Güncel KON TV Frekans Bilgileri (Adım Adım Frekans Ayarlama)

Aleyna

Haberler

3 Şubat 2021

Güncel KON TV Frekans Bilgileri (Adım Adım Frekans Ayarlama)

Bölgesel yayından uydu ile dünya çapında yayına geçiş yapan KON TV, programlarının zengin içeriğiyle dikkat çekiyor. Kanal, haber yayınlarıyla beraber kültür-sanat, aktüel, kadın, ekonomi, spor ve tarım programlarını da içeren bir yayın akışına sahip. 24 saat kesintisiz yayın yapan KON TV ayrıca dini programlar da hazırlıyor. 

KON TV internet üzerinden takip edilebildiği gibi dijital yayın platformları ve uydu  üzerinden de yayın yapıyor. Kanalın yayınlarını Türksat uydusunun yanı sıra Kablo TV, Tivibu, Digitürk ve Turkcell TV+ yayın platformlarından HD olarak izleyebilirsiniz. KON TV frekans ayarlarını yapmanız kanalın programlarını takip edebilmeniz için yeterli olacaktır. Bu ayarları yapabilmek için ise bazı adımları uygulamanız gerekiyor. Bu yazımızda hem frekans ayarları yapma adımlarını hem de bu ayarları yaparken ihtiyacınız olacak frekans bilgilerini bir araya getirdik.

Platformlara Göre KON TV Kanal Numaraları

Çeşitli yayın platformlarında yer alan KON TV’nin kanal numaraları yer aldığı platforma göre değişiklik gösteriyor. Bu değişiklik her platformun işleyişinin farklı olmasından kaynaklanıyor. İşte KON TV’yi izleyebileceğiniz platformlardaki kanal numaraları:

 • Digitürk: 158. kanal
 • Tivibu: 42. kanal
 • Kablo TV: 36. kanal
 • Türkcell TV +: 250. kanal

KON TV Frekans Bilgileri

KON TV yayın akışında yer alan programları bu kanal numaraları ile izleyebilirsiniz. Fakat bazı durumlarda kanal numaraları yeterli olmayabilir. Birçok cihaz otomatik kanal arama özelliğine sahip olup kanal listesine bütün kanalları sıralasa da bazen manuel frekans ayarı yapmak gerekebiliyor. Böyle bir durumla karşılaştığınızda frekans ayarlarını kendiniz yaparak KON TV yayınlarını rahatlıkla izleyebilirsiniz.

Başta karmaşık bir işlem gibi görünse bile frekans ayarlarını yapmak zor değil. Adımları sırasıyla takip etmek ve doğru bilgileri doğru satırlara girmek bu işlemi yapmak için yeterli. İşlemin sonunda zaten uydu alıcısı bilgileri hafızasına kaydediyor ve bir daha yapmanıza gerek kalmıyor. İşte bu işlemi kolaylıkla yapabilmenizi sağlayacak KON TV frekans bilgileri…

KON TV HD Türksat 4A Uydu Frekansı

 • Uydu: Türksat 4A
 • Alış Frekansı: 12685
 • Polarizasyon: H-Yatay
 • Sembol Oranı: 27500
 • FEC: 2/3
 • Kapsama: Batı
 • VideoPid: 6803
 • AudioPid: 6903

KON TV Frekansı Nasıl Ayarlanır?

Bu bilgilere sahip olduktan sonra adımları takip ederek frekans ayarlarının nasıl yapılacağına geçebiliriz. Her ihtiyaç duyduğunuzda yapabileceğiniz frekans ayarlama adımları şöyle:

1. Adım

İlk adımı uygulamak için televizyonunuzun menüsünü açmanız gerekiyor. Bunun için kumandanıza göre değişecek olan “Menu” veya “Setup” tuşuna ya da “OK” işaretine basın. Menüye girdiğinizde “Kurulum” başlığı altında bir listeyle karşılaşacaksınız. Kanal arama, elle kanal ekleme, otomatik kanal ekleme şeklinde göreceğiniz seçeneklerden “Kanal Ekleme” başlığına kumandanızın yön tuşlarıyla gelerek basın.

2. Adım

Uydu alıcınızın marka ve modeline göre adı değişen başlıklardan birini seçin. Bunlar, “Transponder”, “TP Frekansı”, Alış Frekansı”, “Uydu Frekansı” olarak görünebilir. Sizde görünen başlığı seçin ve karşısındaki satıra KON TV HD yayını için “12685” sayısını kumandanızın rakam tuşlarını kullanarak girin.

3. Adım

Şimdi sıra “Sembol Oranı” değerini girmeye geldi. Bu, bazı uydu alıcılarında “Symbol Rate” şeklinde görünebilir. Buraya kumandanızın rakamlarıyla “27500” sayısını girin. 

4. Adım

Aynı pencere üzerinden frekans ayarlarını yapmaya devam etmek için bir sonraki satıra geçin. Burada göreceğiniz başlık “Polarizasyon” ya da “Pol” olmalıdır. Buradaki seçenek için kumandanın yön tuşlarını kullanın ve KON TV HD yayını için “Yatay-Y” yani “Horizontal” seçeneğini onaylayın.

5. Adım

Aynı pencereden devam ederek “FEC” ayarlarına gelin. “2/3” kodunu kumandanızın yön tuşlarıyla seçerek onaylayın. Burada belirtilmesi gereken bir istisna söz konusu. Bazı uydu alıcılarında bu bahsettiğimiz satır olmayabilir. Eğer “FEC” satırını görmüyorsanız kodu girmenize gerek olmayacaktır. 

6. Adım

Bu adımda “OK” tuşuyla ayarları tamamlayalım. Uydu alıcınız KON TV yayınını alabilmek için gereken bilgileri hafızasına kaydetmiş olacak.

7. Adım

Frekans ayarları değerlerini girip hafızaya kaydettikten sonra uydu alıcısına kanalı aratmak gerekiyor. Bunun için “Aramayı Başlat” ya da “TP Tara” seçeneklerinden hangisi görünüyorsa ona basın ve bekleyin. Arama işlemi sonlandığında girdiğiniz değerlere göre bulunan kanal, listenin sonuna kaydedilecektir. Buradan KON TV’yi bulup istediğiniz şekilde yerini değiştirebilirsiniz.

TRT Belgesel Frekans Bilgileri

TRT World Frekans Bilgileri

TVNET Frekans Bilgileri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz