En Güncel TV8,5 Frekans Bilgileri (Frekans Ayarlama Adımları)

Aleyna

Haberler

15 Ocak 2021

En Güncel TV8,5 Frekans Bilgileri (Frekans Ayarlama Adımları)

TV8’in kardeş kanalı olarak bilinen TV8,5 (TV8 Buçuk), Türkiye’nin eğlence temalı yayın yapan kanallarının başında geliyor. 24 saat boyunca yayın yapan kanalın yayın akışında spordan eğlenceye varan birçok program, yarışma, yerli dizi ve sinema filmi gibi çeşitli içerikler bulunuyor.

Ücretsiz bir şekilde 7/24 yayın yapan TV8,5 izleyicilerine Türksat uydusu, D-Smart, Tivibu ve Kablo TV üzerinden ulaşma imkanı sunuyor. Bulunduğunuz alanda yayın platformlarından herhangi biri mevcut olduğu takdirde cihazınızda TV8,5 yayınlarını rahatlıkla izleyebilirsiniz. TV8,5 kanalını izleyebilmek için yapmanız gereken tek şey ise cihazınız üzerinden TV8,5 frekans bilgilerini ayarlamak olacak. Biz de sizin için bu yazımızda TV8,5 frekans bilgilerini ve izlemeniz gereken adımları detaylarıyla anlattık. Yazımızda belirttiğimiz adımları sırasıyla uygulayarak cihazınızdan TV8,5 kanalını izlemeye başlayabilirsiniz.

Platformlara Göre TV8,5 Kanal Numaraları

Kanal numaraları her yayın platformuna göre değişiklik gösterebiliyor. İşte tüm yayın platformlarının uydu alıcılarına göre TV8,5 kanal numaraları:

 • D-Smart: 47.kanal
 • Kablo TV: 41. kanal 
 • Tivibu: 56.kanal

TV8,5 Frekans Bilgileri

TV8,5 yayın akışında yer alan yapımları izleyebilmek için tek başına kanal numarasının girilmesi yeterli olmayabilir. Her ne kadar günümüzde birçok cihaz frekans ayarlarını otomatik olarak yapıyor olsa da bazı cihazlarda frekans bilgilerinin girişinin manuel olarak yapılması gerekiyor. Eğer sizin cihazınızın da frekans ayarlarının manuel olarak yapılması gerekiyorsa aşağıda yer alan frekans bilgilerini ve adımlarını takip ederek ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Manuel olarak frekans ayarlaması yapılan cihazlarda bu ayar bir kereye mahsus yapılır. Cihaz, yapılan ayarları hafızasına kaydeder ve sonrasında siz TV8,5 kanalına istediğiniz her an yalnızca kanal numarasını tuşlayarak bağlanabilirsiniz. İşte TV8,5 frekans bilgileri…

TV8,5 Türksat 4A Uydu Frekansı 

 • Uydu: Türksat 4A
 • Alış Frekansı: 12346 MHz
 • Polarizasyon: H – Yatay
 • Sembol Oranı: 9600
 • FEC: 3/4
 • Kapsama: TR

TV8,5 HD Türksat 4A Uydu Frekansı

 • Uydu: Türksat 4A
 • Alış Frekansı: 12356 MHz
 • Polarizasyon: H – Yatay
 • Sembol Oranı: 7100
 • FEC: 2/3
 • Kapsama: TR

TV8,5 Frekansı Nasıl Ayarlanır?

Şimdi frekans bilgileriyle birlikte cihazın frekans ayarlarının nasıl yapılacağına bakalım. Aşağıda vereceğimiz bilgiler eşliğinde ihtiyaç duyduğunuz her an Türksat 4A uydusuna ayarlı olan cihazınızın TV8,5 frekans ayarlarını yapabilirsiniz.

1. Adım

Öncelikle cihazınızın kumandası üzerinde ve genellikle orta kısmında yer alan “Menü” tuşuna basmalısınız. “Menü” tuşu bazı kumandalarda “Setup” ya da “OK” olarak da geçebilir. Bu tuş yardımıyla menü bölümüne girdikten sonra kurulum menüsü karşınıza çıkacak. Kurulum menüsünde kanal arama, otomatik kanal ekleme, manuel ya da elle kanal ekleme seçenekleri yer alır. Frekans ayarlarını yapabilmek için kumandanın yön tuşlarını kullanarak “Kanal ekleme” seçeneğini tuşlamanız gerekiyor. 

2. Adım

Kanal ekleme seçeneğini tuşladıktan sonra karşınıza uydu alıcınıza bağlı olarak farklı seçenekler çıkacak. Cihazınıza göre seçeneklerin ifadeleri değişkenlik gösterebilir. “TP Frekansı”, “Uydu Frekansı”, “Alış Frekansı” ifadelerinden birinin yazılı olduğu seçeneği seçmelisiniz. Karşınıza boşluğun olduğu bir alan çıkacak ve o boşluğa TV8,5 normal yayını için “12346”, TV8,5 HD yayını için “12356” sayılarını tuşlamalısınız.

3. Adım

Alış frekansını tuşladıktan sonra aynı sayfada işleme devam edeceğiz. Kumandanın yön tuşlarını kullanarak “Setup Oranı” ya da “Setup Rate” yazan bölüme gelin. TV8,5 normal yayın için “9600”, TV8,5 HD yayını için “7100” sayılarını tuşlamalısınız.

4. Adım

Sembol oranını tuşladıktan sonra yine aynı sayfada işleme devam edeceğiz. Bu kez polarizasyon ayarlarını yapmanız gerekiyor. Kumandanın yön tuşlarını kullanarak “Yatay (Y)” yani “Horizontal” bölümünü seçip onaylamalısınız.

5. Adım

Bu adımda yine aynı sayfada bu kez “FEC” ayarları üzerine gelmelisiniz. Kumandanın yön tuşlarını kullanarak TV8,5 normal yayını için 3/4, TV8,5 HD yayını için 2/3 kodlarını girmelisiniz. Bu adım her uydu alıcı cihazı için geçerli değildir. Çünkü bazı cihazlarda FEC kodu girmek için bir alan bulunmaz. Dolayısıyla bu adımı geçebilirsiniz.

6. Adım

Manuel ayarlama için son adıma geldik. Bu adımda tüm işlemlerinizi kaydetmek için kumandanızda yer alan “OK” tuşuna basmanız gerekiyor. Böylece cihaz bu bilgileri hafızasına kaydedecek ve TV8,5 için tekrar frekans ayarı yapmanıza gerek kalmayacak.

7. Adım

Son olarak TV8,5 kanalını uydu alıcınız içinde aratmanız gerekiyor. Bunun için tekrar kumandanızda yer alan “Menü” tuşuna basın. Menü bölümünde yer alan “Aramayı başlat” ya da “TP Tarat” seçeneğini seçin. Arama tamamlandıktan sonra TV8,5 kanal listesinin sonuna kaydedilmiş olacak. TV8,5 izlemek istediğinizde kanal listesinin sonuna gelerek seçim yapabilirsiniz. Eğer kanalın yerini değiştirmek isterseniz cihazınızın ayarlar bölümünden kanalın yerini değiştirebilirsiniz.

ATV Frekans Bilgileri

Star TV Frekans Bilgileri

DMAX Frekans Bilgileri

Benzer Haberler

Shiloh 23 Nisan 2021

Herkesin 23 Nisan çocuk Bayramı kutlu olsun 🇹🇷🇹🇷🇹🇷

Shiloh 23 Nisan 2021

İlk yorumu ben yaptım ve lütfen çok güzel filmler yayinlarmisiniz 🤗🤗

Shiloh zerda 23 Nisan 2021

Herkesin 23 Nisan çocuk Bayramı kutlu olsun 🇹🇷🇹🇷🇹🇷

Yorum Yaz