En Güncel Ülke TV Frekans Bilgileri (Açıklamalı Anlatım)

Aleyna

Haberler

15 Ocak 2021

En Güncel Ülke TV Frekans Bilgileri (Açıklamalı Anlatım)

Geniş ve uzman kadrosu ile ağırlıklı olarak haber programları yayınlayan Ülke TV, 24 saat kesintisiz yayın yapıyor. Ülke ve dünya gündeminden haberlerin yanı sıra sağlık, spor, kültür-sanat, aktüel ve ekonomi programları da Ülke TV’nin yayın akışında yer alıyor. Ülke TV’de gün içerisinde dizi, belgesel ve film izlemek de mümkün.  

Çeşitli yayın platformlarında yer alan Ülke TV’nin yayını ayrıca kendi internet sitesi üzerinden de canlı olarak izlenebiliyor. Türksat 4A, Digitürk, D-Smart, Tivibu, Kablo TV, Turkcell TV Plus ya da Vodafone TV üzerinden hem standart (SD) hem de HD yayın yapan Ülke TV’yi izleyebilmek için tek yapmanız gereken televizyondan frekans ayarlarını yapmak. Bu işlemin aşamalarını sizin için derledik. Bu yazı içerisinde Ülke TV’ye ait frekans bilgileriyle beraber bu ayarları adım adım nasıl yapacağınızın cevabını da bulacaksınız.

Platformlara Göre Ülke TV Kanal Numaraları

Yukarıda belirttiğimiz yayın platformlarının her birinde Ülke TV kanal numaraları farklılık gösteriyor. Bu farklılık her platformun kendine özgü sistem özelliklerine sahip olmasından kaynaklanıyor. Platformlara göre değişen Ülke TV kanal numaraları ise şöyle:

 • Digitürk: 38. kanal
 • D-Smart: 49. kanal
 • Tivibu: 40. kanal HD yayın, 361. kanal normal yayın
 • Kablo TV: 63. kanal HD yayın, 923. kanal normal yayın
 • Vodafone TV: 51. kanal normal yayın
 • Turkcell TV Plus: 55. kanal HD yayın

Ülke TV Frekans Bilgileri

Sadece kanal numarası bilgisi ile Ülke TV yayınlarını izlemek mümkün olmayabilir. Eğer Kanal listenizde Ülke TV yer almıyorsa kanalın frekans bilgilerine sahip olmalısınız. Birçok cihaz kanal aramasını otomatik olarak yapsa da kimi zaman bunu sizin manuel bir şekilde uygulamanız gerekebilir. 

Frekans ayarlarını manuel yaparken doğru bilgileri doğru alanlara girdiğiniz takdirde karmaşık zannedilen bu işlemin aslında kolay olduğunu göreceksiniz. Frekans ayarlama işlemini vereceğimiz adımları takip ederek bir kere yapmanız yeterlidir. Sonrasında bütün bilgiler cihazın hafızasına kaydedileceğinden işlemi tekrarlamanız gerekmeyecek. İşte adım adım gerçekleştireceğiniz ayarlar için kullanacağınız Ülke TV frekans bilgileri:

Ülke TV SD Türksat 4A Uydu Frekansı

 • Uydu: Türksat 4A
 • Alış Frekansı: 12095
 • Polarizasyon: H-Yatay
 • Sembol Oranı: 4800
 • FEC: 5/6

Ülke TV HD Türksat 4A Uydu Frekansı

 • Uydu: Türksat 4A
 • Alış Frekansı: 12103
 • Polarizasyon: H-Yatay
 • Sembol Oranı: 8333
 • FEC: 2/3

Ülke TV Frekansı Nasıl Ayarlanır?

Şimdi de sıra Ülke TV frekans ayarlarının Türksat 4A üzerinden nasıl yapılacağına geldi. Bunun için kullanacağınız değerler yukarıda verdiğimiz frekans bilgileridir. Bu işlemin nasıl yapılacağına adım adım bakalım.

1. Adım

Ayarların yapılacağı menüyü televizyon kumandasındaki “Menü” tuşuyla açarak ilk adımımızı atalım. Kumandanın ortasındaki bu tuş sizde “Setup” ya da “OK” ile gösterilebilir. Menüye girdiğimizde karşımıza “Kurulum” menüsü ve kanal eklemeyle ilgili seçeneklerin olduğu bir liste çıkacak. Kanal arama, elle kanal ekleme, otomatik kanal ekleme seçeneklerinden “Kanal Ekleme” kısmına kumandanın yön tuşlarıyla gelerek burayı seçelim.

2. Adım

Burada uydu alıcımızın marka ve modeline göre değişecek olan seçeneklerle karşılaşacağız. Bunlar “TP Frekansı”, “Transponder”, “Uydu Frekansı” ya da “Alış Frekansı” seçeneklerinden biri olmalıdır. Uydu alıcımızda hangisi görünüyorsa ona bastığımızda frekansı gireceğimiz boşluklar belirecektir. Kumandanın üzerindeki rakamları kullanarak elimizdeki Ülke TV frekans bilgisini buraya giriyoruz. Gireceğimiz sayı Ülke TV’nin SD (Standart) yayını için “12095”, HD yayını için ise “12103” tür.

3. Adım

Aynı pencereden ayarlarımızı yapmaya devam ederek “Sembol Oranı” ya da “Symbol Rate” olarak görünen satıra geliyoruz. Buraya değerleri girmek için yine kumandadaki rakamları kullanalım. Ülke TV SD (Standart) yayını için “4800”, HD yayını için “8333” sayılarını girelim.

4. Adım

Şimdi sıra polarizasyon ayarlarında. Alıcımızda “Polarizasyon” ya da “Pol” başlıklarından hangisi görünüyorsa ona gelerek ayarımızı yapalım. Bu ayar için kumandamızın yön tuşlarını kullanalım. Onaylayacağımız seçenek “Yatay (Y)” yani “Horizontal” seçeneğidir.

5. Adım

Bu aşamada ayarlar penceresinde geleceğimiz satır “FEC” ayarlarını yapacağımız kısımdır. Burada kumandamızın sağ ve sol yön tuşlarını kullanmalıyız. Ülke TV için seçeceğimiz değerler şöyle: SD (Standart) yayın için “5/6”, HD yayın için “2/3”. Fakat bazı uydu alıcısı modellerinde bu kodları gireceğimiz bir kısım bulunmayabilir. Böyle bir satır görmüyorsak kodları girmemize gerek yok.

6. Adım

Bu adımda “OK” tuşuna basarak ayarları tamamlıyoruz. Uydu alıcısı Ülke TV yayınını alabilmek için girdiğimiz frekans bilgilerini hafızasına kaydedecek.

7. Adım

Bütün işlemi bu şekilde tamamlıyoruz. Geriye sadece Ülke TV’nin kanal listesi içinde aratılması kalıyor. Bunun için de uydu alıcımızın modeline göre “Aramayı Başlat” ya da “TP Tara” seçeneklerinden hangisini görüyorsak ona basarak aramayı başlatıyoruz. İşlemin sonucunda Ülke TV, kanal listesinin sonuna gönderilecek. Buradan da yerini istediğimiz gibi değiştirebiliriz.

A2 Frekans Bilgileri

Tele 1 Frekans Bilgileri

Bloomberg TV Frekans Bilgileri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz