En Yeni Tele 1 Frekans Bilgileri (Adım Adım Frekans Ayarlama)

Aleyna

Haberler

15 Ocak 2021

En Yeni Tele 1 Frekans Bilgileri (Adım Adım Frekans Ayarlama)

9 Ocak 2017 tarihinde yayın hayatına başlayan Tele 1, Türkiye’nin önemli haber kanallarının başında geliyor. Kanal, ulusal ve uluslararası siyasal gelişmelerin yer aldığı tartışma programlarının yanı sıra kültür ve sanata da yer veren program içeriklerine sahip. 24 saat yayın yapan kanallardan birisi olan Tele 1, aynı zamanda çeşitli belgeseller ve kültür programlarını da izleyicilerle buluşturan, Türkiye’nin yükselen haber kanallarından birisi olarak değerlendiriliyor.  

Kısa bir yayın geçmişi olsa da hızla artan bir izleyici kitlesine sahip olan Tele 1’e D-Smart, Digitürk ve Türksat gibi platformlardan erişim sağlayabilmek mümkün. Bunun için uydu alıcınızda kanalın frekans ayarlarını yaparak cihazınızın hafızasına kaydedebilir ve hızla değişen gündemi Tele 1 ile yakalayabilirsiniz. Siz de aşağıdaki adımları izleyerek frekans ayarlarını kolaylıkla yapabilir ve bu bilgileri cihazınıza kolayca kaydedebilirsiniz.

Platformlara Göre Tele 1 Kanal Numaraları

Farklı yayın platformlarından izleyebileceğiniz Tele 1 için kanal numaraları birbirinden farklılık gösterir. Bu numaralar şu şekildedir:

  • D – Smart 273. kanal
  • Digitürk 48. kanal

Tele 1 Frekans Bilgileri

Tele 1 yayınlarına erişim sağlayabilmek için öncelikle kanalın frekans bilgilerini cihazınıza kaydetmeniz gerekir. Bu işlem her ne kadar karmaşık ve zor gibi görünse de kesinlikle göründüğü gibi zor bir işlem değil. Hatta cihazınızın yönlendirmeleri ve sizler için oluşturduğumuz işlem adımları sayesinde kolaylıkla Tele 1 frekans ayarlarını cihazınıza kaydedebilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirebilmeniz için gerekli olan teknik bazı bilgiler ise şu şekilde…

Tele 1 Türksat Uydu 4A Uydu Frekansı

  • Frekans: 12034
  • Polarizasyon: V – Dikey
  • SR: 27500
  • Fec: 3/4

Tele 1 Frekansı Nasıl Ayarlanır?

Bu teknik frekans bilgilerinin ardından şimdi de Türksat 4A uydusu üzerinden Tele 1 frekans ayarlarını nasıl yapabileceğinizi inceleyelim. Sizler için oluşturduğumuz bu frekans ayarlama aşamaları sayesinde kolaylıkla frekans bilgilerini cihazınıza kaydedebilirsiniz.

1. Adım:

Tele 1 kanalına ilişkin frekans bilgilerini uydu alıcınızın hafızasına kaydetmek ve sonrasında kanala kolayca erişebilmek için ilk olarak kumandanızın üzerinde bulunan “Menü” tuşuna basarak ayarlar menüsüne ulaşalım. Genellikle tüm kumandaların orta kısmında bulunan bu tuş bazı cihazlarda “OK” ya da “Setup” şeklinde de gösterilebilir. Menü açıldığında karşınıza kurulum ve kanal eklemeye ilişkin bir liste açılacak. Açılan bu listede “Kanal arama” ve “Kanal ekleme” gibi seçenekler göreceksiniz. Kumandanızın yön tuşları yardımıyla bu listeden “kanal ekleme” seçeneğini seçelim.

2. Adım:

Bu seçeneği işaretlemenizin ardından karşınıza uydu alıcınızın modeline göre “TP Frekansı” , “Alış Frekansı” ve “Uydu Frekansı” şeklindeki seçeneklerden birisi gelecek. Karşınıza çıkan bu seçeneği seçtikten sonra oradaki boşluklara kumandanızın rakamlarını kullanarak ilgili frekansı girin. Tele 1 frekans bilgileri için söz konusu boşluğa 12034 sayılarını tuşlayın.

3. Adım:

Yine aynı pencerede iken kumandanızın yön tuşlarını kullanarak “Sembol Oranı” ya da “Sembol Rate” yazan kısma gelin. Buradaki alanda Tele 1 için 27500 sayısını tuşlayarak sembol oranını girin.

4. Adım:

Sembol oranını da girdikten sonra yine aynı sayfa üzerinde polarizasyon ayarlarına gelmeniz gerekiyor. Aynı şekilde kumandanızın yön tuşlarını kullanarak (V) Dikey seçeneğini onaylayın.

5. Adım:

Aynı ekran üzerinde görmüş olduğunuz “FEC” ayarları üzerine gelerek kumandanızın sağ ve sol yön tuşları yardımıyla Tele 1 yayını için 3/4 kodunu girin. Ancak tüm uydu alıcısı modellerinde FEC kodu için bir menü bulunmayabilir. Eğer alıcınızda böyle bir menü ve seçenek görünmüyorsa bu kodu girmenize gerek yok demektir.

6. Adım:

Bu aşamada ise Tele 1 kanalına ilişkin tüm bilgileri uydu alıcınızın hafızasına kaydedeceğiz. Bunun için kumandanızda bulunan “OK” tuşuna basarak ayarları tamamlamanız yeterli.

7. Adım:

Tüm bu adımları tamamlayıp gerekli ayarlamaları gerçekleştirdikten sonra sıra kanal listeniz içerisinden Tele 1 kanalını aramaya ve yerini belirlemeye geldi. Bunun için uydu alıcınızın menüsünde bulunan “Aramayı başlat” seçeneğini kullanabilirsiniz. Bazı uydu alıcılarında bu seçenek “TP Tara” olarak da verilmiş olabilir. Bu seçenekten arama işlemini başlatıp tamamladıktan sonra uydu alıcınız bulduğu kanalı kanal listenizin en sonuna kaydeder. Eğer dilerseniz siz kanallarınız için kendi sıralamanızı oluşturabilir ve Tele 1’i kendi belirlediğiniz yere kaydedebilirsiniz.

A2 Frekans Bilgileri 

FB TV Frekans Bilgileri

Disney Channel Frekans Bilgileri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz