Güncel CNN Türk Frekans Bilgileri (Adım Adım Frekans Ayarlama)

Aleyna

Haberler

15 Ocak 2021

Güncel CNN Türk Frekans Bilgileri (Adım Adım Frekans Ayarlama)

CNN Türk Türkiye’nin en çok izlenen haber kanallarından biri. Saat başı yayınlanan haber programları, piyasa takibi yapan ekonomi programları, ana haber bülteni, iş dünyasına mercek tutan yapımları ve farklı belgeselleri ile ön plana çıkan kanal ücretsiz olarak izlenebiliyor. CNN Türk Radyo aracılığıyla da izleyicisine ulaşabilen kanal ülkemizde hizmet veren tüm yayın sağlayıcılarında yer alıyor. Üstelik CNN Türk’ün yüksek kalitede yayın yapan HD kanalı da var.

Türksat 4A, Kablo TV, Teledünya, D-Smart, Digitürk, Vodafone TV, Turkcell TV+ ve Tivibu aracılığıyla evlere konuk olan CNN Türk’ü televizyondan rahatlıkla izlemek için frekans ayarlarını yapmak gerekiyor. Tabii günümüzde neredeyse tüm alıcılar otomatik arama özellikleri sayesinde kanalları listeleyebiliyor. Fakat bazen sistem hatalarından dolayı bazı bilgiler eksik kalabiliyor. Öyle bir durumda elle müdahale ederek ilgili frekansı girmeden kanalı izlemek mümkün olmuyor.

Biz bu yazıda sizlere CNN Türk kanalının frekans ayarlarını yapabilmeniz için ihtiyacınız olan tüm bilgileri sunacağız. Siz de tek tek açıklayacağımız ayar adımlarını takip ettikten sonra CNN Türk’ü izleyebileceksiniz. 

Platformlara Göre CNN Türk Kanal Numaraları

Her kanalın numarası yayın sağlayan kuruluşa göre değişiklik gösterir. Platformlara göre CNN Türk’ü HD yayın kalitesiyle izleyebileceğiniz kanal numaralarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Teledünya: 58. kanal
  • D-Smart: 30. kanal
  • Digitürk: 42. kanal
  • Teledünya: 58. kanal 
  • Turkcell TV Plus: 50. kanal
  • Tivibu: 37. kanal 

CNN Türk Frekans Bilgileri

CNN Türk frekans ayarlarını manuel olarak yapma fikri gözünüzü korkutabilir. Ama aslında işlemler oldukça basit. Zaten siz doğru rakamları doğru yerlere girdikten sonra cihaz bu bilgileri hafızasına kaydediyor. Sonrasında küçük bir işlemle de kanalı yayına alıyor.

Biz şimdi öncelikle CNN Türk kanalının normal ve HD yayını için frekans bilgilerini verelim. Sonrasında da ayarlama aşamalarına geçelim. 

CNN Türk Türksat 4A Uydu Frekansı

• Uydu: Türksat 4A

• Alış Frekansı: 12034 MHz

• Polarizasyon: V – Dikey

• Sembol Oranı: 27500

• FEC: 5/6

• Kapsama: TR

CNN Türk HD Türksat 4A Uydu Frekansı

• Uydu: Türksat 4A

• Alış Frekansı: 12245 MHz

• Polarizasyon: H – Yatay

• Sembol Oranı: 27500

• FEC: 5/6

• Kapsama: TR

CNN Türk Frekansı Nasıl Ayarlanır?

Şimdi gelin Türksat 4A uydusu üzerinden CNN Türk kanalını izleyebilmeniz için yapmanız gereken frekans ayarları hakkında detaylı bir şekilde konuşalım.

1. Aşama

Öncelikle kumandanın üzerindeki “Menü” tuşuna basın. Bu sayede ayarların yapılacağı yere ulaşabilirsiniz. Menü tuşu “Setup” ya da “OK” olarak da isimlendirilmiş olabilir. Ayarlar menüsünü açıktan sonra “Kurulum” sekmesine gitmeniz gerekiyor. Bu menü ekranda karşınıza gelecektir. Seçmek için kumandanın yön tuşlarını kullanarak üzerine gidip “OK” tuşuna basmanız yeterli. Kurulum menüsüne girdikten sonra da “Kanal Ekleme” kısmına gelin.  

2. Aşama

Şimdi ana frekans ayarlarına gelebiliriz. Açılan sayfada “TP Frekansı” , “Frekans”, “Alış Frekansı”, “Uydu Frekansı” gibi tabirler göreceksiniz. Bunlardan hangisi varsa oraya gidin ve yandaki boşluğa CNN Türk normal yayını için “12034”, CNN Türk HD kanalı için “12248” sayılarını tuşlayın.

3. Aşama

Kumandanın yön tuşlarını kullanarak menüde yer alan “Sembol Oranı” satırına gelin. Bu kısım “Sembol Rate” ya da “Symbol Rate” şeklinde de isimlendirilmiş olabilir. Buraya “27500” yazın. Bu değer hem CNN Türk hem de CNN Türk HD için geçerli. 

4. Aşama

Polarizasyon ayarlarıyla devam edelim. CNN Türk normal yayını için “Dikey (V)” ya da “Vertical (H)” şeklinde gösterilen kısmı seçin. CNN Türk HD yayını içinse “Yatay (Y)” ya da “Horizontal (H)” olarak işaretleyin.

5. Aşama

Menü sayfasında “FEC” ayarları kısmına gelin. FEC kodunu 5/6 olarak girin. Bu değer de hem CNN Türk hem de CNN Türk HD için aynı. Ayrıca burada bir noktadan bahsetmek istiyoruz. Uydu alıcısının modeline göre değişmekle beraber bazen ayarlar menüsünde FEC kodu görünmeyebiliyor. Bu bir sorun değil elbette. Eğer manuel olarak FEC kodunu girecek alan bulamıyorsanız, cihaz bunu otomatik olarak yapıyor demektir. 

6. Aşama

Ayarları yaptık. Şimdi “OK” tuşuna basarak yapılan ayarları cihazın belleğine kaydedebilirsiniz.

7. Aşama

Son bir işlem kaldı. O da, CNN Türk kanalını uydu alıcı ile aratmak. Bunun için ilk menüde yer alan “Aramayı Başlat” kısmını kullanabilirsiniz. Cihaz aramayı tamamladıktan sonra CNN Türk veya CNN Türk HD kanalını kanal listesine ekleyecektir. Siz kanalın numarasını dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. 

Habertürk TV Frekans Bilgileri

Ulusal Kanal Frekans Bilgileri

TGRT Haber Frekans Bilgileri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz