En Güncel Kanal B Frekans Bilgileri (Detaylı Anlatım)

Aleyna

Haberler

18 Şubat 2021

En Güncel Kanal B Frekans Bilgileri (Detaylı Anlatım)

Haber B adıyla da bilinen Kanal B, Başkent Üniversitesi bünyesinde yer alan ulusal bir televizyon kanalıdır. “Haber ve bilgi kanalı” olarak kendini tanımlayan Kanal B; haberin yanı sıra ekonomi, spor, teknoloji ve kültür sanat programlarıyla da her kesime hitap ediyor. Gündemi farklı bir bakış açısıyla takip etmek isteyen izleyiciler, Kanal B’yi tercih edebiliyor.

İnternet üzerinden de canlı yayın yapan Kanal B’nin şu an için Play Store ve App Store’da mobil uygulamaları bulunmuyor. Bunun dışında Kanal B’ye D-Smart ve Kablo TV üzerinden de erişilebiliyor. Uydu alıcınızla Kanal B’yi izleyebilmek için tek yapmanız gereken Kanal B frekans bilgilerini doğru bir şekilde cihazınıza girmek. Eğer Kanal B frekans bilgilerini ve frekans ayarlarının nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorsanız bu yazımız aradığınız tüm detayları size sunuyor. Yazımızda yer alan adımları birebir uygulayarak Kanal B yayınlarını rahatlıkla izleyebilirsiniz.

Platformlara Göre Kanal B Kanal Numaraları

Kanal B şu an için sadece D-Smart ve Kablo TV platformlarında yer alıyor. Her platformun da kendine has bir yapısı bulunuyor. Bu nedenle de kanal numaraları her bir platformda değişebiliyor. Kanal B için güncel kanal numaraları ise şu şekilde:

  • D-Smart: 88. Kanal
  • Kablo TV (Teledünya): 43. Kanal

Haber B / Kanal B Frekans Bilgileri 

Kanal B frekans ayarları için yukarıdaki kanal numaraları tek başına işinize yaramayabilir. Bu işlemi yapabilmek için güncel frekans bilgilerine ulaşmanız gerekiyor. Uydu cihazlarının çoğu frekans ayarlama işlemini otomatik yapma özelliğine sahip. Ancak bazen frekans bilgilerinin kullanıcı tarafından manuel olarak girilmesi gerekebiliyor. Frekans ayarlarının yapılması ilk bakışta zormuş gibi gözükse de parametreleri doğru bir şekilde girdikten sonra bu işlem oldukça kolay. Ardından uydu cihazı girilen frekans bilgilerini kaydediyor ve bu sebeple de bu işlemin tekrar edilmesine gerek kalmıyor. Kanal B uydu frekans ayarları için gerekli olan tüm bilgiler ise şöyle:

Kanal B Türksat 4A Uydu Frekans Bilgileri

  • Uydu: Türksat 4A
  • Alış Frekansı: 11916
  • Polarizasyon: V-Dikey
  • Sembol Oranı: 30000
  • FEC: 3/4

Haber B / Kanal B  Frekansı Nasıl Ayarlanır?

Şimdi yukarıda yer alan bilgileri kullanarak Kanal B için frekans ayarlarının nasıl yapılacağını anlatalım. İhtiyaç duyduğunuzda aşağıdaki adımları takip ederek Kanal B için frekans ayarlama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz:

1. Adım

Ayarların yapılacağı menüye erişmek için cihaz kumandanızın ortasında yer alan “MENU” tuşuna basın. Bazı kumanda modellerinde bu tuşun üzerinde “SETUP” veya “OK” yazabiliyor.

2. Adım

“KANAL ARAMA”, “KANAL EKLEME”, “EL İLE ARAMA” ya da “MANUEL ARAMA” menülerinden birini ekranda göreceksiniz. Hangi seçeneği ekranda gözüküyorsa kumandanızın yukarı-aşağı tuşlarını kullanarak üzerine gelin ve “OK” tuşuna basın.

3. Adım

Yeni gelen pencerede “TP FREKANSI”, “ALIŞ FREKANSI”, “FREKANS” ya da “UYDU FREKANSI” seçeneklerinden birini göreceksiniz. Yine kumandanızın yukarı-aşağı tuşları ile gördüğünüz seçeneğin üstüne gelin. Kanal B’nin alış frekans değeri olan “11916” değerini kumandanızdaki rakam tuşlarını kullanarak buraya yazın.

4. Adım

Aynı pencerede “SYMBOL RATE” ya da “SEMBOL ORANI” seçeneği yer alacaktır. Tekrar kumandanızın yukarı-aşağı tuşlarını kullanarak bu seçeneğin üzerine gelin. Kumandanızın rakam tuşları ile bu kısma Kanal B’nin sembol oranı olan “30000” değerini girin.

5. Adım

Bu sefer aynı pencerede “POL” ya da “POLARIZASYON” seçeneğini göreceksiniz. Kumandanızın yukarı-aşağı tuşları ile bu seçeneğin üzerine gelin ve kumandanızın sağ-tuşlarını kullanarak bu değeri “V”, “DIKEY”, ya da “VERTICAL” olarak ayarlayın. 

6. Adım

Son olarak yine aynı pencerede bulunan “FEC” seçeneğinin üzerine kumandanızın aşağı-yukarı tuşları ile gelin. Kumandanızın sağ-sol tuşlarını kullanarak bu değeri “3/4” olarak belirleyin. Bazı uydu alıcılarında “FEC” için bir seçenek olmayabiliyor. Bu durumda da “FEC” ayarlarının yapılması gerekmiyor.

7. Adım

Yukarıdaki tüm adımları tamamladıktan sonra yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için kumandanızın “OK” tuşuna basın. Gelen pencerede “TP ARA” ya da “ARAMA BAŞLAT” seçeneğinin üzerine gelin ve ardından “OK” tuşuna basarak kanal arama işlemini başlatın. Bu arama işlemi sona erdikten sonra Kanal B kanal listenizin en sonunda yerini alacaktır. İsterseniz daha sonra Kanal B’nin kanal listenizdeki yerini değiştirebilirsiniz.

KON TV Frekans Bilgileri 

Akit TV Frekans Bilgileri

TRT Al Arabiya Frekans Bilgileri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz