Güncel Halk TV Frekans Bilgileri (Açıklamalı Anlatım)

Aleyna

Haberler

13 Ekim 2020

Güncel Halk TV Frekans Bilgileri (Açıklamalı Anlatım)

Türkiye’nin önde gelen haber kanallarından biri olan Halk TV, izleyici sayısını dijital platformlardaki varlığıyla da günden güne artırıyor. İzleyicilerine Türksat 4A uydusunun yanı sıra, D-Smart, Digiturk, Turkcell TV Plus ve Vodafone TV gibi dijital platformlardan da hizmet veren Halk TV, dürüst ve ilkeli habercilik hedefiyle öne çıkıyor.

Siyasi tartışma programlarıyla ülkenin geleceğine dair fikirler üreten ve bu sayede kendine has bir izleyici kitlesi yaratan Halk TV’yi izlemek için D-Smart, Digiturk, Turkcell TV Plus ve Vodafone TV gibi dijital platformlarda kanal sırasını bilmeniz ya da uydunuzda doğru ayarlamaları yapmanız gerekiyor. Kullandığınız dijital platform ya da uyduya göre, Halk TV frekans bilgilerini ve kanal sıralamasını kullanarak televizyonunuzdan gerekli ayarları kolaylıkla yapıp siz de Halk TV’yi izleyebilirsiniz. Peki, Halk TV frekans ayarları nasıl yapılıyor?

Halk TV Hangi Platformda Kaçıncı Kanalda?

Halk TV’yi dijital platformlar üzerinden izlemek çok kolay. Halk TV’yi sahip olduğunuz dijital platform üzerinden izlemek için kaçıncı kanalda yayın yaptığını bilmeniz gerekiyor. Fakat, kanal numaraları dijital platformlarda değişkenlik gösterebiliyor. İşte Halk TV’nin yayın yaptığı dijital platformlardaki kanal numaraları:

 • D-Smart: 272. Kanal
 • Digitürk: 53. Kanal
 • Turkcell Plus TV: 41. Kanal
 • Vodafone TV: 62. Kanal

Halk TV Frekans Bilgileri

Halk TV’yi uydu üzerinden izlemek için ise farklı ayarlar yapmanız gerekiyor. Türksat 4A uydusu üzerinden Halk TV’yi izlemek için, Halk TV frekans bilgilerini bilmeniz gerekiyor. Peki Halk TV frekans bilgileri nelerdir?

Şayet televizyonunuzda dahili bir uydu alıcısı varsa, Halk TV de dahil olmak üzere tüm kanallar otomatik olarak listeleniyor. Bunun için otomatik güncelleme ayarını çalıştırmanız yeterli oluyor. Öte yandan, dahili uydu alıcısı olmasına rağmen bazı televizyonlarda bunu yapmanız mümkün olmayabiliyor. Bu durumda ise, kanal ekleme seçeneğini kullanarak kanalınızı elle ekleyebiliyorsunuz. Ayarları yapmadan önce ise izlemek istediğiniz kanala ait frekans bilgilerini bilmeniz gerekiyor. İşte Halk TV’ye ait frekans bilgileri:

 • Frekans: 12685
 • Polarizasyon: V-Dikey (Vertical)
 • Kapsam: Batı
 • Sembol Oranı: 30000
 • FEC: 2/3
 • V-PID: 5835
 • A-PID: 5935
 • Uydu: T4A

Halk TV Frekansı Nasıl Ayarlanır?

Yukarıda verilen bilgileri kullanarak Halk TV’yi uydunuz üzerinden keyifle izleyebiliyorsunuz. Yapmanız gerekenler ise oldukça basit. Tüm işlemleri televizyonunuzun kumandasıyla gerçekleştireceğiniz uydu ayarları için işte adım adım yapmanız gerekenler:

1. Adım:

İlk adımda uzaktan kumandanızın “Ana Menü”süne girmeniz gerekiyor. Televizyonunuzun kumandası üzerinde “Menü”, “Setup” ya da “OK” yazan tuşa basmanız bunun için yeterli. Açılacak olan menüde “Manuel Arama”, “Kanal Ekleme” ya da “El ile Arama” seçeneklerinden birini bulmanız ve giriş yapmanız gerekiyor. Bunu yapmak için kumandanızın aşağı ve yukarı ok tuşlarını kullanabiliyorsunuz. Seçenekler, televizyonunuzun modeline göre değişiklik gösterebiliyor.

2. Adım:

Karşınıza, “TP Frekans”, “Alış Frekansı”, “Frekans” ya da “Uydu Frekansı” ibarelerinden biri çıkıyor. Kumandanızın aşağı yukarı ok tuşlarını kullanarak sekmenin üzerine geliyorsunuz. Ardından, Halk TV’nin frekans bilgisini, yani 12685’i kumandanızın rakam tuşlarıyla giriyorsunuz.

3. Adım:

Ekranınızda gördüğünüz pencereden ayrılmadan, kumandanızın aşağı yukarı ok tuşlarıyla “Sembol Oranı” ya da “Symbol Rate” sekmesini buluyorsunuz. Yine kumandanızın rakam tuşlarıyla bu sekmeye Halk TV’nin sembol oranı olan 30000’i giriyorsunuz.

4. Adım:

Yine aynı pencerede bulunan “Polarizasyon” veya “Pol” yazan sekmeyi, kumandanızın aşağı yukarı ok tuşlarıyla buluyorsunuz. Ardından, kumandanızın sağ ve sol ok tuşlarıyla Halk TV’nin polarizasyonu olan ““Dikey” ya da “Vertical”ı seçiyorsunuz.

5. Adım:

Bu aşamada “FEC Kodu” ayarını yapıyorsunuz. Aynı menüden yer alan “FEC Kodu” sekmesine gelerek kumandanızın sağ sol ok tuşlarıyla Halk TV’nin FEC Kodu olan 2/3’ü seçiyorsunuz. Menünüzde “FEC Kodu” seçeneği görmeyebilirsiniz. Bu, FEC kodu ayarının otomatik olarak yapıldığı anlamına geliyor.

6. Adım:

Yaptığınız ayarları kaydetmek için kumandanızın “OK” tuşuna basmanız gerekiyor. Böylece uydu alıcınız Halk TV’yi kanalları arasına otomatik olarak ekliyor.

7. Adım:

Bu aşamada televizyonunuzun kanalları arasında Halk TV’yi buluyorsunuz. Bunu  yapmak için uydu alıcınızın menüsünde yer alan “Arama Başlat” ya da “TP Ara” sekmesine gelip seçiyorsunuz. Uydunuz, Halk TV’yi bulduğunda otomatik olarak kanal listenizin sonuna ekliyor. İsterseniz Halk TV’nin kayıtlı olduğu kanal numarasını değiştirebiliyorsunuz.

Güncel Beyaz TV Frekans Bilgileri

Güncel 360 TV Frekans Bilgileri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz