Dracarys Ne Demek? Missandei’nin Son Sözü Ne Anlama Geliyor?

admin

Haberler

7 Mayıs 2019

Dracarys Ne Demek? Missandei’nin Son Sözü Ne Anlama Geliyor?

Pazar günü sabaha karşı ilk kez, dün akşam ise tekrarıyla izleyicilerin karşısına çıkan Game of Thrones 8. sezon 4. bölümünde hem beklenmedik hem de oldukça üzücü gelişmeler yaşandı. Verilen büyük kayıplara rağmen Kıştepesi Savaşı’nın kazanılmasının ardından ittifak yönünü tahttaki düşman Cercei’ye çevirdi. Ancak Daenerys’ten önce davranan Kraliçe Cercei, Ejderhaların Annesi’nin donanmasını yok ederek ejderhalardan birini daha öldürdü. Ama asıl kayıp, geçirdikleri zaman içerisinde adeta aralarında kardeşlik bağı kurulan Missandei oldu. 

Dracarys Ne Demek?

Hem donanmasını, hem evlatlarından birini hem de kız kardeşi gibi gördüğü Missandei’yi kaybeden Daenerys kalan askerlerinin tümüyle Kral Şehri’nin surlarına dayandı ve teslim olmazsa şehri ve insanlarını yerle bir edeceğini Cercei’ye bildirdi. Doğal olarak bu teklifi reddeden Cercei misilleme olarak, ele geçirdiği Missandei’yi herkesin gözü önünde idam etti. Missandei’nin, Daenerys’in gözlerinin içine bakarak söylediği son sözleri ise ‘Dracarys’ oldu. Peki ‘Dracarys’ ne demek?

Yüksek Valyria dilinden bir kelime olan ‘dracarys’in anlamı ‘ejderateşi’. Daenerys bu kelimeyi ejderhalarının alev püskürtmesini istediği zaman söylüyor. Ejderhalara hükmetme yeteneği olmayan Missandei’nin bu kelimeyi söylemesi ne anlama geliyor?

‘Hepsini Öldür’

Dizinin yapımcıları Beninoff ve Weiss, bölümden sonra yayınlanan ‘Inside the Episode’ mini belgeselinde, 4. bölümde Dany’nin başına gelen en kötü şeyin ejderhalardan birini daha yitirmek olduğunu dile getiriyor. Evlatlarından birini yitirmesinin ardından kız kardeşi gibi gördüğü Missandei’nin de Cercei tarafından tutsak edildiğini öğrenen Dany, içten içe bir daha onu canlı göremeyeceğini biliyordu. Şehrin surlarında yapılan müzakerelerde son kez görünen Missandei ölmeden önce ‘Dracarys’ diyerek Dany’e bir mesaj gönderdi.

Bu mesaj öleceğini kabullenmiş birinin intikam çağrısıydı. Missandei, anlaşma sağlansa bile oradan canlı kurtulamayacağını biliyordu ve Dany’den bunun intikamını almasını istiyordu. Bu nedenle seçtiği kelime çok önemli. ‘Dracarys’ Dany’nin düşmanlarını yakması için ejderhalarına verdiği komut. Buradan da Missandei’nin Dany’e ‘düşmanlarının hepsini öldür’ demek istediğini anlamak mümkün. 

Daenerys Hiç Olmadığı Kadar Tehlikeli

‘Inside the Episode’ belgeselinde yapımcıların dile getirdiği üzere Dany, şu anda 8 sezon boyunca hiç olmadığı kadar tehlikeli. Üç ejderhasından ikisini, ordusunun büyük bölümünü ve kız kardeşi gibi gördüğü Missandei’yi yitirmiş olması sebebiyle içi öfkeyle dolu ve bu öfke tek bir kişiye odaklanmış durumda. Bundan önce Daenerys yalnızca tahttaki hakkını talep eden ve kim oturursa otursun ‘Gaspçı’ addeden biriydi. Ancak kayıpların ardından tahttaki kişi onun için bir baş düşmana dönüştü. Öfkesini tek bir noktaya kanalize eden Dany, artık yapımcılara göre hiç olmadığı kadar tehlikeli ve güçlü. 

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz