Game of Thrones Ejderi Rhaegal Neden Bu Kadar Kolay Öldü? Ejderhaların Soyu Tükendi mi?

admin

Haberler

10 Mayıs 2019

Game of Thrones Ejderi Rhaegal Neden Bu Kadar Kolay Öldü? Ejderhaların Soyu Tükendi mi?

Game of Thrones’un 5 Mayıs Pazar akşamı yayınlanan bölümünde, Daenerys komutasındaki ordunun en önemli güçlerinden olan ejderhalardan biri daha öldürülmüştü. Kral Şehri’ni kuşatmaya giden Targaryen donanması, şehre varmak üzereyken Euron Greyjoy tarafından pusuya düşürülmüş ve dev arbaletlerden ateşlenen oklarla ejderha Rhaegal denizin derinliklerine gömülmüştü. 

Serinin hayranları bir önceki sezon Gece Kralı tarafından öldürülüp sonradan ölüler ordusuna katılan Viseron’u bile güçlükle kabullenmişken Rhaegal’ın da sürpriz bir saldırıyla öldürülmesi ve geriye tek bir ejderhanın kalması tepkilere yol açtı. Diğer fantastik yapımlar ve romanlardan yola çıkan hayranlar, ejderhaların bu kadar kolay öldürülemeyeceğini savunuyor. Peki Rhaegal gerçekten çok mu kolay öldü?

Game of Thrones Tarihinde İlk Değil

Rhaegal’ın özel tasarlanan arbaletler tarafından katledilmesi tepkilere yol açsa da bu ilk kez yaşanan bir durum değil. Targaryenlerin Yedi Krallık’ı yönettiği dönemde Fatih Aegon’ın kız kardeşi Rhaenys’in ejderhası Meraxes de benzer arbaletlerden ateşlenen okların hayati bölgelerine isabet etmesi sonucu öldürülmüştü. 

Cercei’nin talimatıyla çalışmalara başlayan Qyburn’ün tasarladığı bu yeni arbaletler tam da arşivlerde yer alan verilerden yola çıkarak oluşturulmuş. Çeşitli tuhaflıklara sahip olsa da dehası tartışılmaz olan Qyburn’ün Meraxes’i öldüren arbaletleri keşfetmesi ve tasarımı buna göre yapması son derece olağan bir durum. 

Ayrıca bu okların ejderhalara zarar verebildiği, izlemekte olduğumuz Game of Thrones bölümlerinde de gösterilmişti. 6. sezonda Yüksekbahçe’den dönen Lannister ordusuna saldıran Daenerys’in bindiği Drogon, Bronn tarafından ateşlenen okla yaralanmıştı. Yara ölümcül olmasa da yapımcılar burada arbaletlerin işe yaradığını seyirciye göstermişti. Üstelik Drogon’u yaralayan tek bir oktu. Rhaegal’ın hayati bölgelerine saniyeler içinde bir sürü ok saplandı. 

Rhaegal’ın ‘kolaylıkla’ öldürülmüş gibi görünmesine neden olan bir diğer faktörde ejderhanın halihazırda yaralı olmasıydı. Rhaegal, ölüler ordusu ve Ak Gezenler’e karşı verilen savaşta, saf değiştiren kardeşi Viseron’la mücadele etmiş, zombi ejderhanın boğazını yaralamayı başarsa da kendisi de hayli hırpalanmıştı. Ejderhakayası’nda havalanırken zorlanması, kanadındaki yırtıklardan aslında çok da iyi durumda olmadığı anlaşılabiliyordu. Zaten savaş yorgunu, yaralı ve yavaş uçmakta olan Rhaegal’ın Euron ve donanmasının ateşlediği oklar için kolay bir hedef haline dönüşmesi kaçınılmaz olmuştu. 

Ejderhaların Soyu Tükendi mi?

Görüntü itibarıyla Rhaegal’ın ölmüş olması ve geriye yalnızca bir tane ejderhanın kalmasıyla Westeros’ta ejderhaların soyunun yeniden tükenmiş olması ihtimali oldukça yüksek. Her ne kadar Drogon da Rhaegal da erkek ejderhalar olsalar da, fantastik edebiyatta vurgulandığı üzere ejderhalar, bazı yılan ve kurbağa türleri gibi soylarını devam ettirebilmek için cinsiyet değiştirebiliyorlardı. Geriye yalnızca Drogon’un kalmasıyla ejderhaların üreyerek çoğalması ihtimali tamamen ortadan kalkmış oldu. Westeros semalarında uçan başka ejderhalar görebilmek için 1. sezon finalindekine benzer bir mucize yaşanması gerekiyor. 

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz