Bazısı Korkunç Bazısı İse Çok Eğlenceli: En İyi Ejderha Filmleri (18+ Film)

Aleyna

Film Listeleri

11 Mart 2021

Bazısı Korkunç Bazısı İse Çok Eğlenceli: En İyi Ejderha Filmleri (18+ Film)

İçinde ejderha olan filmler beni bir şekilde kendine çekiyor. Üstelik sadece aksiyon olanlar da değil. Ejderha çizgi filmlerini ve animasyonlarını da çok seviyorum. Sanıyorum ki bir yaratık olarak ejderhaya karşı özel bir ilgim var. Gerçek olmadıkları için uzaktan sevmekte bir sorun yok diye düşünüyorum. Neyse! Bu ilgi beni sık sık ejderhalı filmler izlemeye itiyor tabii. Kimisi komik kimisi bol aksiyon ve gerilim içeren ejderha konulu filmler konusuna oldukça hakim olduğumu düşünüyorum. Buna dayanarak da sizler için bir tane en iyi ejderha filmleri listesi hazırladım. Umarım siz de büyük bir özenle bir araya getirdiğim bu yapımlar arasından kendi zevkinize uygun bir şeyler bulabilirsiniz!

18. Eragon – IMDb 5.1/10

Eragon (2006)

Eragon internette genelde “ejderha yumurtası filmi” olarak aratılıyor. Christopher Paolini’nin aynı adlı eserinden uyarlanan filmde bir çocuk bir gün beğendiği bir taşı evine getiriyor. Fakat taş sandığı şey ilerleyen günlerde birden çatlıyor ve içerisinden bir ejderha yavrusu çıkıyor. Film, çocuk ile bu ejderhanın maceralarına odaklanıyor.

Eğlenceli, çerezlik bir film arıyorsanız Eragon’a bir şans verebilirsiniz. 

Bu filmi beğenenler için farklı film önerileri:

 • The Water Horse
 • The Golden Compass
 • Percy Jackson: Sea of Monsters 

17. The Great Wall – IMDb 5.9/10

Çin Seddi (2016)

Başrolde Matt Damon’ın olduğu bir film ile ilerleyelim. The Great Wall, isminden de anlaşılabileceği gibi Çin’de geçiyor. Tabii günümüzde değil çok, çok eski zamanlarda. Barutu Asya’dan Avrupa’ya götürmeye çalışan bir kervan yolda garip yaratıkların saldırısına uğruyor. Matt Damon’ın hayat verdiği William ve Pedro Pascal’ın canlandırdığı Pero karakterleri bu saldırıdan kurtulmayı başarıyor. Fakat bu sefer de imparatorun askerlerine yakalanıyorlar. Film, ikilinin asker tarafından götürülmesinden sonra Çin Seddi üzerinde ortak bir düşmanla karşılaşmalarına odaklanıyor. 

İçinde türlü türlü yaratık olan, izlerken kafamı çok yormayacak bir film arıyorum diyorsanız The Great Wall tam size göre.

Bu filmi beğenenler için farklı film önerileri:

 • War Craft: The Beginning
 • Clash of the Titans
 • Hercules 

16. Reign of Fire – IMDb 6.2/10

Ateş Krallığı (2002)

Başrollerinde Matthew McConaughey ve Christian Bale’i izlediğimiz Ateş Krallığı, vizyona girdiği zamanlarda ses getiren filmlerden. Distopik ve post-apokaliptik ejderha bilim kurgu filmlerinden biri olan yapım, sıradan bir inşaat mühendisinin farkında olmadan asırlardır mışıl mışıl uyuyan bir ejderhayı uyandırması ile başlıyor. Durum böyle olunca da insanlık tarihini kurtarabilmek için uykusundan uyanarak etrafı ateşe veren ejderhanın durdurulması için bir şeyler yapılması gerekiyor. Yapım da bu süreçte elini taşın altına koyan iki ana kahramana odaklanıyor. 

2020 yılında geçen film, hem iyi oyunculuk hem de aksiyon arayanların mutlaka izlemesi gereken yapımlar arasında.

Bu filmi beğenenler için farklı film önerileri:

 • Equilibrium
 • Underworld
 • Resident Evil

15. Beowulf – IMDb 6.2/10

Ölümsüz Savaşçı (2007)

Aynı adlı efsaneden uyarlanan Amerikan yapımı film, İskandinav mitolojisinin farklı yaratıklarını ekrana taşıyor. Korkusuz kahramanımız Beowulf da bu yaratıklardan biri olan Grendel ile savaşmak üzere yola koyuluyor. Bu zorlu mücadeleye tanık oluyoruz yapımda. Ve tabii ki etrafı kasıp kavuran büyük bir ejderha da Beowulf’un yenmesi gereken yaratıklar arasında yer alıyor. 

Mitolojik hikayeleri seviyorsanız ve İskandinav kültürüne ilgi duyuyorsanız, bu film tam size göre.

Bu filmi beğenenler için farklı film önerileri:

 • Thor
 • Immortals
 • The Last King

14. Alice Through the Looking Glass – IMDb 6.2/10

Alis Harikalar Diyarında – 2 (2016)

Renkli bir filmle devam edelim. Alis Harikalar Diyarı’nda serisinin ikinci filminde ejderha temasının işlendiğini görüyoruz. Filmde Alis sihirli bir aynanın içinden geçerek fantastik bir dünyaya yolculuğa çıkıyor. Burada onu bekleyen iyi yürekli bir prenses, tatlı hayvanlar ve bazısı çok korkunç olmak üzere farklı farklı yaratıklar var. Alis’in bu sihirli dünya içerisinde çıktığı yolculukta tüm engelleri aşması gerekiyor. 

Tim Burton, Johnny Depp ve Helena Bonham Carter beraber ne iş yapsa izlerim diyorsanız, Alis Harikalar Diyarında romanının çok farklı bir uyarlaması olan bu filmi mutlaka izlemelisiniz. 

Bu filmi beğenenler için farklı film önerileri:

 • The Chronicles of Narnia
 • Charlie and the Chocolate Factory
 • Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children

13. 47 Ronin – IMDb 6.3/10

47 Ronin (2013)

Keanu Reeves’in başrolünde olduğu fantastik bir hikaye ile devam edelim. 47 Ronin, kendi halinde huzur içinde yaşayan Ako halkının altüst olan hayatını ve bu esnada yaşanan hareketli olayları konu alıyor. Efendisiz kalan samuraylara Ronin ismi verildiği bu kültürün insanları bir gün ülkeleri üzerinde hain planlar yapan bir lord yüzünden savaşmak zorunda kalıyorlar. Üstelik bu lordun insanların bilmediği farklı savaş güçleri de var.

Uzak Doğu temalı aksiyon filmlerini seviyorsanız hikayesinin kökeni gerçek olaylara dayanan 47 Ronin’i izlemenizi öneririm.

Bu filmi beğenenler için farklı film önerileri:

 • Seven Samurai
 • The Hidden Blade
 • Steel Edge of Revenge

12. Gedo senki (Tales from Earthsea) – IMDb 6.4/10

Yerdeniz Öyküleri (2006)

Ejderha animasyon filmleri arasından farklı bir yapım seçtim sizler için. Gerçi bir animeye göre puanı biraz düşük ama Tales from Earthsea benim çok severek izlediğim filmlerden biri. Aslında yapım fantastik ve distopik hikayeleriyle bilinen Ursula K. Le Guin’in aynı adlı kitabından uyarlama. Hatta kitap serisi desek daha doğru olur. Yerdeniz kuramsal bir ülke ve burada doğanın dengesi yavaş yavaş değişmeye başlıyor. İnsanlar bir yandan yeni koşullara uyum sağlamaya çalışırken diğer yandan geçmişten gelen yaratıklarla uğraşıyor. 

Anime seviyorsanız ve farklı bir konu arayışı içindeyseniz efsane isim Hayao Miyazaki’nin oğlu Goro Miyazaki’nin ilk film çalışması olan Yerdeniz Öyküleri’ni izlemelisiniz. 

Bu filmi beğenenler için farklı film önerileri:

 • Princess Mononoke
 • Nausicaä of the Valley of the Wind
 • Maze Runner

11. Dragonslayer – IMDb 6.7/10

Ejderha Avcısı (1981)

Eski bir film olan Ejderha Avcısı, döneminin ses getiren yapımları arasında. Hem konusu hem de efektleri ile dikkat çeken yapım fantastik macera türünde. Konu ise bir büyücü ile tecrübesi yardımcısının atıldığını bir maceraya odaklanıyor. Ülkeye dehşet saçan ejderhanın bölgeden uzaklaştırılması gerekiyor. Fakat bunun için birtakım fedakarlıklar da yapılmalı. Ve sonrasında ikili ne yapıp edip krallıkta yaşayan insanları bu azaptan kurtarmalı. 

Bilgisayar teknolojisi kendini aşmadan önce fantastik filmler nasıldı diye merak ediyorsanız, bu yapımı izlemenizi öneririm. 

Bu filmi beğenenler için farklı film önerileri:

 • Krull
 • The Beastmaster
 • The Sword and the Sorcerer

10. DragonHeart – IMDb 6.5/10

Ejder Yürek (1996)

Genç yaşta amansız bir hastalığa yakalanan Kral Einon, iyileşmek için bir ejderhadan yardım alır. Draco isimli bu ejderha kralın sağlığına kavuşmasına yardım ederken birtakım değişikliklerin oluşmasına da sebep olur. Olaylar, yıllar sonra yolu krallığın topraklarına düşen ejderha avcılarının Draco ile karşılaşmasıyla farklı bir boyuta taşınır. Birçokları tarafından ejderha filmleri arasında açık ara farkla en iyisi olarak tanımlanan DragonHeart, üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin her dönem izlenebilecek bir film.

Ejderha konulu, gerçekten kült bir film izlemek istiyorsanız ilk tercihiniz DragonHeart olsun. 

Bu filmi beğenenler için farklı film önerileri:

 • First Night
 • The Jungle Book
 • The BFG

9. Pete’s Dragon – IMDb 6.7/10

Pete ve Ejderhası (2016)

Keyifli ve samimi bir ejderha filmi ile devam edelim. Pete ve Ejderhası daha önce çekilen, aynı isimli Disney filminin yeni versiyonu. Filmde ana karakterimiz Pete isimli tatlı bir çocuk ve en yakın arkadaşı da bir Elliott adlı ejderha. Bir gün Pete’in yolu yaşlı ahşap oymacısı ve ejderha hikayesi anlatıcısı Bay Meacham ve kızı Grace ile kesişir. Bu karşılaşma sonrasında yeni dostlarına en yakın arkadaşı ejderhayı anlatan Pete ve buna inanmakta zorlanan baba kız hikayeye farklı bir yön verir.

Dostluk ve sevgi temalarını fantastik ögelerle bir araya getiren bir yapım izlemek istiyorsanız Pete’s Dragon tam size göre. 

Bu filmi beğenenler için farklı film önerileri:

 • The Gold Dinosaur
 • Dumbo
 • Christopher Robin

8. Maleficent – IMDb 7.0/10

Malefiz (2014)

Angelina Jolie’nin cadı rolünde olduğu Maleficent’te güzel oyuncu Ella Fanning de var. Filmde olaylar krallık ile arası bir türlü düzelmeyen Malefiz’in öfkesini dindirmek için küçük prensesi lanetlemesi ile gelişiyor. Fakat Malefiz sonrasında bu minik kızın aslında bölgede barışı sağlamanın tek yolu olduğunu fark ediyor. Tabii bu işleri düzeltmek için yeterli değil. Malefiz’in içindeki kötülüğü bastırarak doğru yolu bulmak için savaşması gereken şeyler var!

Benim de çok sevdiğim bu film masalsı bir yapım arayanlar için ideal. Üstelik yapımın bir de devam projesi var. Maleficent: Mistress of Evil, 2019 yılında sinemaseverlere sunulmuştu. Sonrasında bu filmi de izleyebilirsiniz. 

Bu filmi beğenenler için farklı film önerileri:

 • Beauty and Beast
 • Cinderella
 • Aladdin

7. Willow – IMDb 7.3/10

Willow (1988)

Willow, fantastik film dünyasının kültleşmiş yapımlarından biri. Filmde bir kötü kraliçe, bir kahraman, bir öldürülmek istenen minik bebek ve bir de iki başlı ejderha var. Olaylar da küçük bebeği öldürmek isteyen kraliçeye karşı savaşan kahramanımız Willow üzerinden dönüyor. Yönetmenliğini Ron Howard’ın üstlendiği filmin başrollerin dönemin popüler isimleri olan Val Kilmer ve Joanne Whalley var. 

80’li yıllarda çekilen, bilgisayar efektlerinden uzak fantastik filmlere ilgi duyuyorsanız Willow’u tercih edebilirsiniz. 

Bu filmi beğenenler için farklı film önerileri:

 • Legend
 • Cocoon
 • TRON

6. Die unendliche Geschichte (The NeverEnding Story) – IMDb 7.4/10

Hiç Bitmeyen Öykü (1984)

The NeverEnding Story, sizler için hazırladığım bu listedeki favori filmlerinden biri. Yapım, aynı adlı kitaptan uyarlama. Bastian isimli ana kahramanımız annesini küçük yaşta kaybetmenin acısı ve okuldaki zorbalıklar sebebiyle kendi dünyasına çekilir ve kendisini kitaplara verir. Bir gün, bir kitapçı Bastian’a oldukça farklı bir kitap verir. Okurken kitabın sırrını çözen Bastian, birden bire kendini hayal dünyasının içinde bulur. 

Kitap uyarlamalarını seviyorsanız, romanı beyaz perdeye yansıtmak konusunda aşırı derecede başarılı bir iş çıkaran bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

Bu filmi beğenenler için farklı film önerileri:

 • Labyrinth
 • Short Circuit
 • The Land Before Time

5. Harry Potter And The Goblet Of Fire – IMDb 7.7/10

Harry Potter ve Ateş Kadehi (2005)

Harry Potter serisinin 4. filminde ejderhaların yer aldığı bol aksiyonlu sahneler var. Filmde; üç büyücü turnuvasına katılmak zorunda kalan Harry Potter, rakipleriyle beraber ejderhalarla savaşmak zorunda kalıyor. Bu savaşı kazananlar yarışmada bir sonraki tura geçme hakkını elde etmiş oluyor. Ama büyücüler dünyasında bile olsa ejderha öyle kolay kolay alt edilebilecek bir yaratık değil. Harry ve arkadaşlarının iyi bir strateji geliştirmesi şart. 

Büyülerin havada uçuştuğu, heyecanın hiç düşmediği bir film arıyorsanız bu yapımı tercih edebilirsiniz. 

Bu filmi beğenenler için farklı film önerileri:

 • Fantastic Beasts and Where to Find Them
 • Oz the Great and Powerful
 • Ejderha Dövmeli Kız

4. The Hobbit: The Desolation of Smaug – IMDb 7.8/10

Smaug’un Çorak Toprakları (2013)

Fantastik roman dünyasının efsanevi ismi J.R.R. Tolkien’in aynı adlı eserinden uyarlanan Hobbit serisinin ikinci filmi ile listemize devam edelim. Yapımda ilk filmde amaçları uğruna yola koyulan cüce grubu ve minik hobitimiz Bilbo, sonunda cücelerin vatanı olan dağa ulaşıyordu. İkinci filmde de bu dağda saklanan tonlarca altınla yaşayan Smaug ile savaşları işleniyor. Cüceler dağlarını geri almaya çalışırken öfkeli Smaug onlara geçit vermiyor. 

Gerçekten özenle oluşturulmuş fantastik bir dünya içerisinde sürükleyici bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız bu yapımı tercih edebilirsiniz. Tabii önce ilk film olan The Hobbit: An Unexpected Journey’i izlemeniz daha iyi olur. Sonrasında da serinin üçüncü filmi The Hobbit: The Battle of the Five Armies ile devam edebilirsiniz.

Bu filmi beğenenler için farklı film önerileri:

 • Star Wars
 • Pirates of Caribbean 
 • Excalibur

3. Shrek – IMDb 7.8/10

Şrek (2001)

En beğenilen animasyonlardan biri olan Shrek, ejderhalarla savaşı eğlenceli bir şekilde yansıtan bir yapım. Yeşil ve çirkin devimiz Shrek bir gün önemli bir görev için çağrılır. Mutlu mesut yaşadığı köyünden ayrılarak Lord Farquad’ın emrinde bir yolculuğa çıkar. Prenses Fiona, Lord Farquad’ın evlenmek istediği kadın, bir ejderha tarafından kaçırılmıştır ve Shrek’in onu kurtarması gerekir. Fakat hikayemizde işler lordun istediği gibi ilerlemez.

Hem gülelim hem de heyecanlanalım diyorsanız ve animasyon seviyorsanız Shrek tam size göre. Ayrıca size tavsiyem, Okan Bayülgen’in Shrek karakterini seslendirdiği Türkçe versiyonunu izlemeniz. 

Bu filmi beğenenler için farklı film önerileri:

 • Ice Age
 • Madagaskar
 • Kung Fu Panda

2. How To Train Your Dragon – IMDb 8.1/10

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (2010)

Animasyon ejderha filmleri denince akla ilk gelen isimle devam edelim. Kendisi benim en sevdiğim animasyon aynı zamanda. Daha doğrusu üçleme. Ben sizlere şimdi serinin ilk filminden bahsedeceğim. Beğenirseniz, diğerlerini de izleyebilirsiniz. 

Koca koca adam ve kadınlardan oluşan klanının içinde kendini çok minik ve yalnız hisseden Hiccup, kendi başına çıktığı dağ yürüyüşlerinden birinde aşırı derecede güzel bir ejderhayla karşılaşır. Simsiyah derisi ve kocaman gözleri Hiccup’ı büyüler. Gerçi Hiccup ejderhalara yabancı değil. Çünkü babasının komutan olduğu klan, yıllardır ejderhalarla bir savaş halinde. Ama Hiccup, yeni dostuyla savaşmayı aklından bile geçirmez. Onlar artık ayrılmaz bir ikili olmaya hazır!

İç ısıtan bir hikaye arıyorsanız ve animasyonların çocuksu ruhuyla coşmayı seviyorsanız bu filmi kesin izleyin derim!

Bu filmi beğenenler için farklı film önerileri:

 • Monsters, Inc.
 • The Lion King
 • Mulan

1. Sen to Chihiro no kamikakushi (Spirited Away) – IMDb 8.6/10

Ruhların Kaçışı (2001)

Zirvede, anime dünyasının en başarılı isimlerinden biri var. Defalarca izlememe rağmen beni asla sıkmayan Ruhların Kaçışı, insanın içine işleyen bir yapım. Bir Hayao Miyazaki eseri olan filmde ana kahraman ailesi ile beraber yeni bir kasabaya taşınan Chihiro. Kahramanımız kendini birden bire farklı bir yolculuğun içinde buluyor. Bir yerden yürüdüğünü zannederken aslında bambaşka bir boyuta geçiş yapıyor. Chihiro’nu burada tamamlaması gereken görevler ve yüzleşmesi gereken birtakım gerçekler bekliyor.

Oscar alan ilk anime olan Ruhların Kaçışı, hem anime tutkunlarının hem de anime dünyasına giriş yapmayı planlayanların mutlaka izlemesi gereken yapımlardan biri. 

Bu filmi beğenenler için farklı film önerileri:

 • Howl’s Moving Castle
 • Ponyo
 • My Neighbor Totoro

İzlerken Bugünden Parçalar Bulacağınız En İyi Salgın Filmleri

İzleyenlerde Aviofobi Yaratabilecek Uçak Kazası Filmleri

Dünyanın En Eski Eşkıyaları: En İyi Korsan Filmleri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz