Hazal Kaya, Disney+’a Yönelik Sözleri Tartışma Yarattınca Sosyal Medyadan Kendini Savundu!

Aleyna

Haberler

11 Ağustos 2023

Hazal Kaya, Disney+’a Yönelik Sözleri Tartışma Yarattınca Sosyal Medyadan Kendini Savundu!

Disney+’ın Atatürk dizisini yayınlamama kararı, ülkede geniş çaplı bir tartışma ve tepkilere neden oldu. Bu durum, birçok kişinin platformu boykot etmeye yönelmesine ve ünlülerin tepkilerini dile getirmesine sebep oldu. Bu konuda özellikle ünlü isimlerin sessiz kalması, sosyal medyada büyük bir tepkiye yol açtı. Disney+, bu tartışmanın ardından toplamda 11 milyondan fazla üye kaybettiğini açıkladı. Disney+’ın bu kararı, ülke genelinde milli ve kültürel değerlerin önemi konusundaki hassasiyeti bir kez daha gündeme getirdi. Özellikle ünlü isimlerin konuya ilişkin tepkisizliği, sosyal medya kullanıcıları arasında büyük bir konuşma konusu oldu. Bu isimlerden bazıları, platformla bağlantıları olan ve dizilerde rol alan kişilerdi. Hazal Kaya gibi tanınmış oyuncuların bu konuda yaptığı açıklamalar, hem destekleyici hem de eleştirici yorumlara yol açtı.

Netflix’in projelerinde yer alan Hazal Kaya, “Konuya yorum yapacak kadar bilgim yok, olsaydı söylerdim. Bilmiyorum. Proje çekilirken çok heyecanlanmıştık, yakın arkadaşlarımız oynadı; ben izlemek istiyorum. Nerede, nasıl yayınlandığıyla çok ilgilenmiyorum.” açılamasında bulunmuştu. Kısa sürede sözleriyle gündeme gelen ve eleştirilerin hedefi olan Hazal Kaya, Instagram hesabından uzun bir açıklama yaptı. Yanlış anlaşıldığını belirten oyuncu, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Pazartesi akşamı Melike Şahin konseri öncesi röportaj yapmak isteyen basın mensubu arkadaşlarım kırmayıp kısaca sorularını yanıtlamaya çalıştım, Atatürk Filmine dair görüşlerimi de sordular, ben de kendilerine konuya dair bir bilgim olmadığını ilettim. Konuya dair bilgim yok dememdeki kastımın herkesçe anlaşıldığını düşünmüştüm ama görüyorum ki derdimi yeterince anlatamamışım.

Hazal Kaya ve Ali Atay

Siyasi ve faşizan bir sansürle bu yayının engellendiğine dair şüpheden, tevatürden ve hamasetten uzak bir şekilde, verilerle ve belgelerle sabitlenmiş bir bilgim yok. Disney’in bütün dünyadaki yerel yapımlarını yayınlamama kararı aldığını biliyorum ve bu süreci de çok kötü yönetip set emekçileri başta olmak üzere birçok sektör bileşenini mağdur ettiğini düşünüyorum. Benim okuduklarım, dinlediklerimden çıkardığım bu filmin ve film üzerinde emek sahibi herkesin de bu süreçteki mağdurlardan olduğu. Bunun dışında bir bilgi sahibi olmadığım için fikir sahibiymişim gibi yapamam.

blank

Kariyerim boyunca hiçbir zaman şunu dersem şuradan ambargo yerim gibi kaygılarım olmadı zaten o ambargolardan da nasibimi yeterince aldım. Bu bağlamda Disney’in yanımda ya da karşımda olmasının benim için hiçbir önemi yok. Atatürkçülüğümü kimsenin tartışmasına açmayacağım gibi ispata muhtaç da görmüyorum. Benim için Atatürkçülük sosyal medya baskısıyla genele göre hizalanma ve hoşa gidecek bir şeyler söyleme mecburiyeti değil. Aklı hür, vicdanı hür, irfani hür nesiller yetiştirmek için gerekli olan bazen de gerçekliğini bilmediğimiz şeyler hakkında sadece bilmiyorum diyebilmektir, tavsiye ederim.”

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz