En Yeni Kanal 7 Frekans Bilgileri (Adım Adım Anlatım)

Aleyna

Haberler

15 Ocak 2021

En Yeni Kanal 7 Frekans Bilgileri (Adım Adım Anlatım)

Kanal 7, ülkemizde yayın yapan ulusal televizyon kanalları arasında yer alıyor. Yaşam ve aktüel programları, birbirinden farklı dizileri, dini programları ve ana haber bülteni ile dikkat toplayan kanal özel bir kitleye hitap ediyor. Kanalda günün her bölümü ve her saati için farklı bir program ve dizi yayını yapılıyor. Bununla birlikte Kanal 7’de yayınlanan dini programlar izleyiciler tarafından da özenle takip ediliyor.

Resmi web sitesi üzerinden de canlı yayın yapan Kanal 7’ye pek çok yayın platformu üzerinden erişim sağlamak mümkün. Türksat 4A uydusunun devreye girmesinin ardından Kanal 7, HD yayın kalitesi ile izleyicilerine daha iyi bir görsel seyir fırsatı sunuyor. Siz de Kanal 7’yi Türksat, Kablo TV, Vodafone TV, D-Smart, Digiturk, Tivibu ve Turkcell TV Plus yayın platformları üzerinden dilediğiniz an izleyebilirsiniz. Elbette ki ilk olarak Kanal 7’nin uydu frekans ayarının yapılması gerekir. Kanal 7 uydu frekans ayarını başarılı bir şekilde tamamlamak için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Platformlara Göre Kanal 7 Kanal Numaraları

Kanal 7, bazı platformlarda aynı kanal sırasına sahip olsa da diğer platformlarda farklı sırada yer alıyor. Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Azerbaycan’da yayın yapan Kanal 7’nin farklı platformlarda sahip olduğu kanal numaraları ise şu şekilde:

 • Digiturk: 34. kanal
 • D-Smart: 27. kanal
 • Türksat TKGS: 307. kanal normal yayın, 7. kanal HD yayın
 • Kablo TV: 903. kanal normal yayın, 27. kanal HD yayın
 • Turkcell TV Plus: 34. kanal
 • Tivibu: 28. kanal
 • Vodafone TV: 34. kanal

Kanal 7 Frekans Bilgileri

Kanal 7’ye ait programları izlemek için yayın platformlarındaki kanal numaralarını bilmek yeterli olmayabilir. Eğer televizyonunuzda daha önce Kanal 7 için frekans ayarı yapılmadıysa ilk önce bu işlemi gerçekleştirmelisiniz. Bu işlem gelişmiş teknolojiye sahip cihazlarda otomatik arama yöntemiyle kolaylıkla tamamlanabiliyor. Bu yöntem sayesinde izlenmek istenen kanala ait tüm frekans bilgileri cihaz tarafından ayarlanıyor. Ancak eski tip cihazlarda veya birkaç farklı durumda frekans ayarını manuel olarak yapmak gerekebilir. 

Frekans ayarını tamamladıktan sonra evinizde dilediğiniz an Kanal 7’yi izleyebilirsiniz. Bu işlem ilk başta karmaşık gibi gözükse de oldukça basit olduğunu belirtelim. Uydu frekans ayarlarını yaparken önemli olan tek şey güncel ve doğru bilgileri gerekli alanlara girmek. İşlemin ardından, cihazınız Kanal 7’ye ait bilgileri hafızasına kaydedecektir. İşte Kanal 7’nin frekansını ayarlamak için gerekli olan tüm bilgiler…

Kanal 7 Türksat 4A Uydu Frekansı

 • Uydu Adı: Türksat 4A
 • Alış Frekansı: 12095 MHz
 • Polarizasyon: H – Yatay
 • Sembol Oranı: 4800
 • FEC: 5/6

Kanal 7 HD Türksat 4A Uydu Frekansı

 • Uydu Adı: Türksat 4A
 • Alış Frekansı: 12103 MHz
 • Polarizasyon: H – Yatay
 • Sembol Oranı: 8333
 • FEC: 2/3

Kanal 7 Frekansı Nasıl Ayarlanır?

Bu bilgilere ek olarak şimdi de frekans ayarı için yapılması gerekenleri adım adım inceleyelim. Böylece cihazınıza hem yeni bir kanal dahil edebilir, hem de dilediğinizde frekans ayarını düzenleyebilirsiniz.

1. Adım

Öncelikle, kumandanızın orta bölümünde yer alan “OK”, “Setup”, “Menü” veya “Ayarlar” tuşuna basın. Bu tuşlar, kumandanın modeline göre farklılık gösterebilir. Asıl yapmanız gereken şey, cihazın ayarlarını görüntülemek.

2. Adım

Ayarların ardından, kurulum ayarlarına girin. Bu alanda, farklı seçeneklerden oluşan bir liste bulunur. Kumandadaki yön tuşlarını kullanarak seçenekler arasında tercih yapabilirsiniz. Kanal 7 frekans ayarını yapmak için ise listedeki “Elle Kanal Ekleme” seçeneğine basın.

3. Adım

Açılan sayfada alış frekansına ait boşluğa Kanal 7 normal yayın için “12095”, HD yayını için “12103” yazın ve yine kumandanın yön tuşları aracılığıyla bir sonraki boşluğa geçiş yapın. 

4. Adım

Sonraki adımda ise “H – Yatay” verisini polarizasyon bölümüne yazın ve frekans ayarına devam edin.

5. Adım

Aynı ekranda “Sembol Oranı” veya “Symbol Rate” yazan alana geçin. Buradaki boşluğa Kanal 7 normal yayın için “4800”, HD yayını için “8333” numaralarını girin.

6. Adım

Daha sonraki adımda FEC bilgisini yazmanız gerekiyor. Normal yayın için “5/6”, HD yayın için “2/3” kodunu yazın.

7. Adım

Ekranda yer alan tüm bilgileri doldurduktan sonra “Tamam”, “Kaydet” veya “OK” butonuna basarak frekans ayarını sonlandırın. Arama işlemini tamamladıktan sonra Kanal 7, kanal listenizin sonuna eklenecektir.

Ulusal Kanal Frekans Bilgileri 

NTV Frekans Bilgileri

Diyanet TV Frekans Bilgileri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz