Doğan Hızlan, Dizileri Eleştirdi

22 Aralık 2015
Doğan Hızlan, Dizileri Eleştirdi

Türk toplumunda kitap okuma konusunda farkındalık yaratmak için Canik Başarı Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından yapılan ‘Meydan Okuma’ etkinliğinin ilk konuğu ünlü eleştirmen ve edebiyatçı Doğan Hızlan oldu.

Eski dönemler ile günümüzdeki şehir yaşantısını kıyaslayan Hızlan, günümüzde yayınlanmakta olan dizilerde zengin bir hayatın işlendiği ve toplumun bu hayatlara özendirildiğini belirtti. Hızlan aynı zamanda dizilerde sürekli erkeklerin mafya babası olduğunu, kızların ise sürekli hamile olduğunu söyledi.

Kitap ve müzik ile çocukluğunu geçirdiğini söyleyen Hızlan, ‘Çocukluğumdan beri çok fazla kitap okuduğum için elde ettiğim tecrübeleri paylaşmak istedim. İlk önce 1954 yılında Dağlarca ile ilgili bir yazı yayınlanması için Forum Dergisi’ne göndermiştim. İlk yazım yayına çıktıktan sonra hep yazmaya devam etme kararı aldım.’ şeklinde konuştu.

O Roman Gerçek Oldu

Çok satanlar sıralamasında yer alan kitapların her zaman başarılı olamayacağını söyleyen Hızlan, az satılan kitaplara da insanların şans vermesi gerektiğini söyledi. Özellikle büyük şehirlerde her yere AVM yapılmasından bahseden Hızlan, şehirdeki bu değişimleri ilgili tüm kitaplarında ele aldığını söyledi.

Geçmiş yıllarda yayınladığı romanlar arasında yer alan ve başkentte yaşayan elit kesimin durumlarını anlatan Ayaşlı ve Kiracıları kitabındaki hikayelerin bugün neredeyse gerçek olduğunu söyleyen Hızlan, insanların zaafları ve hırslarına sürekli yenik düştüklerini söyledi. Türk televizyonlarında işlenen dizi konularının da bu romanındaki hikayelere benzer bir hale gelmesini ise üzüntü ile karşıladığını belirtti.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz