Güncel Bengütürk Frekans Bilgileri (Detaylı Anlatım)

Aleyna

Haberler

15 Ocak 2021

Güncel Bengütürk Frekans Bilgileri (Detaylı Anlatım)

Bengütürk, ağırlıklı olarak haber içerikli yayın yapan kanallar arasında yer alıyor. Bengütürk’te haberlerin dışında kültür-sanat, spor, aktüel gibi farklı temalardaki programlar da izlenebiliyor. 24 saat boyunca kesintisiz olarak yayınını sürdüren kanalda zaman zaman belgesellerin yanı sıra sinema filmleri de yayınlanıyor. 

Çeşitli yayın platformlarında yer alan Bengütürk, aynı zamanda kendi internet sitesi üzerinden de canlı izlenebiliyor. Bengütürk TV’yi siz de Türksat, D-Smart, Kablo TV, Turkcell TV+, Tivibu ve Vodafone TV üzerinden izleyebilirsiniz. Televizyonunuzdan Bengütürk’ün frekans ayarlarını doğru adımları takip ederek yaptığınızda kanalın yayınladığı programlara ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda Bengütürk TV izlemek için frekans ayarlarını nasıl yapacağınızın adımlarını ve frekans bilgileri ile Bengütürk TV’ye ait kanal numaralarını paylaştık.

Platformlara Göre Bengütürk Kanal Numaraları 

Kanal numarası her yayın platformunda farklı olabiliyor. Bengütürk kanalını izlemek için siz de platform özelinde bu kanal bilgilerine sahip olmalısınız. Platformlara göre Bengütürk kanal numaralarının listesi şöyledir:

 • D-Smart: 152. kanal
 • Kablo TV: 49. kanal
 • Turkcell TV+: 123. kanal
 • Tivibu: 52. kanal
 • Vodafone TV: 52. kanal

Bengütürk Frekans Bilgileri

Birçok cihaz otomatik arama özelliği sayesinde kanalları bulup kanal listesi oluşturabilirken bazı durumlarda ise frekans ayarlarını manuel olarak yapmanız gerekebiliyor. Frekans ayarlarını kendiniz yapmanız gerektiğinde sadece kanal numaralarını bilmeniz yeterli değil. Paylaştığımız Bengütürk TV frekans bilgileri ile bu ayarları kolayca yapmanız mümkün. Tek yapmanız gereken adımları takip etmek.

Sözünü ettiğimiz adımları takip ettiğiniz takdirde karmaşık zannedilen bu işlemin oldukça kolay olduğunu göreceksiniz. Üstelik frekans ayarlarını bir kez yapmanız yeterli. Sonrasında cihaz bulunan kanalı hafızasına kaydeder. Bu ayarları yapabilmeniz için sahip olmanız gereken Bengütürk TV frekans bilgileri şöyle:

Bengütürk Türksat 3A Uydu Frekansı

 • Uydu: Türksat 3A
 • Alış Frekansı: 12685
 • Polarizasyon: H-Yatay
 • Sembol Oranı: 27500
 • FEC: 2/3
 • Kapsama: Batı
 • VideoPid: 6814
 • AudioPid: 6914

Bengütürk Frekansı Nasıl Ayarlanır?

Şimdi de bu bilgileri kullanarak Türksat uydusu üzerinden Bengütürk TV frekans ayarlarının nasıl yapılacağına geçelim. Bu adımları takip ederek ihtiyaç duyduğunuz her an frekans ayarlarını yapabilirsiniz.

1. Adım

“Menü” tuşu ile frekans ayarlarını yapacağınız menüyü açarak işleme başlayalım. Kumandanın orta bölgesinde yer alan bu tuş sizin kumandanızda “Setup” ya da “OK” işareti ile gösteriliyor olabilir. Menü açıldıktan sonra “Kurulum” menüsü ve kanal ekleme işlemi yapacağınız bir liste görünmelidir. Kumandanın yön tuşları ile bu listedeki “Kanal Ekleme” başlığına gelin.

2. Adım

Burada karşınıza uydu alıcınızın marka ve modeline göre değişecek olan seçenekler çıkacak. Bu seçenekler “TP Frekansı”, “Transponder”, “Alış Frekansı” veya “Uydu Frekansı” olabilir. Sizin uydu modelinizde görünen hangisiyse onu seçin. Seçtiğiniz satırın karşısındaki boşluğa kumanda üzerindeki rakamları kullanarak kanalın frekansını girmelisiniz. Bu, Bengütürk için “12685”tir.

3. Adım

Kumandanızın yön tuşlarını kullanarak “Sembol Oranı” ya da “Symbol Rate” başlıklarından hangisi görünüyorsa ona gelin. Bengütürk için  “27500” sayısını kumanda üzerindeki rakamları kullanarak girin.

4. Adım

Polarizasyon ayarları için “Polarizasyon” ya da “Pol” şeklinde yazılmış başlığı seçin. Buradaki ayar için kumandanın yön tuşlarını kullanmalısınız. Tuşlarla “Yatay (Y)” yani Horizontal seçeneğine gelip onaylayın.

5. Adım

Aynı pencerede devam eden işlemde “FEC” ayarları yapmak için bu başlığın üzerine gelin. Bengütürk için kumanda yön tuşlarıyla girmeniz gereken değer “2/3” tür. Burada belirtmemiz gereken bir ayrıntı söz konusu. Bazı uydu alıcısı modellerinde bu kodu girebileceğiniz satır bulunmaz. Eğer bu seçeneği görmüyorsanız kodu girmek zorunda değilsiniz.

6. Adım

Frekans bilgilerini bu şekilde girdikten sonra “OK” tuşuna basarak ayarları tamamlayın. Böylece cihaz “Bengütürk” için gereken bilgileri hafızasına kaydedecek. 

7. Adım

Frekans ayarlarını tamamladıktan sonra geriye kalan son işlem Bengütürk’ü kanal listesi içinde aratmak. Arama için görünecek başlık, uydu alıcınızın marka ve modeline göre değişecektir. “Aramayı Başlat” ya da “TP Tara” seçeneklerinden hangisi sizin cihazınızda görünüyorsa ona basın. Arama işleminin ardından bulunan kanal, listenin sonuna eklenir. Bengütürk’ü burada bulabilir ve yerini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Tele 1 Frekans Bilgileri

Ülke TV Frekans Bilgileri 

24 TV Frekans Bilgileri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz