En Güncel EKOTÜRK Frekans Bilgileri (Adım Adım Anlatım)

Aleyna

Haberler

16 Ocak 2021

En Güncel EKOTÜRK Frekans Bilgileri (Adım Adım Anlatım)

Ekotürk, Türkiye’nin ilk yerli ekonomi kanalı olma özelliğine sahip. Finans ağırlıklı yayın yapan Ekotürk kanalı, bunun yanı sıra kültür ve sanata da yer veriyor. Ayrıca Türkiye’nin en çok izlenen ekonomi programlarına da yayın akışı içerisinde yer veriyor. 7 gün 24 saat ara vermeden yayın yapan Ekotürk kanalında, günün her saatinde takip edilebilecek bir ekonomi programı bulmak mümkün.

Resmi internet sitesi “ekoturk.com” üzerinden de canlı yayın izleme fırsatı sunan kanal, birçok yayın platformunda yer alıyor. Ülkemizde ve dünya genelinde yaşanan ekonomik gelişmeleri izleyicilerine anbean aktarmayı hedefleyen kanalı siz de yer aldığı platformlardan, internet sitesi ve Youtube üzerinden takip edebilirsiniz. Ekotürk kanalını Digiturk, Turksat, Turkcell TV Plus, Kablo TV, Vodafone TV ve D-Smart yayın platformları ile kesintisiz olarak izleyerek ekonomiye dair güncel bilgilere sahip olabilirsiniz. Fakat kanalı izlemek için ilk olarak uydu frekans ayarını gerçekleştirmelisiniz. Bu yazımızda Ekotürk kanalının frekans bilgilerini, platformlar üzerindeki kanal numaralarını ve ayarlama adımlarını tüm detaylarıyla sizler için açıkladık. Yazımızı dikkatli bir şekilde takip ederek siz de Ekotürk’ü kanallarınız arasına kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Platformlara Göre Ekotürk Kanal Numaraları

Televizyon kanalları, yayın yapmak için platformlarla anlaşırlar ve platformların sistemine göre de kanallar için farklı bir sıra numarası belirlenir. Bir ekonomi kanalı olan Ekotürk’ün yer aldığı yayın platformlar ve o platformlarda sahip olduğu kanal numaraları şöyle:

  • Digiturk: 46. kanal
  • Turkcell TV Plus: 47. kanal
  • Kablo TV: 48. kanal
  • Vodafone TV: 55. kanal
  • D-Smart: 48. kanal

Ekotürk Frekans Bilgileri

Diğer ekonomi programlarına nazaran anlaşılır yayın diline sahip içerikleriyle öne çıkan Ekotürk, bu sayede dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Ekotürk ekranlarında yayınlanan iş dünyası ve ekonomi programlarını izlemek için öncelikli olarak televizyonun uydu frekans ayarının yapılması gerekiyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte karmaşık gibi gözüken bu işlem çok daha hızlı gerçekleştirilebiliyor.

Çoğu cihazda bulunan otomatik kanal ekleme özelliği sayesinde kanala ait frekans bilgilerine ihtiyaç duyulmuyor. Ancak cihazda bu özellik bulunsa dahi elle frekans girişi yapmak gerekebiliyor. Hazırlamış olduğumuz bu detaylı yazı sayesinde, sizler de zorlu bir işlem olarak görülen frekans girişini kolaylıkla yapabilirsiniz. Ekotürk frekans girişini yapmak için ihtiyaç duyabileceğiniz uydu frekans bilgileri ise şöyle…

Ekotürk Türksat 3A Uydu Frekansı

  • Uydu Adı: Türksat 3A
  • Alış Frekansı: 12729 MHz
  • Polarizasyon: V – Dikey
  • Sembol Oranı: 30000
  • FEC: 2/3

Ekotürk Frekansı Nasıl Ayarlanır?

Bu bölüme kadar Ekotürk’e ait kanal numaralarını ve uydu frekans bilgilerini net bir şekilde açıkladık. Bu noktadan itibaren verdiğimiz bilgileri kullanarak frekans girişinin nasıl yapılacağını inceleyelim. Açıklayacağımız adımları sırasıyla özenli bir şekilde uyguladığınızda Ekotürk kanalını televizyon kanallarınız arasına ekleyebilir ve dilediğinizde bu ayarları güncelleyebilirsiniz.

1. Adım

Öncelikle, televizyondan frekans girişini kumanda yardımı ile gerçekleştirmeniz gerektiğini belirtelim. Kumandanın tuş seçenekleri arasında yer alan “Ayarlar” veya “Menü” tuşuna basın ve açılan ayar seçeneklerinden “Kurulum” menüsünü görüntüleyin.

2. Adım

Kurulum menüsünde kanal arama ve kanal ekleme işlemleri için farklı seçenekler sunan bir liste ile karşılaşacaksınız. Kanal arama, elle kanal ekleme ve otomatik kanal ekleme seçenekleri arasından “Elle Kanal Ekleme” bölümüne gelin.

3. Adım

Açılan sayfada, Ekotürk’ün güncel frekans bilgilerini kullanmalısınız. Uydu alıcınızın modeline göre, “Alış Frekansı”, “TP Frekansı” veya “Uydu Frekansı” seçeneklerinden birinin yer aldığı alanı seçin. Oradaki boşluğa Ekotürk’e ait alış frekans bilgisi olan “12729” kodunu girin.

4. Adım

Yine aynı pencere üzerinden devam ederek, “V-Dikey” polarizasyon bilgisini işaretleyin ve kumandanın alt yön tuşunu kullanarak bir sonraki boşluğa geçin.

5. Adım

Ardından, “Sembol Rate” veya “Sembol Oranı” yazan kısma geçin. Buradaki boşluğa, Ekotürk kanalına ait sembol oranı olan “30000” sayısını yazın. 

6. Adım

Daha sonra, FEC bilgisi için verilen boşluğa “2/3” yazın. Bazı cihazlar, FEC bilgisi için bir alan tanımazlar. Böyle bir durumla karşılaşırsanız bu adımı atlayabilirsiniz.

7. Adım

Tüm ayarların doğru bir şekilde girildiğine emin olduktan sonra “Tamam” butonuna tıklayıp frekans girişini başarılı bir şekilde sonlandırabilirsiniz. Arama işlemini tamamladıktan sonra kanalı, listenizde görebilirsiniz. 

Bengütürk Frekans Bilgileri

24 TV Frekans Bilgileri 

Kanal D Frekans Bilgileri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz