Game of Thrones’taki Ejderhalardan Hangileri Öldü?

admin

Haberler

10 Mayıs 2019

Game of Thrones’taki Ejderhalardan Hangileri Öldü?

Dünyanın en çok izlenen dizisi Game of Thrones’un 5 Mayıs’ta yayınlanan bölümünde Daenerys kendisi için çok kıymetli iki varlığı kaybetti. Bunlardan biri, idam edilmeden önce son sözlerinde ‘Dracarys’ diyerek Dany’e tüm düşmanlarını öldürme talimatı veren Missandei olurken bir diğeri de ne yazık ki kalan iki ejderhadan biri oldu. 

Bazı yapımların izleyiciye ne olup bittiğini anlatmak için seçtiği klişe diyaloglardan ve tekrarlardan uzak duran Game of Thrones’ta, tam da bu sebeple bazı izleyiciler hangi ejderhanın öldüğünü anlayamadılar. Ejderhaların adının sürekli vurgulanmaması ve daha önceden Gece Kralı tarafından öldürülen ejderhanın da adının unutulması sebebiyle ölen ejderhanın ismiyle ilgili yanlış anlaşılmalar oluştu.

Ejderhanın Annesi

Bir köle olarak çıktığı yolda Demir Taht’ın en önemli hak sahibi konumuna gelen Daenerys’in edindiği pek çok unvan var. Bunlardan belki de en dikkat çekeni ‘Ejderhaların Annesi’ unvanıydı ancak son bölümde ikinci ejderhasını da kaybetmesiyle Dany artık ‘Ejderhanın Annesi’ oldu. 

Euron Greyjoy ve mürettebatının dev arbaletlerinden çıkan oklara kurban giden ejderha Rhaegal oldu. Yapılan plana göre Dany’nin donanması Kral Şehri’ni denizden, Jon Snow komutasındaki ordu da karadan kuşatarak şehre takviye kuvvet gönderilmesini engelleyecek ve şehirdeki halkın sonunda açlıktan Cercei’yi kendi elleriyle teslim etmesi sağlanacaktı. Ancak Cercei bir hamle önce davranarak Targaryen donanmasını Kral Şehri’nin sularında pusuya düşürdü ve donanmasının tamamıyla birlikte ordusunun en büyük güçlerinden biri olan ejderhalarından da birini daha öldürmeyi başardı. 

Zombi Ejderha

Rhaegal’dan önce de evlatlarından birini yitiren Dany’nin böylece tek bir ejderhası kalmış oldu. Game of Thrones 8. sezon 4. bölümde görüldü ki, ittifak kuzeyde Ak Gezenlerle savaşırken Cercei boş durmamış, şehrin surlarını ve donanmasını, ejderhaların demir gibi sağlam derisini delip geçebilen güçlü arbaletlerle donatmıştı. Bu sebeple geride kalan son ejderhanın Cercei’ye karşı verilen savaşta ne kadar faydalı olabileceği merak konusu oldu.

Hatırlanacağı gibi, 7. sezonda Jon Snow önderliğinde küçük bir grup, Cercei’yle ittifak görüşmeleri yapabilmek için ölüler ordusundan bir varlığı yakalamaya karar vermiş ve Duvar’ın ötesine geçmişlerdi. Burada ölüler ordusu ve Ak Gezenler tarafından donmuş bir gölün ortasında kuşatılan Jon Snow ve adamları Daenerys’in komutasındaki ejderhaların yardımıyla canlarını zor kurtarmışlardı. Ancak bu kurtarma görevi sırasında ejderhalardan biri daha, Gece Kralı’nın attığı mızrakla ölmüş ve sonradan Ak Gezenlerin ordusuna katılmıştı. Burada öldürülen ve ölüler ordusuna bir tür zombi olarak katılan ejderha ise Viseron’du. 

Viseron ve Rhaegal’ın öldürülmesiyle birlikte Daenerys’in elinde yalnızca asi evlat Drogon kalmış oldu. Halkın canlı kalkan haline getirilmesi, şehrin surlarının dev arbaletlerle takviye edilmesi ve Altın Mürettebat adlı paralı askerlerin devreye girmesiyle avantajı elinde bulunduruyormuş gibi görünen Cercei’ye karşı verilen savaşın sonucu fazlasıyla merak ediliyor. 

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz