Burdur Belediye Başkanı’ndan Dizi Sektörüne Teşvik

25 Aralık 2015
Burdur Belediye Başkanı’ndan Dizi Sektörüne Teşvik

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz bugün yeni bir proje ile gündeme geldi. Ercengiz’in proje kapsamında amacı Burdur, Salda ve Karacaören gölleri, İnsuyu Mağarası ve Kibyra gibi antik yerleri dizi çekimi alanları yapmak.

Erzengiz bu amaç için İstanbul’da yer alan bazı önemli senarist ve yönetmenleri davet ederek Burdur’da çekim yapılabilecek olan yerleri gösterdi. Ekip, şehrin tarihi ve doğal güzellikleri ile birlikte şehir içinde yer alan konakları ve restore edilmiş yapıları da gezdi.

Burdur çarşıları ve sokakları Türk dizileri için oldukça ideal gözüküyor. Kalabalık olmayan sokakları, tablo ve tabela kirliliği olmayan yerleşim alanları ise mahalle dizileri için ideal gözüküyor. Ancak dizi setlerinde her gün neredeyse 150 kişinin mesai yaptığı düşünülür ise bu şartlar dizi yapımcıları için tamamen yeterli olmayabilir.

Dizi Ekibinin Giderlerini Belediye Karşılayacak

İstanbul dışında insanların çalışacak olması bu insanların ulaşım, konaklama ve yemek masraflarının da karşılanması anlamına geliyor. Bu durum ciddi bir şekilde maliyeti yükseltiyor. Bu noktada Belediye’nin dizi ve film ekiplerine sağlayacağı avantajları ve imkanları merak ettiriyor.

Belediye Başkanı, Burdur’da dizi çekmeye gelen ekiplerin konaklamalarını kendilerine ait olan mekanlarda ücretsiz bir şekilde karşılayabileceğini söyledi. Belediye aynı zamanda Burdur’da dizi ve film çeken ekibin tüm enerji giderlerini de karşılayacak. Oldukça iddialı ve yararlı bir proje olarak gözüken bu projenin yakın bir zaman içerisinde hayata geçirilmesi düşünülüyor.

Bu Haberi Dilediğiniz Gibi Paylaşabilirsiniz!

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz