Varys Dany’e İhanet Edecek mi? Game of Thrones Finaline Doğru Dilden Dile Dolaşan Teoriler

admin

Haberler

10 Mayıs 2019

Varys Dany’e İhanet Edecek mi? Game of Thrones Finaline Doğru Dilden Dile Dolaşan Teoriler

Bilginin en büyük güç olduğunun bilincinde hareket eden Varys, Westeros’ta sahip olduğu mevkiye tırnaklarıyla kazıyarak ulaşmış biri. Trajik geçmişini öğrendiğimiz ‘Örümcek’ Varys, 8. Sezon 4. Bölümde Jon Snow’un da aslında bir Targaryen olduğunu öğrenmesinin ardından Daenerys’e sırt çevirecek gibi gözüktü. Peki Varys gerçekten Dany’e ihanet mi edecek yoksa hareketlerinin arkasında başka bir motivasyon mu yatıyor?

Sadakati ‘Diyar’a

Hem Tyrion’la hem de müteveffa Ned Stark’la yaptığı konuşmada Varys tekrar tekrar sadakatinin hiçbir krala ait olmadığını belirtmişti. Ona göre o ve onun gibiler yalnızca ‘Diyar’a hizmet ediyorlardı. Diyara hizmet edebilmenin yolu da onu yönetebilecek en uygun kral veya kraliçeyi bulmaktan geçiyordu.

Bu düsturla hareket eden Varys, Tywin’in öldürülmesinin ardından Küçük Şeytan’la birlikte Kral Şehri’ni terk etmiş ve namını çokça duyduğu Ejderhaların Annesi’ne hizmet etmek için yola çıkmıştı. Çünkü ‘küçük kuşlar’ının ona ilettiğine göre Dany, köleliğe karşıydı, zayıfın yanındaydı ve insan hayatına değer veriyordu. Bunlar tam olarak Varys’in iyi bir kral veya kraliçede görmeyi arzuladığı niteliklerdi. Bu nedenle kurduğu istihbarat ağını Dany’nin hizmetine sunan Varys, gördükleri karşısında hizmetini çekmeye meyil etmiş gibi görünüyor. Özellikle Dany’nin son dönemde yaptıkları ve aldığı kararlardan hoşnut olmayan Varys, Jon Snow’un asıl adının ‘Aegon Targaryen’ olduğunu öğrendikten sonra saf değiştirmeye oldukça kararlı. Peki Varys gerçekten Diyar’a mı hizmet ediyor yoksa bencilce kurduğu değerlere göre mi hareket ediyor?

Kimse Mükemmel Değil

Varys’in ihanet etme potansiyelini değerlendirmeden önce Daenerys’in son dönemde yaptığı eylemlere ve bu eylemlerin atalarının hareketlerine benzerliğine bakalım. Dany, Yüksekbahçe’den dönen Lannister ordusuna karşı verdiği savaşta diz çökenlerin canını bağışlayacağını söylemişti. Diz çökmeyi reddeden Tarlyleri ise Drogon’un ateşiyle kavurmuştu. 

Bu hikaye Deli Kral’ın, Ned Stark’ın kardeşi Brandon’ı yok etme hikayesiyle oldukça benzer bir yapıda ilerliyor. Deli Kral, Varys’in tavsiyelerini dinlememiş ve Brandon’ı  ve babasını ejderha ateşiyle yakarak öldürmüştü. Rhaegar’ın Lyanna’yı ‘kaçırmasıyla’ birlikte de Yedi Krallık’ta Robert Baratheon önderliğinde isyan başlamış ve Deli Kral’ın ölümüyle sonuçlanmıştı.

Son olarak Dany, Missandei’nin surların üzerinde idam edilmesiyle birlikte şehri ve içindeki herkesi öldürmeye karar vermişti. Bu da yine aynı şekilde Deli Kral’ın şehri kendisiyle birlikte yok etme kararıyla örtüşen bir hareket olduğu için Varys’in Daenerys’le ilgili şüpheleri arttı. 

Bu noktada şunu anlamak gerekiyor. Dany, gerçekten atalarının kibrine ve akli dengesizliğe mi sahip yoksa Varys’in ‘iyi bir kral’ için belirlediği standartlar gerçeklikten oldukça uzak bencilce değerler mi taşıyor?

Yapılan yorumlar, Varys’in belirlediği standartların, trajik geçmişi sebebiyle gerçeklerle örtüşmediği yönünde. Bu nedenle Varys hayallerindeki ideal kral ve kraliçeyi asla bulamayacak, standartlarına uygun olmadığını düşündüğü bir harekette yeni bir varis bulmanın yollarını arayacak. 

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz