Disney Plus’ın Atatürk Dizisini İptal Etmesinin Ardından Ünlüler Camiasından Tepkiler Arka Arkaya Geldi!

Aleyna

Haberler

3 Ağustos 2023

Disney Plus’ın Atatürk Dizisini İptal Etmesinin Ardından Ünlüler Camiasından Tepkiler Arka Arkaya Geldi!

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de yayın hayatına başlayan Disney Plus, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı için özel bir Atatürk dizisi yayınlayacağını duyurmuştu. Dizide ünlü oyuncu Aras Bulut İynemli’nin başrolde yer alması planlanmıştı. Ancak, 2 Temmuz’da dijital platformda Türk yapımı dizi ve filmleri kaldırmasının ardından Disney Plus, ‘Atatürk’ dizisini de yayınlamayacağını açıkladı.

The Walt Disney Company Türkiye Genel Müdürü Cenk Soner, içerik stratejilerinde yapılan değişiklikler nedeniyle ‘Atatürk’ dizisini dijital platformda yayınlamama kararı aldıklarını ifade etti. Yapılan açıklamada, dizinin FOX kanalında yayınlanacağı ve daha sonra iki film halinde sinemalarda ve FOX ekranlarında izleyicilerle buluşacağı belirtildi; “Atatürk içeriğimizi Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında izleyicilerimiz ile buluşturuyoruz. İçerik stratejimizde yapılan değişiklikler sonucunda iki film olarak planladığımız Atatürk’ün ilk TV özel versiyonunun FOX kanalımızda yayınlanmasının ardından, iki film sinemalarda ve sonrasında FOX ekranlarında olacak. Böylece, ‘Atatürk’ü çok daha geniş kitlelere ulaştırmış olacağız”

Ancak, bu karar büyük tepki çekti. Özellikle ünlü isimler ve kamuoyu, Atatürk’ün hayatının anlatılacağı bu önemli diziye dijital platformda yayınlanma şansının verilmemesini eleştirdi. Bazı ünlü isimler, bu tepkilerin bir göstergesi olarak Disney Plus üyeliklerini sonlandırdı. Toplumda geniş yankı uyandıran bu konuda sosyal medya platformlarında da yoğun tartışmalar yaşandı.

blank

Mustafa Sandal, tepkisini Twitter’dan şu şekilde aktardı; “Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili çekilen dizinin lobi faaliyetleriyle engellenmesi kabul edilemez bir rezilliktir! Atatürk yoksa, biz de yokuz! Zaten içerik de yerlerde. Disney+ iptal et geçsin gitsin!” Eda Ece ise; “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin ortak sevdası, minneti, şükrü Atatürk.” dedi. Ünlü oyuncu Berk Oktay, Atatürk’ün fotoğrafını paylaşarak; “Saygı olsun bu çelik atlıların gök tuğuna… Tuğu kaldırmış olan Orduların Başbuğu’na… Her sabah gururla adını haykırarak and içen çocukların dim dik ayakta… Rahat uyu Atam.” açıklamasını yaptı.

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz