İzleyenlerde Aviofobi Yaratabilecek Uçak Kazası Filmleri (18+ Film)

Aleyna

Film Listeleri

11 Mart 2021

İzleyenlerde Aviofobi Yaratabilecek Uçak Kazası Filmleri (18+ Film)

Bana uçakta geçen filmler her zaman çok heyecanlı gelmiştir. Çünkü hep bir düşme tehlikesi var. Komedi filminde uçakla seyahat sahnelerinde bile mutlaka bir aksaklık yaşanır, seyirci bir gerilir. Gerçek hayatta uçak o kadar da tehlikeli bir taşıt değil ama işte sinema sanatı insana farklı hissettiriyor. Bu nedenle düşen uçak ve havacılık filmleri baya bir ilgi görüyor.

Aslında keşfetme dönemindeki kazaları saymazsak, uçak kazası konulu filmlerin sayısı gerçekte yaşanan kazaların sayısından daha fazla bile diyebilirim. Nitekim hem gerçek olaylardan esinlenen düşen uçak filmleri var hem de kurgular… Ama tabii ki uçakla ilgili filmlerin hepsini izlemek pek mümkün değil. Zaten uçak ile ilgili filmleri gereğinden fazla izlemek aviofobiye sebep olabilir, benden söylemesi. Ben sizin için en iyi uçak kazası filmlerini tek bir listede topladım. Siz de olayları farklı açılardan inceleyen filmleri bu yazıda bulabilirsiniz. Buyurun, başlayalım!

18. Passangers – IMDb 5.9/10

Yolcular (2008)

Listemize, düşen uçaktan sağ kurtulmayı başaran bir gruba psikolojik danışmanlık yapan bir kadının başından geçenleri anlatan Passangers ile başlayalım. Kazadan kurtulanları ruhsal anlamda hayata döndürmeye çalışan bu kadın kendini birden bire gizemli olayların ortasında buluyor. Filmde tek tek kaybolan hastalarının sırrını çözmeye çalışan Claire rolüne Anne Hathaway hayat veriyor. 

Eğer izlerken biraz gergin hissedeyim ama ara ara romantik sahnelerle mutlu da olayım diyorsanız bu film tam size göre. 

Bu filmi beğendiyseniz Premonition, Serenity ve Havoc filmlerini de izleyebilirsiniz. 

17. Flight of the Phoenix – IMDb 6.1/10

Ankanın Uyanışı (2004)

Flight of the Phoenix aslında bir kitap uyarlaması. Elleston Trevor’un aynı adlı eseri üzerine çekilen ikinci film bu. Filmde Gobi Çölü’ne düşen bir uçaktan sağ kurtulan grubun hayatta kalabilmek için yeni bir uçak inşa etme çabası işleniyor. Başrollerinde Denis Quaid ve Giovanni Ribisi’nin yer aldığı film, yayınlandığı tarihte hayal kırıklığı olarak tanımlanmıştı. Ama ben filmin 1965’teki versiyonuyla karşılaştırılarak hakkının yendiğini düşünüyorum.

Heyecan dolu anlar geçirmek istiyorsanız bu filmi kaçırmamalısınız.

Bu filmi beğenenler All Is Lost, Buried ve Tracks filmlerini de izliyor. 

16. Flightplan  – IMDb 6.3/10

Uçuş Planı (2005)

Benim en sevdiğim uçak temalı filmlerden birine geldi sıra. Burada tam olarak düşme konusu işlenmiyor. Filmde olaylar küçük bir kızın uçak içinde kaybolması ya da kaybolduğunun düşünülmesi ile başlıyor. Berlin’den Amerika’ya yolculuk eden Kyle Pratt, aynı zamanda seyahat ettiği uçağı tasarlayan ekibin bir parçası. Kyle, kızının uçakta kaybolduğunu söylüyor ama hostesler kahramanımızın yalnız başına yolculuk ettiğinden çok emin. 

Olayın sonuna kadar çözülemediği sürükleyici bir gizem arıyorsanız bu film tam size göre. 

Bu filmi beğenenler Panic Room, Red Eye ve Captain Philips filmlerini de izliyor. 

15. Air Force One – IMDb 6.5/10

Hava Kuvvetleri-Bir (1997)

Harrison Ford’un gişe rekorları kıran filmi Air Force One, Amerika Devlet Başkanını taşıyan dünyanın en üst düzey güvenlikli uçağının kaçırılmasını konu alıyor. Başkan Marshall; eşi, kızı ve üst düzey devlet yöneticileri ile seyahat ettiği uçakta korsanlar tarafından esir alınıyor. Yolcuların ölümle, uçağın düşme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı filmde heyecan hiç düşmüyor.

Tipik Amerikan aksiyon ve kurtarma filmlerini sevenlerdenseniz en kısa zamanda bu filmi de izlemenizi öneririm.

Bu yapımı beğenenler Die Hard, Olympus Has Fallen ve White House Dawn filmlerini de izliyor. 

14. Airport – IMDb 6.6/10

Havaalanı (1970)

Airport aslında 4 filmden oluşan bir seri. Ben listeye yalnızca ilk filmi ekledim. Beğenirseniz devam filmlerini de izleyebilirsiniz. Yapım döneminin başarılı işleri arasında. Filmde aynı anda hem uçakta hem de havaalanında yaşanan felaketlere odaklanılıyor. Aynı zamanda tüm bu karmaşayla başa çıkmaya çalışan personellerin hem birbirleriyle olan gizemli ilişkilerine hem de özel yaşamlarına tanık oluyoruz. 

Siyah beyaz filmleri seviyor ve içerisinde biraz da aksiyon olmasını istiyorsanız bu filmi mutlaka izlemelisiniz. 

Bu filmi beğenenler The Poseidon Adventure, Earthquake ve Rollarcoaster filmlerini de izliyor. 

13. Final Destination – IMDb 6.7/10

Son Durak (2000)

2000’li yılların en popüler serilerinden biri olan Final Destination’ın ilk filmi ile devam edelim. Film, bir grup lise öğrencisinin Avrupa’ya yapacağı yolculuk öncesinde Alex isimli gencin gördüğü aşırı gerçekçi rüya sebebiyle hayatlarının altüst olmasını konu alıyor. Rüyasında uçağın düşeceğini gören Alex, arkadaşlarını kurtarmaya çalışırken kendini bir gizemin içinde buluyor. 

Yalnızca uçak düşme filmlerinin yarattığı gerginlik yetmiyor, ben daha fazlasını istiyorum diyorsanız bu filmi kesinlikle izlemelisiniz. 

Bu filmi beğenenler Scream, The Gift ve The Dead Zone filmlerini de izliyor. 

12. The Grey – IMDb 6.8/10

Gri Kurt (2011)

Buz kaplı bir dağa düşen uçak filmi izlemek isterseniz The Grey tam size göre. Filmde petrol sondajı için Alaska’ya giden bir ekibin uçağının düşmesi sonucu yaşananlara odaklanılıyor. Tabii mekan Alaska olunca tek problem koca bir hiçliğin ortasında ne yapacağını bilmeden gezmekle kalmıyor. Ekibi, dondurucu soğuk ve karlar üzerinde hayatta kalma savaşı veren türlü hayvanlar bekliyor.

Hem aksiyon hem de macera türünde bir film arıyorsanız, The Grey’i izlemenizi tavsiye ederim.

Bu filmi beğenenler Vertical Limit, Cold Pursuit ve The Day After Tomorrow filmlerini de izliyor. 

11. Arctic – IMDb 6.8/10

Kutupta Kayıp (2018)

İşte benim favori filmlerimden biri daha. Başrolünde hatta tek rolünde Mads Mikkelsen’i izlediğimiz bu film ekran başında bile kutup soğuğunu hissettiriyor. Çıktığı bir uçak yolculuğu sonunda kendini kutupta mahsur kalmış olarak bulan Overgard’ın hayatta kalma mücadelesine odaklanan film insanı bir yandan umutlandırırken diğer yandan hayallerini yıkan bir akış içerisinde ilerliyor. Filmle ilgili belirtmek istediğim bir konu daha var. Yapımda neredeyse hiç diyalog yok. Ama ona rağmen başından kalkamıyorsunuz. 

Sakin, sade ve durgun olmasına rağmen pür dikkat izlenen farklı bir yapım arayışı içindeyseniz bu filmi izleyebilirsiniz. 

Bu filmi beğenenler Life of Pi, Shal ve 127 Hours filmlerini de izliyor.  

10. Lord of the Flies – IMDb 6.9/10

Sineklerin Tanrısı (1963)

Listemize bir başka kitap uyarlaması ile devam edelim. Dilimize Sineklerin Tanrısı olarak çevrilen film William Golding’in aynı adlı romanının beyaz perdeye uyarlanmış hali. Kahramanların hepsi çocuk. İlk etapta adaya düşen uçak filmi gibi başlayan yapım zaman içerisinde çok farklı bir yöne doğru evriliyor. Filmde farklı istekler sebebiyle ikiye bölünen iki grup liderinin rekabeti ön plana çıkıyor. İnsan doğasına ayna tutan yapım, gerçekleri yüzümüze bir tokat gibi çarpıyor. 

Küçük bir koloni ile tüm insanlığı yansıtan distopik bir dünya tasviri izlemek istiyorsanız, bu film tam size göre. 

Bu filmi beğenenler A Clockwork Orange, Fahrenheit 451 ve Hunger Games filmlerini de izliyor. 

9. Con Air – IMDb 6.9-10

Con Air (1997)

Nicolas Cage ve John Cusack’in başrolü paylaştığı Con Air, aksiyonu bol ve farklı bir film. Filmde bir grup suçlu farklı bir hapishaneye nakledilmek amacıyla bir uçağa bindiriliyor. Fakat kalkıştan bir süre sonra suçlulardan biri uçağın yönetimini ele geçiriyor. Ve olaylar bu noktadan sonra hiç olmadığı kadar tehlikeli bir hal almaya başlıyor. 

Aksiyon ve uçuş heyecanını bir araya getiren bu polisiye, temposu hep yüksek kalan bir yapım izlemek isteyenler için oldukça uygun.

Bu filmi beğenenler Speed, Enemy of the State ve Non-Stop filmlerini de izliyor.

8. Alive – IMDb 7.1/10

Yaşamak İçin (1993)

Alive, And Dağları’nda uçak kazası konulu bir film. Benim en çok etkilendiğim yapımlar arasında. Senaryosu Uruguay rugby takımının başından geçen gerçek bir hikayeye dayanıyor. And Dağlarına çakılan uçaktan sağ kurtulanlar, bir ekip gelip onları buluna kadar hayatta kalmaya çalışıyor. Fakat bu süreçte hem fiziksel hem de ruhsal anlamda çok ciddi sorunlarla boğuşmaları gerekiyor. 

Eğer bir insanın hayatta kalmak için sınırları ne kadar zorlayabileceğini görmek istiyorsanız bu filmi mutlaka izlemelisiniz. 

Bu filmi beğenenler The Revenant, The Way Back ve Seven Years in Tibet filmlerini de izliyor.

7. Fearless – IMDb 7.1/10

Korkusuz (1993)

Listemizde bir tane daha kaza sonrası filmi var. Fearless, geçirdiği uçak kazası sonrasında hayatta kalmayı başaran Max karakterine odaklanan bir yapım. Kaza sonrasında hayata bakışı değişen ve tabiri caizse çok daha cesur birine dönüşen Max rolünde efsane oyunculardan biri olan Jeff Bridges var. Hiçbir şeyden korkmayan Max’in başından geçen aksiyon ve gerilim dolu olayları ekrana getiren film yayınlandığı dönemde çok beğenilmişti. 

Uçak kazası konusunu farklı bir açıdan ele alan, orijinal bir yapım izlemek istiyorsanız Fearless tam size göre.

Bu filmi beğenenler Crash, The Equalizer ve The Mosquito Coast filmlerini de izliyor. 

6. The Snow Walker – IMDb 7.3/10

Karda Yürüyen (2003)

Oldukça eski bir uçakla yük taşımacılığı yapmaya çalışan Charlie’nin yolu bir gün Eskimo bölgesinde yaşayan yerlilerle kesişiyor. Burada yerli halk ondan genç bir kızı hastaneye götürmesini istiyor. Charlie de kabul ediyor. Ama maalesef ikilinin işleri istenildiği gibi gitmiyor. Arıza yapan uçak düşüyor. Bu noktadan sonra bir yandan hastalığı ile boğuşurken diğer yandan vahşi doğa şartlarında hayatta kalmayı bildiği için Charlie’ye rehberlik eden kız ve pilotun yaşadıkları ekrana geliyor. 

Kutupların soğuk ikliminde bile iç ısıtan detaylarıyla ön plana çıkan, izlemekten keyif alacağınız bir film arıyorsanız The Snow Walker’ı tercih edebilirsiniz.

Bu filmi izleyenler Walkabout, Tracks ve Into the White filmlerini de beğeniyor.

5. Flight – IMDb 7.3/10

Uçuş (2012)

Fligt, hikayesi kurgu olmasına rağmen gerçek gibi hissettiren çok başarılı bir yapım. Ben ilk izlediğimde çok etkilenmiştim açıkçası. Yaratıcısı Geleceğe Dönüş filmlerinden tanıdığımız Robert Zimmeckis. Başrolde ise Denzel Washington var. Filmde düşmek üzere olan uçağı binbir zorlukla karaya indirmeyi başaran bir pilotun hayatına konuk oluyoruz. Kaza sonrasında gözlerini hastanede açan pilotumuz kahramandan çok suçlu olduğunu fark edince hayatı tamamen değişiyor. 

İzlediğim film aklıma kazınsın, hayatımda farklı bir yer bıraksın diyorsanız Flight filmine bir şans vermelisiniz. 

Bu filmi izleyenler Unstoppable, Dejavu ve Aviator filmlerini de beğeniyor.

4. Sully: Miracle on the Hudson – IMDb 7.4/10

Sully (2016)

Listemize Tom Hanks’in oynadığı uçak kazası filmi Sully ile devam edelim. Nehre, denize düşen uçak filmi temasını işleyen yapım gerçek bir hikayeden uyarlama. Kalkıştan sonra bir kuş sürüsüyle karşılaşan ve bu esnada motorlarında ciddi hasar oluşan uçağın Hudson Nehrine indirilişini izliyoruz yapımda. Sully isimli pilotun aldığı kararı uygulaması sonunda tüm yolcular sağ salim uçaktan tahliye ediliyor. Fakat yöneticiler için bu yeterli değil. Bu nedenle gönüllerde kahraman olarak anılan Sully’yi zor günler bekliyor.

Sully, kendini ana kahramanla özdeşleştirerek filmin içine girmek isteyen izleyicilerin çok beğendiği bir yapım. Sizin de uçak kazası filmlerinden beklentiniz buysa, Sully’yi mutlaka izlemelisiniz.

Bu filmi beğenenler Bridge of Spies, Rescue Dawn ve Lifeboat filmlerini de izliyor. 

3. United 93 – IMDb 7.5/10

Uçuş 93 (2006)

Gerçek olaylardan esinlenen bir yapımla daha karşınızdayım. 11 Eylül saldırısında Dünya Ticaret Merkezine çakılan uçaklardan birinin içinde geçiyor United 93. Ama bildiğimiz Amerikan filmlerinden oldukça farklı. Her yerden kahraman fışkırmıyor bu yapımda. Daha gerçekçi ve belgesel tadında ilerleyen bir film. Zaten oyuncuları da öyle ünlü isimler değil, gerçek hostes ve pilotlardan oluşuyor. Bence izlerken etkilenmemek ve kendinizi o uçağın içindeymiş gibi hissetmemek mümkün değil.

Yaşanan büyük trajedileri daha iyi anlamak için sinemanın gücünden faydalanan insanlardansanız bu filmi izlemelisiniz.

Bu filmi beğenenler Rabbit-Proof Fence, Dunkirk ve The Act Of Killing filmlerini de izliyor. 

2. Airplane! – IMDb 7.7/10

Uçak (1980)

Sırada uçak kazası filmlerini tiye alan, çok eğlenceli bir film var. Filmde, uçuş ekibi yedikleri bir şey sebebiyle hasta oluyor, zehirleniyor. Hal böyle olunca yolculardan biri duruma el koymak zorunda kalıyor ve uçağın yönetimine geçiyor. Kız arkadaşını da hostes yapıyor. Ama elbette ne kendisi ne de sevgilisi uçak kullanma konusunda herhangi bir fikre sahip değil. Olaylar da bu bilgisiz adamın yarattığı komik durumlar üzerinde dönüyor. Filmde artık klişe haline gelen uçak felaketleri, dönemin saçma reklamları, batıl inançlar ve ilişkiler komik bir dille ele alınıyor. 

Kaza kaza içim bayıldı, biraz da eğlenelim diyorsanız ve hiciv tarzındaki komedileri seviyorsanız Airplane! filmini çok geç olmadan izlemelisiniz.

Bu yapımı izleyenler Truman Show, Zombieland ve Scary Movie filmlerini de beğeniyor. 

1. Cast Away – IMDb 7.8/10

Yeni Hayat (2000)

Uçak kazalı filmler listesinde zirveye geldik! Listemizin başında yine bir Tom Hanks filmi var. Film, bir kargo uçağının Pasifik Okyanusu’nda bir adaya düşmesi ile başlıyor. Ana kahramanımız Chuck bu kazadan sağ kurtulmayı başarıyor. Ama bu sefer de yalnızca 3 eşyası ile ıssız bir adada yaşam mücadelesi vermek zorunda kalıyor. Uzun bir süre tam bir Robinson Cruise hayatı süren Chuck’ın kurtarılmayı beklediği anlara tanık oluyoruz. Filmi izlerken kimi zaman onunla umutlanıyor kimi zaman da adadan kurtulmanın bir yolu olmadığını fark etmenin burukluğu içinde buluyoruz kendimizi. 

Benim çok sevdiğim bu film, başıma böyle bir şey gelseydi ben ne yapardım acaba diye merak edenlerin kesinlikle izlemesi gereken bir yapım. Çünkü Chuck karakterinde herkes kendinden bir parça buluyor.

Bu filmi izleyenler Into the Wild, Gravity ve Lone Survivor filmlerini de beğeniyor.

Bazısı Korkunç Bazısı İse Çok Eğlenceli: En İyi Ejderha Filmleri

İzlerken Bugünden Parçalar Bulacağınız En İyi Salgın Filmleri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz