Tüm Detaylarıyla Chilling Adventures Of Sabrina Dizi İncelemesi

Aleyna

Netflix

23 Şubat 2021

Tüm Detaylarıyla Chilling Adventures Of Sabrina Dizi İncelemesi

Chilling Adventures of Sabrina, Amerika’nın ünlü çizgi roman yazarı Roberto Aguirre-Sacasa tarafından Netflix için geliştirilen bir dizi. Aslında dizinin projesi ilk etapta CW tarafından duyurulmuştu. Sonra, nedendir bilinmez, kanal projeyi iptal ettiğini açıkladı. Ardından da Netflix’ten Chilling Adventures of Sabrina’nın haberlerini almaya başladık. Bu sürecin sonunda da 2018 yılında Netflix bizlere oldukça başarılı bir dizi sundu. Yani en azından ben Chilling Adventures of Sabrina’nın kesinlikle izlemeye değer, başarılı bir yapım olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle sizler için bir Chilling Adventures of Sabrina inceleme yazısı hazırladım. Diziyi artıları ve eksileriyle ele aldığım ve profesyonellerin görüşlerini paylaştığım bu yazı merak edenlere; Chilling Adventures of Sabrina konusu, oyuncuları ve bilinmeyen yönleri ile ilgili fikir verir diye umuyorum.

Chilling Adventures of Sabrina Dizisi Konusu

Eğer 90’lı yıllarda doğduysanız mutlaka “Sabrina The Teenage Witch” dizisine denk gelmişsinizdir. Türkçeye Genç Cadı Sabrina diye çevrilen bu yapım ile Chilling Adventures of Sabrina, aynı hikayeyi baz alıyor. Her ikisi de Archie Comics karakterlerinden biri olan Sabrina Spellman’in maceralarına odaklanıyor. Zaten Chilling Adventures of Sabrina dizisinin yaratıcısı dediğim Roberto Aguirre-Sacasa, aynı zamanda Archie Comics’in kurucusu.

Tabii 90’lı yıllarda izlediğimiz Sabrina ile günümüzün Sabrina’sı arasında bir hayli fark var. O dönem, daha komik ve eğlenceli bir yapım izlemiştik. Sihir yapma yeteneği olan ve 2 halasıyla yaşayan genç bir kızın keyifli maceralarını anlatıyordu Sabrina The Teenage Witch. Oysaki The Chilling Adventures of Sabrina’da tatlı cadımızın hayatı çok daha kasvetli, karanlık ve korkutucu. Yani doğrusunu söylemek gerekirse Chilling Adventures of Sabrina, çizgi roman aslına çok daha uygun bir yapım. Dizinin türü için fantastik, korku ve drama bir arada diyebiliriz.

Dizi, Greendale şehrinde yaşayan Sabrina’nın 16. yaş gününün yaklaşması ile başlıyor. Bu noktada Sabrina hayatıyla ilgili çok önemli bir karar vermek zorunda kalıyor. Ya cadılar dünyasına geçerek Charm School yani Gizli Sanatlar Akademisi’nde cadılık eğitimi alacak ve ölümlü dünyadan tamamen vazgeçecek. Ya da ölümlü dünyada kalıp sihirli güçlerini kaybedecek. Bu iki seçenek arasında sıkışan ve asi karakterine karşı koyamayan Sabrina, iki dünyayı birden idare etme çabasına girmeye karar vererek çok farklı bir adım atıyor. Olaylar da Sabrina’nın bu kararı ve bu uğurda feda etmesi, yapması gerekenler üzerinde ilerliyor.

Daha fazlası için buraya bıraktığım 1.sezon fragmanını izleyebilirsiniz.

Chilling Adventures of Sabrina Oyuncuları ve Karakterleri

Chilling Adventures of Sabrina cast seçimi oldukça iyi. Gerçi dizi ilk duyurulduğunda Archie Comics fanları başrol Kiernan Shipka’dan çok memnun kalmamıştı. Ama genç isim yeteneği sayesinde hakkındaki kararsızları kendi tarafına çekmeyi başardı. Şimdi gelin beraber; hem Sabrina karakterini inceleyelim hem de Chilling Adventures of Sabrina dizisi oyuncuları arasında başka kimler var, ona bakalım.

Sabrina Spellman – Kiernan Shipka

blank

Sabrina, baba tarafından cadılık genlerini annesinden de insanlara özgü özellikleri almış bir genç. Ailesi o küçükken ölmüş. Bu nedenle tatlı cadımızı halaları büyütmüş. İnsanların dünyasını seven ve onlarla yaşamaya alışan bir genç kıza dönüşen Sabrina, halalarına çok düşkün olsa da her zaman onların sözünü dinlediğini söylemeyiz. Ölen babası cadılar aleminde ünlü, oldukça başarılı biri olduğu için hem onu bugünlere getiren halaları hem de diğer cadılar Sabrina’nın da onun izinden gitmesini bekliyor. Ama bizim tatlı cadımız çok oralı olmuyor. Çünkü Sabrina Spellman, ergenliğinin hakkını veren bir karakter. Asi, kural tanımayan ve her şeyi sorgulayan bir genç. Aynı zamanda akıllı ve merhametli bir cadı. Ama fazlasıyla cüretkar. Cesareti sık sık başına iş açıyor. Ve kimse ona mantıklı bir açıklama yapmadan istediğiniz yaptıramıyor. Buna, cadılar dünyasının lideri Karanlık Lord, nam-ı diğer Lucifer, da dahil!

Sabrina Spellman karakterine hayat veren isim Kiernan Shipka. 1999 yılında dünyaya gelen genç ismi henüz daha 7 yaşındayken Monk dizisinde konuk oyuncu olarak izlemiştik. Sonrasında çocuk oyuncu olarak başladığı yapım Mad Men’de yavaş yavaş genç bir kıza dönüşmesine şahit olduk. Bundan sonra ise kendisini 1994 yılında çekilen aynı adlı filmin bir uyarlaması olan Swimming With Sharks dizisinde izleyeceğiz.

Eklemeden geçmeyeyim. Birçok kişi genç oyuncuyu Harry Potter’ın Hermione Granger’ı Emma Watson’a benzetiyor.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kiernan Shipka (@kiernanshipka)’in paylaştığı bir gönderi

Zelda Spellman – Miranda Otto

blank

Zelda Spellman, benim için dizinin en karizmatik karakteri. Gerçi Karanlık Lord’a çılgıncasına bağlı olmasını çok sevmiyorum ama kadının hal ve hareketlerine bayılıyorum! O saçı, kıyafetleri, sigarasını tutuşu… Neyse, hayranlığımla sizi daha fazla boğmadan karakterin diğer özelliklerine geçeyim.

Zelda, Sabrina’nın büyük halası. Cadı olmaktan gurur duyan, biraz sert ve oldukça disiplinli bir karakter. Dolayısıyla Sabrina ile Zelda arasında sık sık çatışmalar yaşanıyor. Ama aslında bu kadın, hayatını Sabrina’nın iyi bir şekilde yetiştirilmesine adamış özverili bir karakter. Kardeşi ölünce içinden bir parça kopan Zelda, Sabrina’ya içten içe çok düşkün olsa da sert mizacı bunu belli etmesine izin vermiyor.

Zelda karakterini ekrana taşıyan isim Miranda Otto. Avustralyalı oyuncunun en bilinen rolü ise Lord of The Ring serisindeki Eowyn. Hani şu içten içe Aragorn’a aşık olan ama sonunda mutluluğu Faramir’de bulan, güzel gülüşlü kadın var ya, işte o!

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Miranda Otto (@miranda.otto)’in paylaştığı bir gönderi

Hilda Spellman – Lucy Davis

blank

Hilda, ailenin minnoşu. Ablası Zelda’nın aksine bir tatlış. Gülen yüzü ve sevimli hareketleriyle bu karanlık diziye biraz renk katıyor diyebiliriz. Ama maalesef Hilda, ablasının gölgesinde kalan bir karakter. Anaç yönü ile Sabrina’yı sevgiye boğan ve gençleri yoldan çıkaracak aşk iksirleri hazırlayan Hilda, asla Zelda’nın baskısından kaçmayı başaramıyor. Bu nedenle biraz ezik bir yanı var diyebiliriz. Ama cadı olarak güçlü. Ve damarına basıldığında kendisinden beklenmedik hareketler sergileme potansiyeli de var.

Chilling Adventures of Sabrina Hilda karakterine hayat veren Lucy Davis rolüne çok yakışmış bence. Gülüşü, bakışları falan tam bir Hilda! Tabii başarılı oyunculuğunu da es geçmeyelim. Geçmişten günümüze birçok projede boy gösteren Lucy Davis’i en çok The Office dizisinden tanıyoruz.

Ambrose Spellman – Chance Perdomo

blank

Gelelim dizinin farklı olmasına büyük katkı sağlayan Ambrose Spellman karakterine. Bu karakter Sabrina The Teenage Witch dizisinde yoktu. Bu yapımda bir çeşit Salem olarak eklenmiş. Ve bence efsane olmuş. Bu arada ekleyeyim, bu dizide de Salem var. Ama biraz daha geri planda. Ona da birazdan geleceğim.

Ambrose, Sabrina’nın kuzeni oluyor. O da büyücü. Ve daha önce işlediği bir suç sebebiyle ev hapsine mahkum edilmiş. Öyle üzerinde bir röbdoşambır ile bütün gün evde takılıyor. Sanatla uğraşmayı seven bir adam. Ayrıca muzip ve yaramaz bir yönü de var. Ve bu yönünü Sabrina’ya yardım ve yataklık etmek için sık sık kullanıyor!

Chilling Adventures of Sabrina Ambrose karakterinde izlediğimiz Chance Perdomo’nun bu ilk uzun soluklu projesi. Ben oyunculuğunu çok beğendim. Bu nedenle devamının geleceğini düşünüyorum.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Chance Perdomo (@chance_perdomo)’in paylaştığı bir gönderi

Harvey Kinkle – Ross Lynch

blank

Harvey, Sabrina’nın olaylardan habersiz sevgilisi. Sabrina onunla olabilmek için karanlık güçlerle savaşırken o da kendi ailesinin sorunlarıyla başa çıkmaya ve babasının baskısı altında ezilmeden hayatta kalmaya çalışıyor. Bu tatlı çocuk Sabrina’yı çok da seviyor. Ama onları ayırmaya çalışan güçlere karşı koyabilecek cesareti var mı yok mu, onu da diziyi izlerken öğreniyoruz. Bir de belirtmeden geçmeyeyim. Harvey’in babası ve abisi ile ilişkisine odaklanan yan hikaye, dizinin en ilgi çekici detaylarından biri bence.

Chilling Adventures of Sabrina Harvey karakterinde Ross Lynch var. Kendisini çocuk ve genç oyuncu olarak Disney Channel projesi olan Austin & Ally’de izlemiştik. Hatta bu program ona birçok ödül de kazandırdı. 1995 yılında doğan genç ismin kuzenleri ve kardeşleriyle beraber kurduğu R5 isimli bir de müzik grubu var.

Merak edenler için aşağıya grubun bir klibini bırakıyorum.

Chilling Adventures of Sabrina Dizisindeki Diğer Karakterler

blank

 • Michelle Gomez’in canlandırdığı Mary Wardwell, Sabrina’nın Bexter Lisesindeki favori hocası. Hatta akıl hocası bile denebilir. Kesinlikle çok güçlü bir karakter olduğunu düşündüğüm bu kadının gizli bir kimliği de var. Aslında kendisi de cadı ve ölümlü dünyada gerçek varlığını bir lise öğretmeni kimliği arasına gizlemeyi çok iyi başarıyor. Kendisiyle ters düşmeyen, ilkelerinden şaşmayan bu kadın, benim favori karakterlerimden.
 • Chilling Adventures of Sabrina Sam Corlett’i de castına dahil etmişti. 3. ve 4. sezonlarda Chilling Adventures of Sabrina Caliban karakteri olarak karşımıza çıkan isim, oldukça başarılı bir oyunculuk sergiliyor. Kötülük konusunda kendini aşmış bir karakter olan Caliban, gittikçe karışan olaylar arasından beliriveriyor. Kendisinin Sabrina ile bağlantısını spoiler vermemek adına yazmıyorum. Şu kadarını söyleyeyim, dizinin kimileri tarafından şaşırtıcı kimileri tarafından gereksiz bulunan büyük bir olayı içerisinde Caliban da var.

blank

  • Chilling Adventures of Sabrina Prudence Night, Dorcas ve Agatha karakterleri, genç kızımızdan nefret eden klasik kötü kız grubu olarak karşımıza çıkıyor. Cadıların eğitim aldığı akademide okuyan bu 3 kız dünyaya Sabrina’ya sıkıntı yaratmak için gelmişler!
  • Adını ruhunu şeytana satan Faust’tan alan Faustus Blacwood, cadılar dünyasının yöneticisi Karanlık Lord’un dünyadaki temsilcisi. Tipi biraz filmlerdeki Lord Dracula’yı andıran bu karakter, saf kötülerden. Karaktere hayat veren isim, Richard Coyle.
  • Bu kadar karanlıktan sonra dizinin sempatik bir karakteriyle devam edelim. Jaz Sinclair’in canlandırdığı Rosalind Walker karakteri Sabrina’nın insanlar dünyasındaki en yakın arkadaşı. Babası Greendale’in bakanı. Çok sempatik ve iyi yürekli biri. Ve maalesef başına hiç hak etmediği şeyler geliyor.
  • Sabrina’nın bir diğer dünyalı arkadaşından da bahsedelim. Trans bir birey olduğu için yaşamında türlü zorluklara göğüs germek zorunda kalan Susie/Theo Putnam oldukça cesur bir karakter. Ama bu, onu bekleyen karanlık günler için yeterli mi, bilemiyoruz.
  • Son olarak Salem’i konuşalım. Sabrina The Teenage Witch dizisinin hınzır kedisi bu versiyonda biraz geri planda kalmış. Konuşma yetisi yok. Elbette normal kediler gibi de değil. Sabrina’nın yoldaşı ve en büyük destekçilerinden biri hala Salem burada da. Ama etkisi daha az. Daha önce de dediğim gibi, Salem’in konuşmaları Ambrose karakterine geçmiş. Çılgın fikirler artık Ambrose’dan çıkıyor.
 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Chilling Adventures of Sabrina (@sabrinanetflix)’in paylaştığı bir gönderi

Chilling Adventures of Sabrina Dizisi Hakkında Kısa Bilgiler

Biraz da dizinin künyesine bakalım.

Chilling Adventures of Sabrina Kaç Sezon?

Chilling Adventures of Sabrina, 2018-2020 yılları arasında 4 sezon olarak yayınlandı. Toplamda 36 bölümden oluşuyor. Ama her sezonun bölüm sayısı birbirinden farklı. Bölümlerin uzunluğu ise ortalama 1 saat.

Chilling Adventures of Sabrina IMBb Puanı

Chilling Adventures of Sabrina’nın IMDb puanı 7,5. Yaklaşık 80.000 kişi oylamış diziyi. Dizi kategorisine göre puanı düşük. Rotten Tomatoes’ta Chilling Adventures of Sabrina dizisine 3,5 yıldızdan fazla oy verenlerin oranı ise %74.

Chilling Adventures of Sabrina İle Riverdale Arasında Nasıl Bir Bağlantı Var?

Gelelim, herkesin merak ettiği bir konuya. Öncelikle şunu hatırlatayım. Dediğim gibi Chilling Adventures of Sabrina dizisi Archie Comics çizgi romanlarındaki Sabrina karakterden esinlenen bir yapım. Hatırlarsanız aynı durum Riverdale dizisi için de geçerliydi. Hatta oradaki başkahramanın adı, Archie. Yani iki dizinin dünyası aynı. Her iki yapım da Archie Comics çizgi romanları üzerine kurulu.

İki dizinin birbiri ile bağlantısını bilen herkes, Chilling Adventures of Sabrina yayınlanmaya başladığından beri bir “Riverdale” bölümü bekliyordu. İki dünya arasında bir geçiş, bir bağlantı bölümü olmasını istiyordu. Ama yapımcılar bunu çok uygun bulmamış olacak ki Chilling Adventures of Sabrina’da yalnızca Riverdale göndermeleri ile karşılaştık. Direkt Riverdale odaklı bir bölüm olmadı. Gerçi Archie Comics’in ve Chilling Adventures of Sabrina’nın yaratıcısı Roberto Aguirre-Sacasa iki dünya arasında bir bağlantı kurmak istiyordu. Ama olmadı. Onun yerine dizinin sevenlerine şöyle bir mesaj vererek çizgi romanları takip etmelerini önerdi:

Chilling Adventures of Sabrina Dizisini Nasıl İzlerim?

Chilling Adventures of Sabrina’nın Netflix yapımı olduğundan bahsetmiştim. Buraya tıklayarak diziyi Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

Chilling Adventures of Sabrina Dizisi Üzerine Yorumlar

Sizlere hem izleyicilerin hem de eleştirmenlerin dizi hakkındaki görüşlerinden bahsetmek istiyorum. İzleyicilerle başlayalım.

Dizinin izleyicileri eleştiri noktasında iki gruba ayrılıyor. Bu gruptan ilki, benim de dahil olduğum, dizi ile Archie Comics çizgi romanlarını karşılaştırmayı tercih ediyor. Bu noktada çizgi roman serisinden uzaklaşıldığı yerler eleştiri yağmuruna tutuluyor diyebiliriz. Ama karanlık dünyanın ekrana yansıtılma şekli oldukça başarılı.

İkinci grupta ise Chilling Adventures of Sabrina’yı Sabrina The Teenage Witch dizisi ile karşılaştıranlar yer alıyor. Ki ben bu gruba hiç ama hiç anlam veremiyorum. Çünkü iki dizi birbiriyle karakterlerin ana hatları dışında tamamen alakasız. Ama bir izleyici grubu eski komedi versiyonu ile yeni korku dizisini kıyaslayarak farkları belirtmeyi çok seviyor. Gerçi dizinin yapımcıları, komedi versiyonunu atıfta bulunarak ve Sabrina The Teenage Witch dizisindeki halaları bir bölüm için oyuncu kadrosuna alarak bu kitleden birazının kalbini çaldı. Ama yine de eleştiriler gelmeye devam ediyor.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Chilling Adventures of Sabrina (@sabrinanetflix)’in paylaştığı bir gönderi

Şimdi biraz ciddileşelim ve eleştirmen yorumları ile devam edelim.

Forbes’dan Linda Maleh, Chilling Adventures of Sabrina hakkında hem olumlu hem de olumsuz görüşlere sahip. Maleh, dizinin eski cadı geleneklerine saygı duyan karanlık yanlarını çok sevdiğini dile getiriyor. Ayrıca dizide işlenen feminizm temasını da çok uygun bulmuş. Yıllardır karanlıkta kalan kadın cadıların kontrolü ele alma çabasının dizinin güçlü bir yanı olduğunu söylüyor. Fakat bu noktada başkarakter Sabrina’yı yetersiz bulduğunu eklemiş. Linda Maleh’e göre bu, dizi içerisine işlenen feminist manifestoya zarar veriyor.

The Guardian’dan Rebecca Nicholson‘ın görüşü dizinin kendini bozduğu yönünde. İlk sezonda korku öğeleriyle beraber oldukça eğlenceli sahneler de barındıran dizinin ilerleyen dönemlerde çelişkili bir yapıma dönüştüğünü düşünüyor Nicholson. Bu sorunun da Sabrina karakterinin gelişiminden kaynaklandığını düşünüyor. Dizinin tam olarak toparlanamayan finali de Nicholson’ı pek mutlu etmemiş. Ama ne olursa olsun Sabrina ile tanıştığına mutlu olduğunu ve diziyi izlediği için pişmanlık duymadığını belirtmeden de geçmiyor.

Son görüş olarak şuraya oyuncularla yapılan bir röportajı ekliyorum.

Benim Chilling Adventures of Sabrina İzlerken Hissettiklerim

Gelelim bir Archie Comics fanı olarak benim dizi hakkındaki görüşlerime. Olumsuz yorumlarımla başlamak istiyorum. İlk olarak, dizinin çok çok kaliteli bir yapım olduğunu söyleyemem. Netflix’in düşük bütçe mottosu zaman zaman kendini gösteriyor ve dizi birden ucuz bir supernatural yapımmış gibi görünebiliyor. Ama oyuncular ve senaryo bu kısmı iyi toparlıyor. Bunun dışında ben de birçok kişi gibi Sabrina karakterinin çelişkili yapısından hoşlanmadım. Burada çelişki derken kafası karışık bir gencin yaşadığı buhranlardan ve buna bağlı olarak değişen davranışlardan bahsetmiyorum. Benim isyanım, bir yerde çok güçlü bir cadı olarak lanse edilen Sabrina’nın başka bir yerde olduğundan yetersiz bir cadı gibi görünmesine. Ama spoilerdan kaçınmak adına daha fazla detay vermeyeceğim bu konuyla alakalı olarak.

Dizinin en sevdiğim yanı ise, Orta Çağın karanlık cadılarını baz alan dünyası. Ne yalan söyleyeyim, sihirli güçlerini iyilik perisi gibi kullanan karakterlerden gına gelmişti. O nedenle Chilling Adventures of Sabrina’yı çok beğendim. Elbette, bu dizide de iyiliğin ön plana çıktığı çok nokta var. Ama kimse saf beyaz değil. Herkes ya gri ya da siyah.

Chilling Adventures of Sabrina’nın akışına işlenen feminist detayları ve ataerkil sistem eleştirilerini bir kadın olarak oldukça başarılı buldum. Zaman zaman Sabrina çizgisinden kayıyor ama genel hatlarıyla kadın egemen bir dünya kurgulama çabası çok hoşuma gitti. Son olarak beni mest eden nokta ise dizideki göndermeler. Antik çağlara, edebi eserlere, efsanelere ve kültleşmiş yapımlara sık sık selam çakan Chilling Adventures of Sabrina bu yönüyle de kalbimde taht kurdu.

Size Chilling Adventures of Sabrina hakkında geniş bilgi vermeye çalıştım. Lafı toparlamak gerekirse, eğer gençlik dizilerinden hoşlanıyorsanız ve karanlık dünyalar ilginizi çekiyorsa Chilling Adventures of Sabrina’ya bir şans verebilirsiniz. Bi’ Buffy the Vampire Slayer olmasa da Chilling Adventures of Sabrina da izlemeye değer.

Riverdale Oyuncuları

Merlin Dizi İncelemesi

Mindhunter Dizi İncelemesi

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz