri, mahkemeleri ile sürekli olay olsa da bizce şüphesiz hiç kimsenin sesinin ve müzik kariyerinin ne kadar başarılı olduğunu reddetme şansı yok. Japonya’da yapılan ses testine göre “yüzde yüz kusursuz” çıkan sesi hayranlığımızı daha da katlıyor. Türkiye’de ilklere ve devrimlere imza atan Bülent Ersoy’u çok seviyor ve Diva’mıza geçmişte yaşadığı zorlu yılları unutturacak kadar güzel ve bir kadar daha uzun ömürler diliyoruz!

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz