En Güncel NTV Frekans Bilgileri (Açıklamalı Anlatım)

Aleyna

Haberler

15 Ocak 2021

En Güncel NTV Frekans Bilgileri (Açıklamalı Anlatım)

Ülkemizde en çok izlenilen kanallar arasında olan NTV, program içeriği açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Ulusal ve uluslararası haberler, ekonomi, kültür-sanat, spor ve yaşam alanında yaptığı programları izleyicisiyle buluşturuyor. Kanal 7 gün 24 saat boyunca kesintisiz yayın akışını sürdürüyor.

NTV’nin bir uygulaması da bulunuyor. Bu uygulama üzerinden son dakika gelişmelerini, dijitale özel olan videolu haberleri ve NTV programlarının hepsini takip edebilirsiniz. Bunların yanında NTV sizlere HD yayın ile yüksek görüntü kalitesi fırsatı da sunuyor. Eğer Türksat 4A, D-Smart, Digitürk, Turkcell TV+, Tivibu, Vodafone TV ve Teledünya erişiminiz varsa NTV’yi evinizde kolaylıkla izleme şansına sahipsiniz. Sahip olduğunuz cihazda NTV yeni frekans bilgilerini gerekli adımları uygulayarak ayarladıktan sonra kanalı hemen izlemeye başlayabilirsiniz. Konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz bu yazıyı okuyarak cihazınızın frekans ayarlarını kolayca yapabilirsiniz.

Platformlara Göre NTV Kanal Numaraları

Her yayın platformunun kendine özel bir işleyişi var. Bu sebeple kanal numaralarında değişiklik söz konusu olabiliyor. 

• Digitürk: 41. Kanal HD yayın

• D-Smart: 31. Kanal HD yayın

• Kablo TV: 57. Kanal HD yayın, 920. Kanal normal yayın

• Turkcell TV Plus: 50. Kanal HD yayın

• Vodafone TV: 41. Kanal HD yayın

• Tivibu: 34. Kanal HD yayın

NTV Frekans Bilgileri

Eğer platform aracılığıyla değil de uydu üzerinden NTV’yi seyretmek istiyorsanız televizyonun frekans ayarlarının yapılması gerekiyor. Bugün birçok cihaz otomatik arama yöntemi sayesinde kanalların frekansını bulabiliyor. Ama bazen manuel olarak frekans girişi yapmak da gerekebiliyor. Bu frekans ayarlarını yaptıktan sonra siz de kolaylıkla NTV’yi izleyebilirsiniz. Frekans ayarlarını yapmak size en başta karmaşık gelebilir. Aslında hiç de zor değil. Burada en önemlisi doğru ayarları doğru alanlara girmeniz. Bu işlemden sonra cihazınız bulmak istediğiniz kanalı hafızasına kaydedecektir. Yani ayarları sadece bir kez yapmanız yeterli olur. İşte bu ayarları yapabilmeniz için size gereken NTV frekans bilgileri:

NTV HD Türksat 4A Uydu Frekansı

  • Alış Frekansı: 12015
  • Polarizasyon: Yatay (H)
  • Sembol Oranı: 27500
  • FEC: 5/6

NTV HD Eutelsat Uydu Frekansı

  • Alış Frekansı: 11534
  • Polarisazyon: V – Dikey
  • Sembol Oranı: 30000
  • FEC: 3/4

NTV Frekansı Nasıl Ayarlanır?

Şimdi bütün bu bilgileri kullanarak Türksat 4A uydusu üzerinde NTV frekans ayarlarının nasıl yapılacağını görelim. Böylece istediğiniz zaman kolayca televizyonun frekans ayarlarını yapabilirsiniz.

1. Adım

Birinci adımda kumanda üzerinde bulunan “Menü” tuşuna basarak ayarların yapılacağı menüyü açmalısınız. Bu tuş genel olarak kumandanın orta bölgesinde bulunur ve “Setup” yazısı veya “OK” işareti ile de gösterilebilir. Menüye girdikten sonra “Kurulum” menüsü ve kanal ekleme ile alakalı bir liste açılacak. Kanal arama, otomatik kanal ekleme, elle kanal ekleme şeklindeki seçenekleri göreceksiniz. Bu aşamada kumandanın yön tuşlarını kullanarak “Kanal Ekleme” kısmına gelmeniz gerekiyor.

2. Adım

Karşınıza uydu alıcınızın tipine göre belirlenen birkaç seçenek çıkacak. Bunların içinden “TP Frekansı”, “Alış Frekansı”, “Uydu Frekansı” seçeneklerinden birinin bulunduğu yeri seçin. Burada yer alan boşluklara kumandanın üzerinde bulunan rakamları kullanarak ilgili frekansı girin. NTV HD yayını için “12015” sayılarını tuşlayın.

3. Adım

Üçüncü aşamada aynı pencere üzerinden gidiyoruz. Kumandanın yön tuşlarıyla “Sembol Oranı” veya “Symbol Rate” yazan alana gelin. Buradaki boş alana NTV HD yayını için “27500” rakamlarını girin.

4. Adım

Yine bu sayfada olan polarizasyon ayarlarına gelmeniz gerekiyor. Bu aşamada yeniden kumandanın yön tuşlarını kullanarak işlemi yapabilirsiniz. Burada “Yatay (Y)” yani “Horizontal” seçeneğini onaylamanız gerekiyor.

5. Adım

Beşinci adımda ekranı değiştirmeden bu defa sayfada yer alan “FEC” ayarlarına gelin. Kumandanın sağ ve sol yön tuşlarını kullanarak NTV HD yayını için 5/6 kodunu girin. Yalnız burada bir detay önemli. Bazı uydu alıcılarında FEC kodu girmek için herhangi bir alan bulunmaz. Sizin uydu alıcınız da bu modellerden biriyse kodu girmeniz gerekmez.

6. Adım

Son aşamada kumandanızın “OK” tuşuna basarak ayarlamayı bitirin. Bu şekilde uydu alıcısı NTV’nin yayını alabilmesi için gerekenleri kaydedecek.

7. Adım

Bütün ayaları bitirdikten sonra yapmanız gereken şey cihazınızın NTV frekansını tarayıp listeye eklemesini sağlamak. Bunu, uydu alıcınızın modeline göre menüde olan “Aramayı başlat” veya “TP Tara” seçenekleriyle yapabilirsiniz. Arama işlemini bitirdikten sonra uydu alıcısı bulduğu bu kanalı listenizin en sonuna kaydedecektir. NTV’yi listenin sonundan bularak kanalı istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Habertürk TV Frekans Bilgileri

CNN Türk Frekans Bilgileri 

Ulusal Kanal Frekans Bilgileri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz