En Güncel TGRT Haber Frekans Bilgileri (Detaylı Anlatım)

Aleyna

Haberler

15 Ocak 2021

En Güncel TGRT Haber Frekans Bilgileri (Detaylı Anlatım)

TGRT Haber, Türkiye’nin en çok izlenen ve köklü haber kanalları arasında yer alıyor. Gün içerisinde sıcak gelişmelerle ilgili canlı bağlantıların yanı sıra haber, spor, ekonomi ve tartışma programları ile seyircisini ekran başında tutmayı hedefleyen TGRT Haber, 24 saat kesintisiz yayın yapıyor. 

Hem uydu üzerinden hem de çeşitli yayın platformlarından izlenebilen TGRT Haber, internet sitesinden de canlı olarak takip edilebilir. SD (normal) yayının yanı sıra daha kaliteli görüntü sunan HD kanalı da mevcut. Türksat 4A, Türksat 3A, Digitürk, D-Smart, Kablo TV, Tivibu, Turkcell TV+ ve Vodafone TV yayın platformlarında yer alan TGRT Haber’in programlarını tercih ettiğiniz kaynaktan izleyebilirsiniz. TGRT Haber yayınlarını izlemek için elinizde frekans bilgileri ve kanal numaraları olması yeterli olacaktır. Frekans bilgilerine ve kanal numaralarına yer verdiğimiz bu yazımızda ayrıca frekans ayarlarının nasıl yapılacağı sorusunun yanıtını da bulacaksınız.

Platformlara Göre TGRT Haber Kanal Numaraları

Türkiye’de birçok yayın platformu kendine has sistemleriyle çeşitli kanalları seyirciyle buluşturuyor. Her birinin kanalları numaralandırma sistemi farklılık gösteriyor. TGRT Haber’i yayın platformlarından kolayca izleyebilmeniz için kanal numaralarını aşağıda bulabilirsiniz:

 • Digitürk: 45. kanal
 • D-Smart: 45. kanal
 • Kablo TV: 60. kanal HD yayın, 913. kanal SD yayın, S12 Analog
 • Tivibu: 43. kanal
 • Turkcell TV+: 56. kanal
 • Vodafone TV: 45. kanal

TGRT Haber Frekans Bilgileri

TGRT Haber’in platformlardaki kanal numaralarını paylaştık fakat bazı durumlarda bu bilgi yeterli olmayabilir. Cihazınızın frekans ayarlarını yapma gerekliliğinin ortaya çıktığı bir durumla karşılaşabilirsiniz. Birçok cihaz kanal arama ve bulma işlemlerini otomatik olarak gerçekleştirse de zaman zaman frekans bilgilerinin elle girilmesi gerekebiliyor.

Karmaşık zannettiğiniz bu işlem aslında kolaylıkla yapılabilir. Vereceğimiz bilgileri doğru şekilde, doğru yerlere girmeniz yeterli olacaktır. Cihazınız bu bilgileri kaydedecek, aynı işlemi bir daha yapmanıza gerek kalmayacaktır. İşte TGRT Haber’i izleyebilmek için gereken frekans bilgileri:

TGRT Haber Türksat 4A Uydu Frekansı

 • Uydu: Türksat 4A
 • Alış Frekansı: 12228
 • Polarizasyon: V-Dikey
 • Sembol Oranı: 8400
 • FEC: 5/6
 • Kapsama: Batı

TGRT Haber HD Türksat 3A Uydu Frekansı

 • Uydu: Türksat 3A
 • Alış Frekansı: 12685
 • Polarizasyon: H-Yatay
 • Sembol Oranı: 27500
 • FEC: 2/3
 • Kapsama: Batı

TGRT Haber Frekansı Nasıl Ayarlanır?

Şimdi de HD yayın için Türksat 3A uydusu üzerinden TGRT Haber frekans ayarlarının adımlarına geçelim. Vereceğimiz adımları takip ederek dilediğiniz zaman cihazınızın frekans ayarlarını yapabilirsiniz.

1. Adım

Önce “Menu” tuşuyla işlemleri yapacağımız menüye girelim. “Setup” ya da “OK” şeklinde de gösterilebilen bu tuş genellikle kumandanın ortasında bulunur. Menüye girdiğimizde “Kurulum” menüsü ve kanal ekleme listesi açılacaktır. Kanal arama, elle kanal ekleme, otomatik kanal ekleme gibi seçenekler karşınıza çıkabilir. Buradan kanal ekleme bölümüne gelin.

2. Adım 

Burada uydu alıcınızın marka ve modeline göre değişen seçeneklerle karşılaşacaksınız. Sizin modelinizde “TP Frekansı”, “Transponder”, “Alış Frekansı”, “Uydu Frekansı” yazılarından hangisi görünüyorsa onu seçin. Karşısındaki alana kumandanın üzerindeki rakamları kullanarak frekans bilgisini girin. TGRT Haber normal yayını için “12228”, TGRT Haber HD yayını için “12685” sayılarını kumanda üzerinden tuşlayın.

3. Adım

Aynı pencereden ayarlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Burada “Sembol Oranı” ya da “Sembol Rate” yazan kısma kumandanın yön tuşlarıyla gelin. Boş alana TGRT Haber normal yayını için “8400”, TGRT Haber HD yayını için “27500” değerlerini girin.

4. Adım

Şimdi de polarizasyon ayarı için “Polarizasyon” ya da “Pol” yazan başlığı seçmelisiniz. Kumandanın yön tuşlarını kullanarak TGRT Haber normal yayını için “Dikey-V” yani Vertical, TGRT Haber HD yayını için “Yatay-Y” yani Horizontal seçeneklerini ayarlayın.

5. Adım

Aynı pencereden devam ettiğimiz işlemimizde sıra “FEC” ayarlarına geliyor. Adı geçen başlığı seçerek kumandanın yön tuşlarıyla ilgili kodları girin. Bunlar, TGRT Haber normal yayını için 5/6, TGRT Haber HD yayını için 2/3 kodlarıdır. Eğer kodları gireceğiniz bir alan göremiyorsanız bu normaldir. Çünkü bazı uydu alıcısı modellerinde bu satır bulunmaz. Bu durumda kodu girmenize gerek yoktur.

6. Adım

Bu adımda “OK” tuşu ile uydu alıcısının bilgileri kaydetmesini sağlayın. TGRT Haber frekans bilgileri cihazın hafızasına kaydedilecektir.

7. Adım

Ayarların bu şekilde tamamlanmasının ardından TGRT Haber’i kanal listesi içinde aratmalısınız. “Aramayı Başlat” ya da “TP Tara” seçeneklerinden hangisi sizin uydu modelinizde görünüyorsa ona basarak aramayı başlatın. İşlem bitince bulunan kanal, cihaz tarafından listenin sonuna yerleştirilecek ve kaydedilecektir. Daha sonra TGRT Haber kanalının yerini değiştirebilirsiniz. 

Halk TV Frekans Bilgileri 

FOX TV Frekans Bilgileri

TLC Frekans Bilgileri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz