Diriliş Ertuğrul’dan Uluslararası Başarı! Bir Ayda 4.4 Milyon…

Tvyayinakisi.com

TRT 1

28 Mayıs 2020

Diriliş Ertuğrul’dan Uluslararası Başarı! Bir Ayda 4.4 Milyon…

SPOT: Türk tarihini anlatan “Diriliş Ertuğrul” dizisi yeni bir rekora imza atmayı başardı. Türk tarihinin önemli kahramanlarından biri olan Ertuğrul Gazi’nin hayatına yer veren dizi ekranlara geldiği dönemde reyting rekorları kırıyordu. TRT 1 kanalında hayranlarıyla buluşan dizi yayınladığı Çarşamba günlerini ablukası altına alarak reyting sıralamasında birinciliği kimseye kaptırmıyordu. Diriliş Ertuğrul başarını Pakistan’a taşıdı.

 

“Ertuğrul ve Kayılar’ın cihangir bir devletin tohumlarını attığı bir cenk” sloganıyla yola çıkan dizi Osmanlı İmparatoruluğu’nun kurucu Osman Bey’in babasının hayatını konu alıyor. 13. yy’ın ortalarına doğru ahlakı, cesareti ve savaşçılığıyla Oğuzların Kayı boyunun lideri olmayı başaran Ertuğrul Gazi, Türklerin dirilişinin en önemli temsilcisi durumundadır.

Yayınladığı 4 sezon boyunca izleyicilerini ekran başına kilitlemeyi başaran dizi 29 Mayıs 2019 tarihinde 150. bölümüyle hayranlarına veda etmişti. Dizinin vedasının ardından ise devam niteliğinde Ertuğrul Gazi’nin oğlu Osman Bey’in hayatını konu alan “Kuruluş Osman” dizisi seyircisiyle buluşmaya başladı.

PAKİSTAN’DA DİRİLİŞ ERTUĞRUL RÜZGARI ESİYOR

blank

Tekden Film yapımcılığında hayat bulan dizi yönetmen koltuğundaki Metin Günay’ın tarihi sahneleri daha çarpıcı hale getirmek için farklı çekim açılarını kullanmasıyla bir anda bambaşka bir boyut kazanmıştır. Türk dizi sektörünün en başarılı yapımları arasında gösterilen Diriliş Ertuğrul’un senaryo grubunda ise Mehmet Bozdağ, Atilla Engin ve Aslı Zeynep Peker Bozdağ gibi kalemi kuvvetli isimler yer alıyor. Müzikleriyle de adından söz ettiren dizinin oyuncu kadrosunda; Engin Altan Düzyatan, Burcu Kıratlı, Hande Soral, Hülya Darcan, İlker Aksum, Cengiz Coşkun, Öykü Çelik ve Nurettin Sönmez gibi ünlü isimler yerini almıştır.

TRT 1 ekranlarına vedasının ardından dizi, popüler online dizi ve film platformu olan Netflix’te yayınlanmaya başladı. Dünya dizi piyasasına açılan dizi birçok ülke tarafından en çok takip edilen projeler arasında yerini aldı. Netflix’in sonrasında ülkelerin ulusal kanalları diziyi satın alarak kendileri yayınlama kararı aldı. 

Ramazan ayında Pakistan devlet televizyonunda yayınlanmaya başlayan dizi halkın büyük beğenisini topladı. Dizinin başrol oyuncuları Engin Altan Düzyatan ve Burcu Kıratlı Pakistan halkı tarafından büyük ilgiye maruz kaldı. Öyle ki dizinin adına kurulan TRT Ertugrul by PTV Youtube kanalı 1 ay içerisinde 4.4 milyon aboneye ulaştı.

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz