Diriliş Ertuğrul Dizisinin Aksesuarlarını Kırgız Türkleri Tasarlıyor

Diriliş Ertuğrul Dizisinin Aksesuarlarını Kırgız Türkleri Tasarlıyor

Milyonlarca izleyicinin beğenisini toplamayı başaran yeni TRT dizisi Diriliş Ertuğrul’un aksesuarları Van’ın Erciş ilçesinde yer almakta olan Ulupamir köyündeki Kırgız Türkleri tarafından hazırlanarak setlere gönderiliyor. Zorlu hayat şartları ve salgın hastalık sebebi ile 1980’li yıllarda Afganistan Pamir Yaylası’ndan Türkiye’ye göç etmeye başlayan Kırgız Türkleri, Erciş’in 30 kilometre uzağında yer alan Altındere bölgesindeki Ulupamir köyünde mütevazi hayatlarını sürdürüyor.

Bölgeye yerleştikten sonra 35 yılı aşkın süredir kendi gelenekleri ile hayatta kalmaya çalışan Kırgız Türkleri, artık Osmanlı ve Selçuklu tarihini konu alan sevilen TRT 1 dizisi Diriliş Ertuğrul’da dahil olmak üzere pek çok sinema filmi ve diziye aksesuar tasarımı yapıyorlar.

Kırgız Türklerinin Gelenek ve Görenekleri Diriliş Ertuğrul Dizisinde

Otantik ve geleneksel malzemeler ile Diriliş Ertuğrul dizisi için tasarladıkları aksesuarlar ile herkesin ilgisini toplamayı başaran Kırgız Türkleri, kendi hayat tarzları, gelenek ve göreneklerini yansıttıkları aksesuarları satarak ailelerini geçindiriyorlar. Kırgız kadınları, almış oldukları desteğin büyümesi ile birlikte seri üretim de yapmak istiyorlar.

Kırgız kadınlar arasında konuşma yapan Aysel Aytaç, gazetecilere yaptığı açıklamasında, ‘Diriliş Ertuğrul dizisindeki obanın çadırlarını dekore etmek için kullanılan duvar süsleri, yer  halıları ve döşemelerini bizler tasarladık. Bizler, kendi imkanlarımız el verdiği sürece gelenek ve göreneklerimizi yansıtmak istiyoruz. Tarihimizi aktarabilmek ve sağlıklı şekilde yansıtabilmek adına sayısız filme ve diziye kıyafet ile aksesuar tasarladık.’ diye konuştu. 

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz