Chernobly Dizisinin Konusu ve Oyuncuları

admin

Haberler

10 Haziran 2019

Chernobly Dizisinin Konusu ve Oyuncuları

Büyük bir hayal kırıklığı yaratan son sezonu ve final bölümüyle ekranlara veda eden Game of Thrones’un ardından, 6 Mayıs’ta yayınlanmaya başlayan Chernobyl, yeni bir dizi arayışı içerisindeki izleyicilere ilaç gibi geldi. HBO ve Sky Atlantic ortak yapımı olan dizi, 1986 yılında Ukrayna’daki nükleer tesiste yaşanan kazayı ve sonrasında yaşananları konu alıyor. 

Chernobyl Dizisi Konusu

Dizi, adından da anlaşılacağı üzere 26 Nisan 1986 yılında Ukrayna’nın Çernobil kentindeki Çernobil Nükleer Santrali’nde yaşanan kazayı ve bu kazadan sonra yaşananları ekranlara taşıyor. Bilindiği üzere 25 Nisan 1986’da, santralde çalışan mühendisler, reaktörde yaşanabilecek olası bir arıza durumunda buhar türbünlerinin ne kadar süreyle çalışmaya devam edeceklerini görmek üzere bir deneye başladılar. Bu deney ışığında önce reaktörün gücü yarıya düşürüldü ve ardından tehlikeli bir durumda devreye girmesi gereken güvenlik sistemi iptal edildi. Deney, 26 Nisan gecesi 01:23’te başladı ve başlamasından yalnızca 1 dakika sonra reaktörlerde meydana gelen büyük istikrarsızlık sonucu aniden oluşan buhar nedeniyle tesisin tonlarca ağırlıktaki damı havaya uçtu. Bu patlama sırasında 31 kişi hayatını kaybetse de faciayla ilgili asıl bilanço sonradan ortaya çıktı. 

Bulutlara karışan radyoaktif salınım, çeşitli yönlerden esen rüzgarlarla İskandinavya, Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye’nin Trakya bölgesiyle Karadeniz kıyılarına taşındı. Sovyet yetkililer başlangıçta faciayı gizlemeye çalışsalar da sonradan gerekli önlemlerin diğer ülkeler tarafından alınabilmesi için durumu kabul etmek zorunda kaldılar.

Pek çoğu gönüllülerden oluşan tam 600.000 kişi Çernobil faciası sonrasında gerçekleştirilen onarım ve temizleme çalımalarına katıldı. 10 millisievertlik radyasyon oranı insanlar için ölümcül kabul edilirken çalışmalara katılanlar üzerinde yapılan ölçümlerde bu rakam 165 millisievert olarak tespit edilmişti. Kazadan sonra hem bölgede hem de kontamine bulutların ulaştığı ülkelerde binlerce kanser vakası tespit edildi ve bu vakaların çok büyük bir bölümü yaşamını yitirdi. 

Chernobyl Dizisi Oyuncuları

Yaşanan facianın etkilerini büyük bir başarıyla ekranlara taşıyan ve an itibarıyla IMDb’de Game of Thrones’u geçerek en yüksek puana sahip dizi unvanına ulaşan Chernobyl’de, Sherlock Holmes filminde Moriarty rolüyle tanıdığımız Jared Harris ve Thor, Avengers filmlerinden tanıdığımız usta oyuncu Stellan Skarsgård yer alıyor. Bu oyunculara, Emily Watson, Adam Nagaitis, Jessie Buckley gibi isimler eşlik ediyor. İngiltere – ABD ortak yapımı olan dizi, Litvanya’nın çeşitli şehirlerinin yanı sıra Kiev ve Çernobil gibi gerçek lokasyonlarda da çekildi.

Chernobyl Dizisi Nasıl İzlenir?

Netflix kullanıcıları büyük bir hayal kırıklığına uğramış olsa da Chernobyl dizisi ülkemizde Digitürk tarafından yayınlanıyor. Kendine ait içerikler haricinde bulunduğu her ülkede yayın haklarına göre içeriğini belirleyen Netflix’te dizinin yer alıp yer almayacağına dair kesin bir bilgi bulunmasa da Game of Thrones’un da Türkiye yayın haklarına sahip olan Digitürk’un bu şimdiden önemli bir popülariteye ulaşan diziyi bırakması çok mümkün görünmüyor. 

Chernobyl Dizisindeki Karakterler Gerçek mi?

Dizide yer alan pek çok karakter Çernobil faciasının ardından gerçekleştirilen araştırma ve çalışmalarda görev almış gerçek kişiler. Emily Watson tarafından canlandırılan Ulana Khomyuk karakteri ise, görev almış pek çok farklı bilim insanının bir bütünü  olarak kurgusal bir karakter şeklinde ekrana taşınıyor. Dizide yer alan ve gerçek hayatta da var olan karakterlere yakından bakalım

Valery Legasov

Jared Harris tarafından canlandırılan Valery Legasov Kuçatov Atom Enerjisi Enstitüsü’nde yöneticilik yapmış önemli bir bilim insanıydı. Çernobil vakasını araştırmak için kurulan komisyondaki faaliyetleri nedeniyle hatırlansa da tüm yaşamı boyunca bilim dünyasına önemli katkılarda bulundu. 27 Nisan 1988’de, Çernobil faciasından iki yıl sonra evinde kendini asmış halde bulundu. Legasov, intihar etmeseydi, bir gün sonra araştırmaların sonucunda elde ettiği bilgileri ve felakete sebep olan faktörleri komisyon önünde açıklayacaktı. 

Boris Shcherbina 

Boris Shcherbina, 1984 ve 1989 yılları arasında Bakanlar Kurulu’nda yöneticilik yapmış Sovyet bir politikacıydı. Çernobil’de yaşanan olaylardan sonra kriz yönetimi için oluşturulan ekipte görev aldı. Çernobil patlaması haricinde 1988 yılında gerçekleşen Ermenistan depreminde de benzer bir kriz yönetimi görevini üstlendi. 1990 yılında Moskova’da yaşamını yitirdi. Boris Shcherbina dizide, İsveç asıllı başarılı oyuncu Stellan Skarsgård tarafından canlandırılıyor. 

Anatoly Dyatlov

Quantum of Solace ve Hannibal filmlerinde gördüğümüz Paul Ritter tarafından canlandırılan Anatoly Dyatlov Çernobil Nükleer Santrali’nde görev alan ve felaketle sonuçlanan deneyin gözetmeni olan baş mühendislerden biriydi. Yüksek oranda radyasyona maruz kalmasına rağmen Dyatlov hayatta kalmayı başardı. Ancak 1987 yılında, faciadaki rolü nedenyile ‘potansiyel patlayıcı teşebbüslerin kötüye kullanımı’ suçundan 10 yıl hapse mahkum edildi. 5 yıl hapis yattıktan sonra genel aftan yararlanarak serbest kaldı. Yıllar sonra yazdığı kitapta Dyatlov patlamaya deneyin ve orada çalışanların değil, nükleer santralin berbat tasarımının neden olduğunu belirtti. 1995 yılında kalp yetmezliğinden öldü. 

Vasily Ignatenko

Vasily İgnatenko, Çernobil Nükleer santralinin damındaki patlama sonrasında çıkan yangına ilk müdahale eden ekibin başındaydı. Damdaki ve reaktör çekirdeğindeki yangını söndürmeye çalışırken aşırı derecede yüksek oranda radyasyona maruz kaldı. Söndürme çalışmalarından iki hafta sonra Moskova’da bir hastanede yaşamını yitirdi. Vasily İgnatenko karakterine dizide, Görünmeden Yürümek ve Yolcu filmlerinde de rol alan Adam Nagaitis hayat veriyor. 

Mikhail Gorbachev

Dizinin en dikkat çeken simalarından biri olan Mikhail Gorbachev, Sovyetler Birliği’nin 1991 yılında dağılmasından önceki sekizinci ve son başkanıydı. Faciadan tam 18 gün sonra resmi bir açıklama yapması ve olaylara geç müdahale edilmesine neden olmasından ötürü hem basında hem de diğer ülkelerin siyasileri tarafından hayli eleştirildi. Bugün 88 yaşında olan Gorbachev hala Rusya’nın politik çevrelerinde aktif rol üstleniyor ve mevcut devlet başkanı Vladimir Putin hakkında sert eleştirilede bulunmaktan geri kalmıyor. 

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz