Yörenin Doğasını, Kültürünü, Keyfini Yansıtan Karadeniz Filmleri (20+ Film)

Aleyna

Film Listeleri

9 Mart 2021

Yörenin Doğasını, Kültürünü, Keyfini Yansıtan Karadeniz Filmleri (20+ Film)

Karadeniz; yemyeşil doğası, hırçın denizi, yaylaları ve heybetli dağları ile insanı büyülüyor. Ülkemizde, bu güzel doğayı ve Karadeniz’in kültürünü beyaz perdeye taşıyan çok başarılı yapımlar var. Ben bu filmleri izlerken; bazen güldüm, bazen hüzünlendim, bazen de hayran kaldım! Karadeniz filmleri; komedi, dram, belgesel türünde birçok başarılı yapımı evinize getiriyor. Sizler de eminim ki bu filmleri severek ve ilgiyle izleyeceksiniz! 

Şimdi sizin için özenle derlediğim en başarılı Karadeniz Türk filmleri listesini hep beraber inceleyelim! 

20. Kumun Tadı – IMDb 4.5 / 10 

2014, Dram

Yönetmen koltuğunda Melisa Önel’in oturduğu filmin oyuncu kadrosunda, Mira Furlan, Timuçin Esen, Ahmet Rıfat Şungar ve Mustafa Uzunyılmaz gibi isimler yer alıyor. Film; İstanbul’un tekinsiz mahalleleri ile Karadeniz’de bir kasaba arasında gidip gelen Hamit’in hikayesine odaklanıyor. Karadeniz’de yoksul bir sınır kasabasında insan kaçakçılığı yapan Hamit’in, botanik bilimcisi yabancı uyruklu bir kadınla ilişkisini ve kasabada mahsur kalan kaçak göçmenlerle kesişen hayatlarını konu alıyor.

Sürükleyici ve aşk temasını işleyen bir film izlemek isterseniz bu film tam size göre! 

Bu filmi sevenler; Kaybedenler Kulübü, Bizi Hatırla ve Daha filmlerini de beğenerek izliyor. 

19. Off Karadeniz – IMDb 4.6 / 10 

2010, Komedi/Aile/Müzikal 

İzmir-Of-Rize-Ardeşen dörtgeninde geçen içinizi ısıtacak bir komedi! Off Karadeniz, senaristliğini ve yönetmenliğini Nur Dolay’ın yaptığı bir film. Filmin başrollerinde; Melissa Papel, Nurhayat Boz, İrfan Delibaş yer alıyor. İlk görev yeri olarak Of’a atanan yeni hakim olmuş İzmirli bir genç kızın hikayesine odaklanan film, seyircilerini Ege sahillerinden Karadeniz’in yemyeşil yaylalarına, ormanlarına ve çay bahçelerine götürüyor. Off Karadeniz, konusu kadar görüntüleriyle de izleyenleri büyülüyor. 

Sıcacık bir Karadeniz komedi filmi arıyorsanız Off Karadeniz bütün beklentilerinizi karşılayacak. 

Bu filmi beğenenler; Düğün Dernek, Patron Mutlu Son İstiyor ve Hükümet Kadın filmlerini de severek izliyor. 

18. Bizum Hoca – IMDb 4.9 / 10

2014, Komedi 

Oyuncu kadrosunda Cezmi Baskın, Seymen Aydın, Erdem Baş, Alay Cihan, Özge Gürel’in rol aldığı filmin; yönetmen koltuğunu Serkan Acar, Yılmaz Okumuş ile birlikte paylaşıyor. Film, Trabzon’un bir köyüne bir türlü atanmayan imamın yerine Bizum Hoca lakaplı köylülerden birinin imamlık yapmasını konu alıyor. Bizum Hoca olaylara faklı bakış açısı ile köye kurulması planlanan hidroelektrik santraline karşı mücadele başlatıyor. Köye atanan asıl imamın gelişiyle ise olaylar çığırından çıkmaya başlıyor.

İçerisinde mücadele barındıran komik Karadeniz filmlerini seviyorsanız, Bizum Hoca işte tam da aradığınız film! 

Bu filmi sevenler; Eyvah Eyvah, Kolonya Cumhuriyeti ve Oflu Hoca Trakya’da filmlerini de beğenerek izliyor. 

17. Öyle Sevdim ki Seni – IMDb 5.2 / 10 

2013, Dram 

Karadeniz aşk filmleri arasında benim çok severek izlediğim bir film! Filmin senaristliğini ve yönetmenliğini, Orhan Tekeoğlu üstleniyor. Oyuncu kadrosunda; Alma Terzic, Oktay Gürsoy, Emre Bilir, Tolunay Buzdağ gibi isimlerin yer aldığı film; Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte hayatı altüst olan ve çalışmak için Trabzon’a gelen Olga’nın trajik aşk hikayesini beyazperdeye taşıyor.

Aşk filmlerini beğeniyorsanız ve kendinizi romantizmin kollarına bırakmak istiyorsanız, bu filmi hemen listene almalısınız! 

Bu filmi beğenenler, İncir Reçeli, Uzun Hikaye ve Birleşen Gönüller filmlerini de severek izliyor. 

16. Seni Seven Ölsün – IMDb 5.5 / 10 

2016, Komedi 

Filmin yönetmenliğini Cem Tabak yaparken, senaristliğini ise Şeyda Delibaşı üstleniyor. Seni Seven Ölsün’ün oyuncuları ise; Hüseyin Avni Danyal, Alper Saldıran, Fulya Zenginer, Sacide Taşaner, Sait Genay olarak karşımıza çıkıyor. Film, tılsımın etkisinde olan bir Karadeniz köyünde geçiyor. Köyde tılsım yüzünden yüzyıllardan beri sevenlerin bir türlü kavuşamadığı; bu gidişe dur demek isteyen, birbirine düşman iki ailenin çocukları olan bir erkek ve bir kadının hikayesini anlatıyor. 

Gizemle dolu komik bir aşk hikayesine tanıklık etmek isterseniz, Seni Seven Ölsün filmini hemen seyretmelisiniz! 

Bu filmi sevenler; Sağ Salim, Sümela’nın Şifresi Temel ve Seni Kimler Aldı filmlerini de beğenerek izliyor. 

15. Yağmur: Kıyamet Çiçeği – IMDb 5.8 / 10 

2014, Dram 

Bu film beni gerçekten çok duygulandırdı! Filmin yönetmen koltuğunda oturan Onur Aydın aynı zamanda filmin senaristliğini de yapıyor. Film, Karadeniz’in hırçın çocuğu Kazım Koyuncu’nun gerçek hayat hikayesini beyazperdeye yansıtıyor. Bu hikaye, Çernobil faciası ve Trabzonspor’un 1996 yılındaki efsane futbol sezonuna da değinmeyi ihmal etmiyor. Filmin oyuncu kadrosunda; Engin Hepileri, Elena Viunova, Sevtap Özaltun, Altan Erkekli, Serap Aksoy gibi usta oyuncular yer alıyor. 

Gerçek hayat hikayelerini konu alan yapımlar ilginizi çekiyorsa, bu filmi mutlaka izlemelisiniz! 

Bu filmi beğenenler; Selam: Bahara Yolculuk, Memleket ve Mucize filmlerini de severek izliyor. 

14. Elveda Katya – IMDb 6.1 / 10 

2012, Dram 

Altın Portakal Film Festivali’nden 3 ödülle dönmeye başarmış filmin yönetmenliğini Ahmet Sönmez yapıyor. Senaryosunu Nalan Merter Savaş’ın yazdığı filmin oyuncuları ise; Anna Andrusenko, Caner Cindoruk, Belgin Erdoğan, Beliz Aksoy ve Kadir İnanır. Film; Batum’da bir yetimhanede büyüyen Katya isimli genç kızın yetimhaneden ayrılarak Trabzon’da yaşadığını öğrendiği babasının yanına gitmesiyle gelişen olayları anlatıyor. Gerçek hikayeden sinemaya uyarlanan film; toplum vicdanı ve ön yargılarına değiniyor. 

Yaşanmış bir trajik hikayeye şahitlik etmek istiyorsanız, Elveda Katya’yı listenizin başına yazmalısınız!

Bu filmi sevenler; Issız Adam, 120 ve Birleşen Gönüller filmlerini de beğenerek izliyor. 

13. Yüreğine Sor – IMDb 6.1 / 10 

2010, Dram/Romantik

Yüreğine Sor benim senaryosunu çok beğendim bir film! Yüreğine Sor’un yönetmeliğini ve senaristliğini Yusuf Kurçenli yapıyor. Başarılı filmin oyuncu kadrosunda; Tuba Büyüküstün, Kenan Ece, Hakan Eratik, Ayla Algan gibi isimler yer alıyor. Film, 19. yüzyıl Osmanlı Devleti’nde Karadeniz’in bir köyünde geçiyor. Hristiyan olduğunu kendisinden başka hiç kimsenin bilmediği bir adamla, Müslüman bir kadının imkansız aşk hikayesini konu alıyor. 

Dönem filmlerine merakınız var ise, Yüreğine Sor’u muhakkak izlemelisiniz. 

Bu filmi beğenenler; Aşk Yolu, İstanbul Kırmızısı ve Karartma Geceleri filmlerini de severek izliyor. 

12. Kırlangıçlar Susamışsa – IMDb 6.2 / 10

2014, Dram/Belgesel 

Karadeniz’le ilgili çok güzel bir belgesel film! Bu başarılı yapımın senaristi ve yönetmeni Muhammet Çakıral. Filmin oyuncu kadrosunda; Murat Şen, Hamit Demir, Murat Sarı, Havva Sarı gibi isimler yer alıyor. Kırlangıçlar Susamışsa, Doğu Karadeniz’deki bir köy halkının kurulacak olan hidroelektrik santrallere karşı doğayı korumak için verdikleri mücadeleyi anlatıyor. Köy halkının gerçek hikayesini kurgusal ve belgesel öğelerin iç içe geçtiği bir yapıyla anlatan filmin oyuncuları da köy halkından. 

Gerçek hikayeleri belgesel gerçekliğiyle anlatan bir film arıyorsanız Kırlangıçlar Susamışken’i bir an önce izlemelisiniz! 

Bu filmi sevenler; Yaşar Kemal Efsanesi, Bulutlara Doğru ve Ünye de Fatsa Arası filmlerini de beğenerek izliyor. 

11. Zefir – IMDb 6.2 / 10

2010, Drama 

Filmin yönetmen koltuğundaki isim Belma Baş. Belma Baş aynı zamanda filmin senaristliğini de yapıyor. Şeyma Uzunlar, Vahide Perçin, Sevinç Baş, Oktay Kaptan gibi isimlerin rol aldığı film; Ergenlik çağına girmek üzere olan asi bir kız çocuğunun, kendisini anneannesi ve dedesine bırakarak ideallerinin peşinden dünyanın öbür ucuna giden annesiyle olan ilişkisini konu alıyor. Anne kız arasındaki ilişki çatışmalar ve bağlılık çerçevesinde gelişiyor. 

Özgün senaryolar ilgi alanınıza giriyorsa, Zefir kaçırmamanız gereken bir film! 

Bu filmi beğenenler; Poyraz, Siyah Beyaz, Atlıkarınca filmlerini de severek izliyor. 

10. Yangın Var – IMDb 6.4 / 10 

2011, Komedi/Dram/Romantik 

Murat Batgi ve Koray Çalışkan’ın senaryosunu yazdığı filmin yönetmenliğini Murat Saraçoğlu yapıyor. Filmin kadrosu; Osman Sonant, Yavuz Bingöl, Erkan Can, Şerif Sezer ve Reha Özcan gibi usta oyunculardan oluşuyor. Filmin konusu; Karadeniz’de bulunan Çayırbağı beldesinin bozulan itfaiye aracı yerine Diyarbakır Belediyesi’nden bir itfaiye aracı hibe edilir. Aracı almaya giden Koşman, hayatında Diyarbakır’a ilk defa gitmiştir ve dönüşte yanında gizemli bir misafir vardır. 

Aşk, hüzün ve kahkahanın iç içe olduğu bir yapım arıyorsanız, işte karşınızda Yangın Var! 

Bu filmi sevenler; Tepe’nin Uşakları, Hadi İnşallah ve Peri Masalı filmlerini de beğenerek izliyor.

9. Rüzgarın Hatıraları – IMDb 6.4 / 10 

2015, Dram

Filmin yönetmenliğini yapan Özcan Alper, senaryosunu da Ahmet Büke ile birlikte yazmış. Tuba Büyüküstün, Onur Saylak, Sofiya Khandamirova, Mustafa Uğurlu, Ebru Özkan gibi başarılı oyuncuların yer aldığı film; İkinci Dünya Savaşı sonlarına doğru Ermeni asıllı bir yazarın vergi borçları yüzünden Türkiye’den kaçmak zorunda kalmasını ve kaçarken Karadeniz ormanlarında bir kulübede geçirdiği zamanları beyaz perdeye taşıyor.

Kaçış hikayeleri hoşunuza gidiyorsa, Rüzgarın Hatıraları tam da böyle bir film! 

Bu filmi beğenenler; Gelecek Uzun Sürer, Babamın Kanatları ve Kars Öyküleri filmlerini de severek izliyor. 

8. Son Takla – IMDb 6.5 / 10

2015, Dram/Sportif

Özgün konusu ile Son Takla’yı izleyince içim umut doldu! Senaryosunu Kerem Oğuz Evrandır’ın yazdığı, Volkan Özgümüş’ün yönettiği film; eski futbolcu Cemil’in, babasının vasiyeti üzerine İstanbul’dan Trabzon’a gelerek bir amatör küme takımının başına geçmesini ve sonrasında gelişen olayları konu alıyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise; Osman Sonant, Başak Daşman, Selim Erdoğan, Ruhi Sarı, Asuman Bora gibi isimler yer alıyor. 

Eğer siz de sportif öyküler ile bezenmiş filmlerden zevk alıyorsanız, Son Takla beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak bir film! 

Bu filmi sevenler; Son İstasyon, Sivas, Yolsuzlar Çetesi filmlerini de beğenerek izliyor. 

7. O.H.A: Oflu Hoca’yı Aramak – IMDb 6.5 / 10 

2014, Komedi/Macera 

Politik komedi türünde güzel bir film! Hem senaristliğini hem de yönetmenliğini Levent Soyarslan’nın üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda; Taies Farzan, Uğur Akkuş, Harun Akusta, Yaşar Kalyoncu, Adem Yılmaz yer alıyor. Film; 1990’lı yıllarda şehir efsanesi haline gelmiş Küfürbaz Oflu Hoca hakkında belgesel yapmak isteyen gençlere sponsor olan Karadenizli bir iş adamı Ali Baltaoğlu ve belgesel ekibinin başına gelenleri konu ediyor. 

Macera dolu komedi türünde bir film arıyorsanız, aramayı bırakarak bu filmi hemen izleyin! 

Bu filmi beğenenler; İyi Biri, Mandıra Filozofu ve Annemim Şarkısı filmlerini de severek izliyor. 

6. Cennetteki Çöplük – IMDb 6.6 / 10 

2012, Belgesel Film

Çok etkileyici bir belgesel film! Ünlü yönetmen Fatih Akın’ın çektiği Cennetteki Çöplük çarpıcı ve gerçek hikayesi ile izleyenleri etkiliyor! Filmin oyuncu kadrosunda yerel halktan; Mayor Hüseyin Alioğlu, Bünyamin Seyrekbasan, Nezihan Haslaman, Sabahat Haslaman ve daha bir çok isim yer alıyor. Bu belgesel filmin hikayesini; Karadeniz’in Camburnu bölgesinde geçimini çay yetiştiriciliği ile sağlayan halkın, çay tarlalarının ortalarına kurulan dev çöp arıtma ve toplama tesisine karşı verdikleri mücadele oluşturuyor. 

Etkileyici gerçek toplumsal olguları konu alan yapımları seviyorsanız, Fatih Akın kalitesiyle Cennetteki Çöplük’ü hemen izlemelisiniz!

Bu filmi sevenler; İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek, Gelibolu ve Bırakmak İstiyorum filmlerini de beğenerek izliyor. 

5. Bulutları Beklerken – IMDb 6.7 / 10

2004, Dram 

Başarılı sinemacı Yeşim Ustaoğlu’nun yönetmen koltuğunda oturduğu filmin kadrosunda; Rüçhan Çalışkur, Suna Selen, Irene Tachmatzidou, Jannis Georgiadis, Rıdvan Yağcı gibi oyuncular yer alıyor. Bulutları Beklerken, 50 sene boyunca, içinde tuttuğu sırların yüküyle yaşamak zorunda kalan bir kadının hikayesini anlatıyor. Film izleyicilerini; Karadeniz’in sisli yaylalarında, geçmişini sorgulayıp, vicdani hesaplaşmasını yaşayan bu kadının duygularına ortak ediyor. 

İyi kurgulanmış trajik hikayeler ilginizi çekiyorsa, Bulutları Beklerken tam da size göre! 

Bu filmi beğenenler; Gelecek Uzun Sürer, Harem Suare ve Uzak filmlerini de severek izliyor. 

4. Bal – IMDb 7.2 / 10

2010, Dram  

Sırada bol ödüllü bir film var! Semih Kaplanoğlu’nun yönetmen koltuğunda oturduğu filmin başrollerini; Erdal Beşikçioğlu, Tülin Özen, Bora Altaş paylaşıyor. Film, ürkütücü bir ormanda yaşayan, ilkokula yeni başlamış bir çocuk ile karakovan balcılığıyla uğraşan bir babanın hikayesine odaklanıyor. Çocuk bir gün gördüğü rüyayı babasına anlatır ve bu sır sonsuza dek sadece ikisi arasında kalacaktır.

Hayatın içinden gizem dolu bir yapım arıyorsanız, Bal’ı vakit kaybetmeden izlemelisiniz!

Bu filmi sevenler; Meleğin Düşüşü, Süt ve Yumurta filmlerini de beğenerek izliyor. 

3. Mustang – IMDb 7.6 / 10 

2015, Dram 

Senaryosunu Deniz Gamze Ergüven ve Alice Winocour’un birlikte yazdığı filmin yönetmenliğini Deniz Gamze Ergüven üstleniyor. Oyuncu kadrosunda; Güneş Şensoy, Doğa Doğuşlu, Tuğba Sunguroğlu, Elit İşcan, İlayda Akdoğan ve Ayberk Pekcan bulunuyor. Mustang; İnebolu’da yaşayan beş kız kardeşin bir skandal sonucu ev hapsine mahkum olmaları üzerine verdikleri özgürlük mücadelesini konu ediyor. 

Özgürlük mücadelesi veren kahramanların hayatlarına tanıklık etmek istiyorsanız, Mustang sizleri bekliyor! 

Bu filmi beğenenler; Gözetleme Kulesi, Araf ve Kız Kardeşler filmlerini de severek izliyor. 

2. Kalandar Soğuğu – IMDb 7.8 / 10 

2015, Dram 

Ödüllere doymayan bir film olan Kalandar Soğuğu’nun yönetmen koltuğunda karşımıza Mustafa Kara çıkıyor. Film, Karadeniz’in bir dağ köyünde ailesiyle birlikte yaşamını sürdüren ve her şeyden umudunu kesmiş biçimde, dağlarda maden rezervi arayan bir adamın ve etrafında bulunan insanların ilginç hikâyelerini anlatıyor. Kalandar Soğuğu filminde; Nuray Yeşilaraz, Haydar Şişman, Mustafa Kara, İbrahim Kuvvet, Hanife Kara ve Tuncer Salman gibi oyuncular rol alıyor. 

Kıyıda köşede kalmış hayatları beyazperdeye taşıyan yapımlar ilginizi çekiyorsa, Kalandar Soğuğu ile mutlaka tanışmalısınız! 

Bu filmi sevenler; Koca Dünya, Güzel Günler Göreceğiz ve 11’e 10 kala filmlerini de severek izliyor. 

1. Sonbahar – IMDb 7.8 / 10

2008, Dram 

Listemizi etkileyici bir film ile noktalıyoruz! Genç sinemacı Özcan Alper’in hem senaryosunu yazdığı hem de yönetmenliğini yaptığı filmin oyuncuları arasında; Megi Kobaladze, Yaşar Güven, Onur Saylak, Sibel Öz, Serkan Keskin gibi başarılı isimler yer alıyor. Sonbahar, 12 yıl kaldığı cezaevinden salınan melankolik bir genç adamın yaşama dair mücadelesinden bir kesiti beyazperde ile buluşturuyor. Film Hopa, Çamlıhemşin ve Kemalpaşa’da geçiyor. Filmde Türkçe, Hemşince ve Gürcüce dilleri kullanılıyor. Filmin müzikleri de oldukça etkileyici! 

Politik konusu olan filmler ilgi alanınıza giriyor ise, Sonbahar filmi sizi çok etkileyecek! 

Bu filmi beğenenler; Kuzu, Takva ve Nefesim Kesilene Kadar filmlerini de severek izliyor. 

Defalarca İzlense de Asla Sıkmayan En İyi Şaban Filmleri

Gurur Kaynaklarımız: Uluslar Arası Festivallerden Ödüllü Türk Filmleri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz