Emir Can İğrek’in Viral Olan Şarkıcı “Ali Cabbar”ın Müziği Eski Yeşilçam Filmlerinden mi Çalındı?

Aleyna

Haberler

21 Temmuz 2023

Emir Can İğrek’in Viral Olan Şarkıcı “Ali Cabbar”ın Müziği Eski Yeşilçam Filmlerinden mi Çalındı?

Türkiye’nin genç yeteneklerinden Emir Can İğrek’in pek çok şarkısı sosyal medyada popüler olmayı başarıyor ancak son çıkarttığı “Ali Cabbar”, özellikle TikTok’ta viral haline geldi ve gençler arasında akımları yapılmaya başladı. Hatta Ali Cabar’ın gerçek biri olduğu söylenerek ortaya bir hikaye atıldı. Şarkı o kadar popüler oldu ki, Ali Cabbar’ın filminin yapılacağı bile söylendi fakat Emir Can İğrek’in bu başarısı şarkının çalıntı iddialarıyla gölgelendi. Şarkının melodisi 1974’te çekilen “Beş Milyoncuk Borç Verir Misin?” adlı film için bestelenen müzikten esinlenildiği iddia edildi.

Ali Cabbar Şarkısı Çalıntı mı?

Kısa sürede sosyal medyada yayılan “çalıntı” iddiasına Emir Can İğrek’ten cevap gecikmedi. Tartışmalara son noktayı koyan Emir Can İğrek “8 senelik şu mütevazı kariyer geçmişimde hiçbir şarkım çalıntı değildir. İddiası olan dava açıp uzmanlara sorabilir. Her notamın her sözümün altına imzamı atarım. Daha çok çalışarak yıllarca bu ligde tertemiz bir şekilde top koşturacağız” dedi. İğrek açıklamasında şarkılar arasındaki benzerlik hissinin nereden kaynaklandığını şu sözlerle anlattı: “9/8 ritim kalıbında ve halk müziği formunda olduğu için, merdiven melodiler benzerlik hissi yaratabilir. Burada da 2-3 saniyelik bir merdiven melodisi andırıyor sadece.”

Bu olay ilk olarak bir Twitter kullanıcısının şu tweeti ve altına eklediği “Beş Milyoncuk Borç Verir Misin?” filminin müziği ile başladı: “Ali Cabbar çalıntı çıkmış zaaaaa. Harbiden herif birebir çalmış azcık değiştirmek için bile uğraşmamış birini sevmiyosam bi sebebi vardır yaa siz bana güvenin. Nasıl yedirdi ama herkese hikayesi var diye falan keriz tokatladı herif resmen”

Emir Can İğrek ise kullanıcıya şu şekilde yanıt verdi: “Sevgili zian. heyecanını anlıyorum ama şarkım çalıntı değil. türkü formunda olduğu için birçok şarkının ara melodileri benzerlik hissi yaratabilir. bir filmin giriş müziğinden bir şarkı çıkardığımı düşünmeni de iyi niyetli bulamadım. ayrıca ‘şarkıdan bağımsız olan bir hikayesi var’ diye de ben uydurmadım. şarkı internette mim olunca insanlar bu şekilde videolar çekti. beni sebepsiz sevmemen konusuna bir şey diyemeyeceğim canın sağ olsun. fakat tespitlerin isabetsiz, bilgilerin yanlış.”

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz