En Yeni Cartoon Network Frekans Bilgileri (Açıklamalı Anlatım)

Bilge Şener

Haberler

16 Ocak 2021

En Yeni Cartoon Network Frekans Bilgileri (Açıklamalı Anlatım)

Cartoon Network, küçükten büyüğe herkesin izlediği bir televizyon kanalı. Üstelik yayınlanan çizgi filmler yalnızca çocuklara yönelik değil. Yetişkinlerin de severek takip edeceği yapımlar mevcut. Kanal 24 saat kesintisiz şekilde yayın yapıyor. Yani günün her saatinde kendinize uygun bir program bulup eğlenceli vakitler geçirmeniz mümkün. 

Cartoon Network kanalında her kesime ve yaşa hitap eden içerikler bulunuyor. Televizyonlarınızda frekans ayarlarını yaparak istediğiniz her an bu kanala erişebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey cihazınızda doğru şekilde frekans ayarlarını yapmak. Biz de sizler için bu yazımızda Cartoon Network frekans bilgilerini ve ayarlama adımlarını anlaşılır şekilde anlatmaya çalıştık. Siz de bu adımları takip ederek kolaylıkla bu kanala erişim sağlayabilirsiniz. 

Platformlara Göre Cartoon Network Kanal Numaraları 

Her yayın kanalının kendine ait bir kanal sıralaması var. Bu sebeple farklı platformlarda, kanal numaraları değişiklik gösterebilir. İşte tüm yayın platformlarında Cartoon Network kanalını izlemeniz için gereken numaralar: 

 • Digitürk: 169. kanal 
 • D-Smart: 120. kanal 
 • Kablo Tv: 457. kanal 
 • Turkcell TV Plus: 112. kanal 
 • Tivibu: 121. kanal 

Cartoon Network Frekans Bilgileri  

Cartoon Network kanalındaki programları izleyebilmeniz için yalnızca hangi kanalda olduğunu bilmeniz yeterli değil. Öncelikle cihazınızda frekans ayarlarını yapmanız lazım. Günümüzde gelişen teknoloji ile birçok televizyon kanalı otomatik olarak ayarlandığı için kanalları herhangi bir ayar yapmadan izlemek mümkün. Ancak bazı durumlarda  frekans ayarlama işini manuel olarak yapmak gerekiyor. Siz de yazdığımız adımları eksiksiz şekilde takip ederek kolayca bu ayarlamaları yapabilirsiniz.

Frekans ayarlama işi aslında çok basit. Frekans ayarlama adımlarını doğru ve eksiksiz şekilde uyguladığınızda, tekrardan bu işlemi yapmanıza gerek kalmaz. Çünkü televizyonunuz hafızasına girilen frekans bilgilerini kaydeder. İşte Cartoon Network frekans bilgileri:

Cartoon Network Türksat 4A Uydu Frekansı  

 • Uydu: Türksat 4A
 • Alış Frekansı: 11976
 • Polarizasyon: H- Yatay
 • Sembol Oranı: 27500
 • FEC: 5/6
 • Kapsama: TR
 • Video Pid: 115
 • Audio Pid: 215
 • Şifre: Şifresiz

Cartoon Network Frekansı Nasıl Ayarlanır? 

Son olarak yukarıda verilen bilgiler ışığında Türksat 4A uydusu üzerinde Cartoon Network frekans ayarlarının nasıl yapılacağını anlatmaya çalışalım. İhtiyaç duyduğunuzda bu yöntem ile istediğiniz kanalların frekanslarını ayarlayabilirsiniz. Tabii bu işlem için her kanalın frekans bilgilerinin farklı olduğunu unutmayın. 

1. Adım: 

Birinci adım olarak yapmanız gereken ilk şey, kumandanız üzerindeki menü tuşuna basıp oradan da ayarlar kısmına giriş yapmak. Kumanda modellerine göre farklı yerlerde ve şekillerde gösterilen bu tuşun üzerinde genel olarak “MENU”, “OK” veya “SETUP” ifadeleri yazar. Ve kumandanın ortasında bulunur. 

Menüye girdikten sonra karşınıza, “Kurulum menüsü” çıkacaktır. Altında da kanal ekleme ile ilgili bir kısım bulunur. Burada “Otomatik kanal ekleme”, “Manuel şekilde kanal ekleme” ve “Kanal arama” gibi birçok farklı seçenek çıkabilir. Kumandanın yön tuşları ile “Kanal Ekleme” kısmına giriş yapın. 

2. Adım: 

Bu aşamada karşınıza uydu alıcınıza göre farklı seçenekler çıkacak. “Uydu frekansı”, “alış frekansı” ya da “TP frekansı” tanımlarından birinin yer aldığı kısma girin. Orada çıkan boşluklara kumandanın üzerindeki tuşlar yardımıyla ayarlayacağınız frekansı girin. Cartoon Network için 11976 sayısını tuşlayın. 

3. Adım: 

Bu aşamada da aynı menü üzerinden işleme devam edilir. Yön tuşları yardımıyla “sembol oranı” ya da “sembol rate” yazan kısma gelin, bu kısma kumanda üzerindeki rakamlarını kullanarak Cartoon Network için 27500’ü tuşlayın.

4.Adım: 

Sembol oranı kısmını da ekledikten sonra sıra polarizasyon ayarlarına gelir. Yine kumandanın yön tuşlarını kullanarak Yatay (Y), yani Horizontal seçeneğini seçin. 

5. Adım: 

Ekran üzerinden ayarlamanız gereken diğer kısım ise FEC ayarları. Kumandanın yön tuşlarını kullanarak Cartoon Network için 5/6 kodlarını girin. Ama bazı televizyonlarda bu ayar zaten hazır halde bulunur. Eğer böyle bir seçenek çıkmazsa herhangi bir kod girmenize gerek kalmaz.

6. Adım: 

En son “OK” tuşuna basarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Yaptığınız tüm bu işlemlerden sonra, geriye kalan Cartoon Network kanalını listenizden aratmak. Bunun için “Aramayı Başlat” seçeneğini kullanabilirsiniz. Genel olarak kanal, ayarlanan kanallar listesinin sonunda görünür. İstediğiniz zaman da kanalın yerini değiştirebilirsiniz. 

Minika GO Frekans Bilgileri

Minika Çocuk Frekans Bilgileri

Sports TV Frekans Bilgileri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz