Game of Thrones’un Son Bölümü Hayranlarını İkiye Böldü!

admin

Haberler

5 Mayıs 2019

Game of Thrones’un Son Bölümü Hayranlarını İkiye Böldü!

Fenomen dizi Game of Thrones’un geçtiğimiz hafta yayınlanan 8. Sezon 3. Bölümü ‘The Long Night’ (Uzun Gece), rekor kırarak dizinin resmi yayınlar üzerinden en çok izlenen bölümü oldu. 3. Bölüme kadar rekor 17.4 milyon kişiyle 8. Sezonun ilk bölümüne ait iken artık bu unvan 17.8 milyonluk izlenme oranıyla 3. Bölüme ait. İzlenme oranları bu kadar yüksek olunca serinin hayranları da kendi içlerinde tartışmaya düştü. Bazı izleyiciler bölümün şimdiye kadarki en iyi Game of Thrones bölümü olduğuna dikkat çekerken diğer bir grup ise bölümün tatmin edici olmadığını ve pek çok sorun barındırdığını dile getiriyor. 

‘En Karanlık’ Bölüm

Yazımıza devam etmeden önce içeriğimizde bölümle ilgili bolca ‘spoiler’ bulunacağına dair uyaralım. Bu nedenle bölümü izlememiş okuyucularımız varsa yazının bundan sonrasını bölümü izledikten sonra okumalarını tavsiye ederiz. 

Dizinin bu bölümüne yöneltilen ve aslında genel olarak kabul gören eleştiri bölümün oldukça karanlık olduğu ve izleyicilerin ne olup bittiğini anlamakta zorlandığı yönündeydi. Bölümün sinematografisinden sorumlu Miguel Spochnik bölümün çekiminden önce bir başka büyük ordulu gece savaşı sahnesi içeren, Yüzüklerin Efendisi’ndeki ‘Miğfer Dibi Savaşı’nı incelediğini belirtiyor. Ancak iki savaşın farkı, Game of Thrones’daki ak gezenlerin bir tür sis ile görüşü minimuma indirmesi. Ancak bir diğer teknik gerçek daha var ki o da bölümün hem kanal hem de dijital platformlar üzerinden yayınlanırken sıkıştırılmak zorunda olması. Bu sıkıştırma sonrasında bölüm, Spochnik’in arzu ettiğinden de daha yoğun hale gelmiş. Sinematograf, izleyicilerin televizyonlarının parlaklık ayarlarıyla oynarlarsa daha net görüntü elde edebileceklerini iddia ediyor. 

Ne Şehittir Ne Gazi Nereye Gitti Dothraki

Bölümle ilgili yöneltilen bir diğer önemli eleştiride, kuzey ordusunun en önemli savaş gücü sayılabilecek olan Dothraki çığırtkanlarının herhangi bir strateji veya plan olmadan ‘görünmeyen’ ve rakamı dahi bilinmeyen bir düşmana karşı salıverilmesi. Bununla ilgili yapımcılardan resmi bir açıklama gelmese de, atlarla çekilecek olan bir savaş sahnesinin dizinin bütçesini fazlasıyla yoracağından süvari birliğini biraz da estetik görünecek şekilde ortadan kaldırmak olduğu iddia ediliyor. Ne amaçla olursa olsun, hangi taktiğe ya da stratejiye dayanarak Dothrakilerin ölüler ordusu üzerine yollandığının açıklanmaması diziyi izleyenlerin büyük bölümünü rahatsız etmiş durumda. 

Gece Kralı’nın Ölümü

Bölümü izleyenleri belki de gerçek anlamda tam olarak ikiye bölen konu ise Gece Kralı’nın Arya tarafından öldürülmesi. Bu suikastı beğenmeyen grup Gece Kralı’nın çok güçlü, kadim bir varlık olduğunu, böyle basit bir suikastle ortadan kaldırılamayacağını dile getiriyor. Sahneyi savunan diğer grup ise, birinci sezondan itibaren Arya’nın bu şekilde eğitildiğini, bire bir savaşta Gece Kralı’nı kimsenin öldüremeyeceğini bu nedenle bu şekilde öldürülmesinin en mantıklı yol olduğunu söylüyorlar. Arya Stark’ı canlandıran Maisie Williams’ın da bir röportajında ’45 kiloluk bir kızın Gece Kralı gibi bir varlığı öldürmesini mantıklı bulmuyorum’ minvalinde yaptığı açıklama tartışmaları daha da hararetlendirdi. 

En Düşük Puanlı 2. Game of Thrones Bölümü

IMDb ile birlikte en önemli sinema sitelerinden biri olarak kabul edilen Rotten Tomatoes’ta ‘Uzun Gece’ bölümü serinin ikinci en düşük puanlı bölümü oldu. %73 orana sahip olan bölüm yalnızca 8. sezonun değil tüm sezonlar içerisinde en düşük puanlı bölümler listesinde ikinci sıraya yerleşti. 

Bölümün IMDb puanı ise 8.7 ancak bu rakam 111.249 kişi tarafından kullanılmış oylarla belirlenmiş. Sezonun bir önceki bölümü ise 8.8 puana sahip ve oylayan kişi sayısı 47.794.

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz