İzlerken Boğazınızın Düğümleneceği En İyi Köle Filmleri (24+ Film)

Aleyna

Film Listeleri

27 Nisan 2021

İzlerken Boğazınızın Düğümleneceği En İyi Köle Filmleri (24+ Film)

İnsanlık çağlar boyunca güçlünün zayıfı ezdiği, ezilenin dışlandığı dönemlere şahitlik etti. Bu güçlü – güçsüz ilişkisini normalleştirmekle kalmadı hatta kanunlara döktü. Bulunduğu dönemde en uygar ülke olarak görünen Roma’da dahi kölelik yasaldı. Ve insanlar kolayca alınıp satılabiliyordu. Toplumlar aslında bu süreçte insanlığını da satışa sunuyordu. Elbette bu aslında çok derin ve üzerine konuşulası bir konu. Fakat üzerine sadece konuşulmadı, kölelik üzerine filmler de çekildi. Bu filmler gerek kölelik kavramını eleştirdi gerekse olması gerekeni gösterdi. Siz de geçmişe şahitlik etmek ve köleliğe dair bakış açısı kazanmak istiyorsanız, hazırladığım listeye göz atabilirsiniz. İşte en iyi köle filmleri…

24. Pompeii – IMDb 5.5/10

(2014) – Pompei

Pompeii, aksiyon – dram türünde Kanada – Almanya ortak yapımı bir film. Filmin yönetmen koltuğunda Paul W. S. Andersen oturuyor. Başrollerde Kit Harington, Emily Browning ve Carrie – Anne Ross var. Film, köle Milo ve unvan sahibi Flavia’nın aşkı çevresinde şekilleniyor. Milo, köle olarak bir gemide çalıştırılıyor. Gemi yolculuğu sırasında tüm mürettebat doğaüstü olaylarla karşılaşıyor. Milo’nun amacı ise bir an önce karaya ulaşıp sevdiği kadının yanına gidebilmek. Çünkü sevdiği kadın Flavia zorla evlendirilmek üzere. Flavia, türlü yollarla bu evliliği önlemeye çalışırken tüm Pompei doğal bir felaketle karşı karşıya kalıyor.

Kit Harington hayranıysanız listenizde olması gereken filmlerden.

Bu filmi izleyenler Paul W. S. Andersen’in yönetmenliğini yaptığı Resident Evil serisi, Death Race ve Pandorum filmlerini de beğenerek izliyor.

23. Pet – IMDb 5.7/10

(2016) – Kafes

Pet, gerilim – korku türünde İspanya – ABD ortak yapımı bir film. Filmin yönetmeni, Carles Torrens. Ana karakterlere hayat veren isimlerse Dominic Monaghan, Jennette McCurdy ve Ksenia Solo. Filmde farklı ve güncel bir kölelik ele alınmış. Saplantılı bir şekilde aşık bir adam, aşkına karşılık vermeyen kadını kaçırır. Kadını bağlar ve bir kafese hapseder. Sonrasında garip bir şekilde aşkını yaşamaya çalışır.

Gerçekten ilginç ve değişik bir film. Farklı bir senaryo arıyorsanız bu film sizi oldukça tatmin edecek.

Bu filmi izleyenler Emergo, Sequence ve Malaka filmlerini de oldukça beğeniyor.

22. Abraham Lincoln: Vampire Hunter – IMDb 5.9/10

(2012) – Vampir Avcısı Abraham Lincoln

Abraham Licoln: Vampire Hunter, fantastik – aksiyon türünde ABD – Rusya ortak yapımı bir film. Filmin yönetmenliğini Timur Bekmambetov yapıyor. Başrollerde Antony Mackie, Benjamin Walker ve Dominic Cooper var. Filmde Lincoln’ün annesi bir vampir tarafından ısırılıyor. Buna şahit olan Lincoln, küçük yaşına rağmen vampirler hakkında her şeyi öğrenip onları öldürmeyi kendine amaç ediniyor. Lincoln, ilerde Amerika’da çıkacak iç savaşın tarafı olan vampirleri kökünden kazımaya niyetli. ABD Başkanı Lincoln’e farklı bir yönüyle bakmak isterseniz, bu film harika bir seçim olabilir.

Bu filmi izleyenler Heart of the See, The Moon and the Sun ve Coach filmlerini de severek izliyor.

21. Exodus: Gods and Kings – IMDb 6.0/10

(2014) – Exodus: Tanrılar ve Krallar

Exodus: Gods and Kings, fantastik – macera türünde Birleşik Krallık – İspanya – ABD ortak yapımı bir film olarak karşımıza çıkıyor. Filmin yönetmen koltuğunda Ridley Scott yer alıyor. Başrollere hayat verenlerse Christian Bale, Joel Edgerton ve John Turturro. Film, Firavun Ramses’ten kaçan Hz. Musa’nın 600 bin İsrailoğlunu kölelikten kurtarma mücadelesini anlatıyor. Filmi kurgu olduğunu bilerek izlemek gerek, yoksa insan başka şeyler düşünebiliyor. Bu film gizli kalmış iyi filmlerden.

IMDb puanının neden bu kadar düşük olduğuna şaşıracaksınız. Gerçekten iyi bir film izlemek istiyorsanız tercihlerinizden biri olabilir.

Bu filmi izleyenler Robin Hood, Noah ve Moses filmlerini de oldukça beğeniyor.

20. Slave Ship – IMDb 6.2/10

(1937) – Esirler Gemisi

Slave Ship

Slave Ship, macera – dram türünde ABD yapımı bir film. Filmin yönetmenliğini Tay Garnett yapıyor. Başrollerde Warner Baxter, Wallace Beery ve Elizabeth Allan yer alıyor. Filmde Kaptan Jim Lovett ve kölesinin hikayesi anlatılıyor. Amerika’da köleliği anlatan film, en eski köle filmlerinden biri. Yıllar önce çekilen bu film hala iyiler arasında yerini alıyor.

Sağlam bir film izlemek ve kaliteli vakit geçirmek istiyorsanız bu film tam size göre olabilir.

Bu filmi izleyenler, yönetmenin diğer filmleri olan Power, Cause For Alarm ve The Postman Always Rings Twice filmlerini de ilgiyle izliyor.

19. The Eagle – IMDb 6.2/10

(2011) – Kartal

The Eagle, macera – dram türünde ABD – Birleşik Krallık ortak yapımı film. Filmin yönetmeni Kevin Macdonald. Ana karakterlere hayat verenlerse Channing Tatum, Jamie Bell ve Donald Sutherland. Film, kaybolan Ninth savaşçıları ve komutan babasını bulmak için yola çıkan Marcus ve ona eşlik eden kölesi Esca’yı anlatıyor. Esca ve Marcus’un bu esrarengiz yolculuğunda onları ihanet ve sadakat, dostluk ve nefret bekleyecek. Bakalım bu gizemli yolculuğu aşıp babasını ve kaybolan 5000 Ninth savaşçılarını bulabilecekler mi? Macera dolu bir yolculuğa hazırsanız bu film size göre olabilir.

Bu filmi izleyenler She’s The Man, Step Up ve Magic Like XXL filmlerini de oldukça beğenerek izliyor.

18. The Birth of a Nation – IMDb 6.3/10

(1915) – Bir Ulusun Doğuşu

The Birth of a Nation, tarihi – dram türünde ABD yapımı film. Filmin yönetmenliğini D. W. Griffith yapıyor. Başrollerde Lillian Gish, Mae Marsh ve Henry B. Walthall yer alıyor. Bir kitaptan uyarlanan sessiz film, ABD İç Savaşı döneminde, farklı devlet sistemlerini savunan iki ailenin çatışmasını konu alıyor. Bu süreçte kölelik yasaklanıyor. Fakat Lincoln’ün ölümü, ülkeyi geri dönülemez bir kaosa sürüklüyor. Gücü eline alan siyahlar polislerle birleşerek beyazları taciz ediyor.

Ezen ezilen ilişkilerine harika ışık tutan bu film, izlenmeye değer. İyi bir film arıyorsanız tam size göre.

Bu filmi izleyenler Intolerance, Home Sweet Home ve The Escape filmlerini de oldukça beğeniyor.

17. The Birth of a Nation – IMDb 6.4/10

(2016) – Bir Ulusun Doğuşu

Şansa bakın ki bir önceki filmle aynı ada sahip başka bir yapım karşılıyor bu sırada bizi. The Birth of a Nation, biyografi – dram türünde ABD – Kanada ortak yapımı film. Filmin yönetmen koltuğunda Nate Parker oturuyor. Başrollerde bulunan isimlerse Armie Hammer, Jackie Earle Haley ve Nate Parker. Kölelik dönemi filmlerinden The Birth of a Nation filmi, 1800’lerin Virginia’sında geçer. Köleliğin en ağır haline maruz kalanlardan Nat Turner, isyan eder. Yanına birçok kişiyi katan Nat, köleliğin sonlandırılması için direniş başlatacak. Şahane bir film.

Eğer kölelikle alakalı filmleri seviyorsanız, bu film sizin için harika bir tercih olabilir.

Bu filmi izleyenler Beyond the Lights, Final Portrait ve 2:22 filmlerini de beğenerek izliyor.

16. Mandingo – IMDb 6.4/10

(1975) – Zincirli Köle

Mandingo, tarihi – dram türünde ABD yapımı film. Filmin yönetmenliğini Richard Fleischer yapıyor. Başrollerde ise James Mason, Susan George ve Perry King yer alıyor. Film Amerikan İç Savaşı’ndan önceki dönemi anlatıyor. İnsanların köle olarak dövüştürülmesi mi dersiniz, kadın kölelere tecavüz mü dersiniz, gerçekten insanı sömüren her şeyi barındırıyor film.

Film iç karartıcı fakat ne yazık ki gerçek bir geçmişi var. Özellikle Afrika kölelik filmleri arıyorsanız, Mandingo tam size göre!

Bu filmi izleyenler Rebecca, Salem’s Not ve George Washington filmlerini de beğenerek izliyor.

15. Chained – IMDb 6.4/10

(2012) – Tutsak

Chained, gerilim – korku türünde Kanada yapımı film. Filmin yönetmeni Jennifer Lynch. Ana karakterlere Vincent D’Onofrio, Eamon Farren ve Evan Bird hayat veriyor. Filmde Tim ve annesi sinema çıkışı bir psikopat tarafından kaçırılıyor. Psikopat, henüz sekiz yaşındaki Tim’in annesini öldürüyor. Tim’i de tutsak ediyor. Bu filmde köleliğin ve sapkınlığın modern hallerini göreceğiz. Acaba Tim’i neler bekliyor?

Gerilim filmlerini seviyorsanız bu film tam size göre olabilir.

Bu filmi izleyenler Surveillance, Walled In ve The Messengers filmlerini de heyecanla izliyor

14. The Prince of Egypt – IMDb 7.1/10

(1998) – Mısır Prensi

The Prince of Egypt, macera – dram türünde ABD yapımı animasyon filmi. Filmin yönetmen koltuğunda Brenda Chapman ve Simon Wells var. Başrollerde ise Val Kilmer, Ralph Fiennes ve Michelle Pfeiffer yer alıyor. Film, hayatına köle olarak başlayan Musa’nın kölelikten prensliğe yükselişini anlatıyor. Tüm ülke zor durumda ve bir kurtarıcıya ihtiyaçları var. Musa bu boşluğu doldurmayı bilecek.

Animasyon filmlerini seviyorsanız, kölelikle alakalı filmlerden biri olan, The Prince of Egypt tam size göre.

Bu filmi izleyenler Animatrix, Ant Z ve Pocahontas filmlerini de ilgiyle izliyor.

13. Amistad – IMDb 7.3/10

(1997) – Amistad

Amistad, dram – tarihi türde ABD yapımı film. Filmin yönetmenliğini Steven Spielberg yapıyor. Başrollerde Morgan Freeman, Nigel Hawthorne ve Anthony Hopkins yer alıyor. Film, Amistad gemisinde taşınan 53 Afrikalı kölenin isyanını konu alıyor. İsyan eden köleler mürettebatla savaşıyor ve gemiye el koymaya çalışıyor.

Siz de kaliteli vakit geçirmek için iyi bir film arıyorsanız, Afrika köle filmlerinden Amistad’ı gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz.

Bu filmi izleyenler A Few Good Men, Nixon ve Hard Rain filmlerini de oldukça beğeniyor.

12. Manderlay – IMDb 7.3/10

(2005) – Manderlay

Manderlay; Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, ABD, Danimarka, İsveç, Hollanda, Fransa ortak yapımı bir dram filmi. Kaç tane ülke varsa toplanmış, film çekmiş! Filmin yönetmeni Lars Von Trier. Ana karakterlere Bryce Dallas Howard, Isaach De Bankole ve Willem Dafoe hayat veriyor. Filmde Grace ve babası Dogville kasabasına yerleşiyor. Yıl 1933 ve kölelik kaldırılmış durumda. Fakat Grace bu kasabada hala beyazların köleliği devam ettirdiğini görüyor. Babası, Grace’in başına bela almaması için bu duruma karışmamasını istiyor. Fakat Grace sorumluluk bilinciyle olaylara bayağı bir karışacak.

Mesaj dolu bir film arıyorsanız köleliği eleştiren filmlerden Manderley, size farklı bakış açısı kazandırabilir.

Bu filmi izleyenler Dogville, Breaking The Waves ve A Hole In My Heart filmlerini de oldukça beğeniyor.

11. Belle – IMDb 7.3/10

(2013) – Güzelliğin Rengi

Belle, tarihi – dram türde Birleşik Krallık yapımı film. Filmin yönetmen koltuğunda Amma Asante oturuyor. Başrollere ise Gugu Mbatha – Raw, Tom Wilkinson ve Miranda Richarson hayat veriyor. Film, İngiltere’nin dünyada köle ticaretinin başı olduğu dönemde geçiyor. Gerçek bir hikayeye dayanan film, Dido’nun başından geçenleri konu alıyor. Dido melez bir kadın, aristokrat bir aile tarafından yetiştirilmesine rağmen teninin rengi dışlanmasına yetiyor. Filmde Dido’nun mücadelesini ve aşkını izleyeceğiz.

Siz de iyi vakit geçirmek istiyorsanız kölelikle ilgili filmlerden Belle’yi mutlaka izlemelisiniz.

Bu filmi izleyenler Suffragette, Goltzius and The Pelican Campany ve Jane Eyre filmlerini de oldukça beğeniyor.

10. Bouyancy – IMDb 7.3/10

(2019) – Bouyancy

Bouyancy, dram türünde Avustralya yapımı film. Filmin yönetmen koltuğunda Rodd Rathjen var. Başrollerde Sarm Heng, Mony Ros ve Thanawut Kasro yer alıyor. Film Chakra’nın hayatını anlatıyor. Chakra iyi bir işe sahip olabilmek için yaşadığı yeri, Kamboçya’yı terk ediyor. Sınırı aşabilmek için kaçakçılarla anlaşan Chakra, umduğunu bulamıyor. Kaçakçılar Chakra’yı bir balıkçı gemisine satıyor. Acımasız ellere düşen Chakra, kurtulabilecek mi? Film sonuna kadar dram yüklü gerçekten.

Dram filmlerini seviyorsanız, tam size göre bir film.

Bu filmi izleyenler Antebellum, Roots ve Harriet filmlerini de ilgiyle izliyor.

9. Amazing Grace – IMDb 7.4/10

(2006) – Özgürlüğün Şarkısı

Amazing Grace, biyografi – melodram türünde ABD – Birleşik Krallık ortak yapımı film. Filmin yönetmenliğini Michael Apted yapıyor. Ana karakterlere hayat verenlerse Loan Gruffudd, Romola Garai ve Benedict Cumberbatch. Film 18. yy İngiltere’sinde geçiyor. Filmde Christian William Wilberforce’un hayatı ele alınıyor. Wilberforce’un büyük hayali köle ticaretini yok etmek. Bu zorlu yolda en büyük destekçisi ise John Newton. Wilberforce hayalini gerçekleştirebilecek mi?

Kaliteli zaman geçirmek istiyorsanız, köle ticareti filmlerinden Amazing Grace, tam size göre.

Bu filmi izleyenler Young Victoria, Mr. Turner ve The Golden Bowl filmlerini de ilgiyle izliyor.

8. The Color Purple – IMDb 7.8/10

(1985) – Mor Yıllar

The Color Purple, dram türünde ABD yapımı film. Filmin yönetmeni Steven Spielberg. Ana karakterlere Whoopi Goldberg, Danny Glover ve Adolph Caesar hayat veriyor. Romandan uyarlanan filmde, siyahi bir kız olan Celie anlatılıyor. Celie, babası bildiği adam tarafından hamile bırakılıyor. Ardından köle olarak satılıyor. Türlü acılar çeken Celie’nin tek tesellisi ise kardeşine yazdığı mektuplar. Fakat kardeşinin cevapları babasının engellemeleri yüzünden bir türlü Celie’ye ulaşmıyor.

11 dalda Oscar adayı olan bu filmi kaçırmamalısınız. İyi bir film izlemek istiyorsanız, The Color Purple tam size göre!

Bu filmi izleyenler Always, E.T. ve Schindler’s List filmlerini de oldukça beğeniyor.

7. Spartacus – IMDb 7.9/10

(1960) – Spartaküs

Spartacus, biyografi – dram türünde ABD yapımı film. Filmin yönetmen koltuğunda Stanley Kubrick var. Başrollerde Kirk Douglas, Laurence Olivier ve Jean Simmons yer alıyor. Film, Trakyalı Spartaküs’ün mücadelesini anlatıyor. Spartaküs önce köle olarak satılıyor. Ardından gücü kuvveti yerinde olan Spartaküs’ün gladyatörlük zamanı başlıyor. Spartaküs kendine kurulan tuzakları anlayıp bir mücadeleye girişecek.

Tarihsel bir gerçekliği de olan bu filmi, geçmişe şahitlik etmek istiyorsanız mutlaka izlemelisiniz.

Bu filmi izleyenler Kleopatra, Julius Caesar ve Sins of Rome filmlerini de oldukça beğeniyor.

6. Blood Diamond – IMDb 8.0/10

(2006) – Kanlı Elmas

Blood Diamond, gerilim – macera türünde ABD – Almanya ortak yapımı film. Filmin yönetmeni Edward Zwick. Ana karakterlere Leonardo DiCaprio, Djimon Hounsou ve Jennifer Connelly hayat veriyor. Filmde Afrikalı iki adamın yollarının kesişmesi anlatılıyor. Biri eski paralı asker Danny Archer, diğeri madenlerde zorla çalıştırılan Solomon Vandy. İki genç adamın da hayali pembe elması bulabilmek. Bu sayede Solomon ailesine kavuşabilecek, Danny de kendisine iyi bir hayat kurabilecek. Gazeteci bir kadınla çıktıkları elmas arayışları, hiç de bekledikleri gibi gitmeyecek.

Harika bir film. Hala izlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz!

Bu filmi izleyenler Defiance, Lord of War ve The Last Samurai filmlerini de oldukça beğeniyor.

5. Gone with The Wind – IMDb 8.1/10

(1939) – Rüzgar Gibi Geçti

Gone with The Wind, dram – romantik türde ABD yapımı film. Filmin yönetmenliğini Victor Fleming, George Cukor ve Sam Wood yapıyor. Başrollerde ise Vivien Leihg, Clark Gable ve Leslie Howard var. Romandan esinlenen filmde, Ashley Wilkes adındaki adam Scarlett’a aşık. Fakat adam aşkına rağmen Scarlett’ın kuzeni Melanie ile evlenecek. Film 14 dalda Oscar’a aday gösterilmiş, 10 dalda ise Oscar ödülü kazanmış. Amerika’da köleliği anlatan filmlerden Gone with The Wind, yıllara meydan okumayı biliyor.

Gerçekten bir başyapıt izlemek istiyorsanız, bu filmi kaçırmayın.

Bu filmi izleyenler Rebecca, The Garden of Allah ve The English Patient filmlerini de oldukça beğeniyor.

4. Ben – Hur – IMDb 8.1/10

(1959) – Ben – Hur

Ben Hur, macera – dram türünde ABD yapımı film. Filmin yönetmen koltuğunda William Wyler var. Başrollere Charlton Heston, Jack Hawkins ve Haya Harareet hayat veriyor. Film, varlıklı bir tüccar olan Ben Hur’u anlatıyor. Ben Hur, Kudüs’te yaşıyor ve Yahudilerin özgürlüğü için savaşıyor. Messala, Ben Hur’un çocukluk arkadaşı. Uzun yıllar sonrasında Messala, Roma ordusunun komutanı oluyor. Komutan Messala, kendilerine karşı çıkan yahudilerin ismini öğrenebilmek için Ben Hur’dan yardım istiyor. Fakat Ben Hur, doğal olarak bunu reddediyor. Bu durum iki çocukluk arkadaşının aralarının açılmasına neden olacak.

Eski köle filmlerinden Ben Hur, 11 dalda kazandığı Oscar ödülüyle kesinlikle izlenmeye değer. Hala izlemediyseniz mutlaka göz atmalısınız.

Bu filmi izleyenler Quo Vadis, The Robe ve Barabbas filmlerini de ilgiyle izliyor.

3. 12 Years a Slave – IMDb 8.1/10

(2013) – 12 Yıllık Esaret

12 Years a Slave, biyografi – dram türünde ABD – İngiltere ortak yapımı film. Filmin yönetmenliğini Steve McQueen yapıyor. Ana karakterlere Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender ve Sarah Paulson hayat veriyor. Brad Pitt, Benedict Cumberbatch gibi ünlü oyuncuların da yer aldığı film, siyahi bir adam olan Solomon’un kaçırılarak köle olarak satılmasını konu alıyor. 1841 senesinde Solomon müzik yaparak hayatını kazanan bir adam. Bir gün Solomon ve sonradan tanıştığı iki kişi, şehir dışında müzik yapmaya karar veriyor. Fakat bu süreç Solomon’un Güney Kore’ye köle olarak satılmasıyla sonlanıyor. Özgürlüğüne düşkün bir adam olan Solomon’un tekrar özgürlüğüne kavuşma sürecini izleyeceğiz.

Henüz izlemediyseniz çok şey kaçırmışşsınız diyebilirim!

Bu filmi izleyenler Shame, The Butler ve Free State o Jones filmlerini de oldukça beğeniyor.

2. Django Unchained – IMDb 8.4/10

(2012) – Zincirsiz

Django Unchained, western – dram türünde ABD yapımı film. Filmin yönetmen koltuğunda Quentin Tarantino var. Ana karakterlere hayat veren isimler ise Jamie Fox, Christoph Waltz ve Leonardo DiCaprio. Film, köle Django ve Dr. King Schultz’un yollarının kesişmesiyle başlıyor. Ödül avcısı Schultz, Django’nun eski efendilerinin peşinde. Bu nedenle Django’yla bir anlaşma yapıyorlar. Django, eski efendisini Schultz’un bulmasını sağlayacak. Schultz da Django’yu özgürlüğüne kavuşturacak. Görevi tamamlamalarına rağmen ayrılmayan ikili, birlikte çalışmaya devam edecek ve suçluların peşine düşecek.

Tarantino hayranıysanız, bu muhteşem filmi mutlaka izlemelisiniz.

Bu filmi izleyenler The Hateful Eight, Grindhouse ve Pulp Fiction filmlerini de oldukça beğeniyor.

1. Gladiator – IMDb 8.5/10

(2000) – Gladyatör

Gladiator, aksiyon – macera türünde ABD – İngiltere ortak yapımı film. Filmin yönetmenliğini Ridley Scott yapıyor. Başrollerde Russell Crowe, Joaquin Phoenix ve Connie Nielsen yer alıyor. Film, Roma İmparatorluğu’nun generali Maximus’un çalkantılı yaşamını konu alıyor. Maximus general olarak görevini yaparken imparatordan bol övgü alıyor. Fakat tahtın gelecek varisi Commodus, bu övgülerden fazlasıyla rahatsızlık duyuyor. Bunun üzerine Commodus, Maximus’un ailesini öldürtüyor ve Maximus’u da arenalara mahkum ediyor. Arenalarda yükselen gladyatör Maximus’un, artık tek amacı Commodus’tan intikamını almak. Ödüllere doyamayan bir film yine sizlerle.

Keyifli bir filmin tadını çıkartmak istiyorsanız bu film tam size göre.

Bu filmi izleyenler Truva, Robin Hood ve Kingdom of Heaven filmlerini de beğenerek izliyor.

Engin Sularda Kaybolacağınız Birbirinden Başarılı Okyanus Filmleri

Adrenalin Seviyesini Tavan Yapacak En İyi Yarış Filmleri

Sizi Bir Süreliğine Yaban Hayattan Uzaklaştıracak Timsah Filmleri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz