En Yeni Haber Global Frekans Bilgileri (Adım Adım Frekans Ayarlama)

Aleyna

Haberler

16 Ocak 2021

En Yeni Haber Global Frekans Bilgileri (Adım Adım Frekans Ayarlama)

Haber Global son zamanlarda adından sıkça söz ettiren haber kanallarının başında geliyor. Yayın hayatına 24 Eylül 2018 tarihinde başlayarak medya sektörüne hızlı bir giriş yapan kanal şimdiden son derece geniş bir kitleye ulaşmayı başardı. Kanalda 24 saatlik yayın akışı içerisinde gündemi takip eden haber bültenlerinin yanı sıra politik gelişmelerin değerlendirildiği tartışma programlarına da yer veriliyor.

Haber Global, haber kanalı olmanın yanı sıra çeşitli belgesel, kültür ve spor programlarını da izleyicilerine ulaştırıyor. Tüm bu programlar ile gündemi yakından takip edebilmek için Haber Global’e ulaşabileceğiniz platformlar ise Digitürk, D Smart, Tivibu, Kablo TV, Turkcell TV + şeklindedir. Siz de bu platformlardan herhangi birisi ile Haber Global’e kolayca erişim sağlayabilir ve dünyayı yakından takip edebilirsiniz.

Platformlara Göre Haber Global Kanal Numaraları

Haber Global için her platformda farklı bir kanal numarası geçerlidir. Bu numaralar ise şu şekildedir:

 • Digitürk: 47. kanal
 • D Smart: 42. kanal
 • Tivibu: 46. kanal
 • Kablo TV (HD): 71. kanal
 • Kablo TV (SD): 910. kanal
 • Turkcell TV+: 46. kanal

Haber Global Frekans Bilgileri

Haber Global yayınlarını takip edebilmek için öncelikler kanalın frekans bilgilerini cihazınızın hafızasına kaydetmeniz gerekir. Bu işlemi gerçekleştirmek içinse bir teknik yardım almanıza gerek yok. Sizler için hazırladığımız adımları uygulayarak siz de kolaylıkla kanal frekans bilgilerini cihazınıza kaydedebilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle Haber Global’in frekans bilgilerini bilmeniz gerekir. Kanalın frekans bilgileri şu şekilde:

Haber Global Türksat 3A (HD) Frekans Bilgileri

 • Frekans: 12685 MHz
 • Sembol Oranı: 27500
 • FEC: 2/3
 • Polarizasyon: H (Yatay)

Haber Global Türksat 4A (SD) Frekans Bilgileri

 • Frekans: 12379 MHz
 • Sembol Oranı: 27500
 • FEC: 3/4
 • Polarizasyon: V (Dikey)

Haber Global Frekansı Nasıl Ayarlanır?

Şimdi ise yapmanız gereken şey bu frekans bilgilerini uydu cihazınıza tanımlamak ve cihazınızın hafızasına kaydetmek. Bunu yapmak için kumandanızdan ve aşağıda sizin için hazırlamış olduğumuz uygulama aşamalarından yardım alabilirsiniz.

1. Adım

Frekans bilgilerini girebilmek için öncelikle kumandanızın ortasında yer alan “Menü” tuşu yardımıyla menü listesini açmanız gerekir. Menü tuşu kumandaya göre farklılık göstermekle birlikte genellikle “OK” ya da “Setup” şeklinde ifadelerle de gösterilir. Menüye girdiğiniz zaman ise karşınıza bir kurulum menüsü açılacak. Bu menüde kanal eklemenize yardımcı olacak bir liste ile karşılaşacaksınız. Açılan bu listeden kumandanızın yön tuşları yardımıyla “Kanal ekleme” kısmına geliniz.

2. Adım

Kanal ekleme menüsüne ulaştığınızda karşınıza “TP Frekansı” şeklinde bir seçenek gelecek. Ancak bu seçenek uydu alıcılarına göre farklı şekillerde adlandırılabilir. “Alış Frekansı” ya da “Uydu Frekansı” olarak da görebileceğiniz bu seçenekte yapmanız gereken şey kumandanızda yer alan rakamlar ile Haber Global frekans ayarını girmek. Yani Haber Global HD yayın için bu alana 12685, SD yayın için ise 12379 sayılarını tuşlamanız gerekir.

3. Adım

3. adıma geldiğinizde yapmanız gereken işlem Haber Global sembol oranını cihaza kaydetmek. Bu aşamada yine bulunduğunuz pencerede kumandanızın yön tuşları yardımıyla “Sembol Oranı” ya da “Sembol Rate” yazan bölüme gelin. Ve buradaki boş alana Haber Global HD ve SD yayın için 27500 sayısını girin.

4. Adım

Yine bu sayfada yapacağınız bir diğer işlem polarizasyon ayarlarını yapmak. Sayfada gördüğünüz polarizasyon ayarlarına gelerek kumandanızın yön tuşları yardımıyla Haber Global HD için H (Yatay), Haber Global SD yayın için V (Dikey) seçeneğini onaylayın.

5. Adım

Polarizasyon ayarlarını da tamamladıktan sonra hemen aynı sayfada yer alan “FEC” ayarları üzerine gelelim. Yine kumandanızın sağ ve sol yön tuşları ile Haber Global HD için 2/3, Haber Global SD için ise 3/4 kodlarını girelim. Eğer uydu alıcınızda FEC ayarları bulunmuyorsa sizin bu adımı dikkate almanıza gerek yok demektir.

6. Adım

Ve son olarak kumandanızın “OK” tuşuna basarak Haber Global frekans ayarlarını tamamlayabilirsiniz. Bu aşamada uydu alıcınız Haber Global kanalını hafızasına kaydetmiş olacak.

7. Adım

Frekans ayarlarını cihazınızın hafızasına kaydettiğiniz bu aşamanın ardından menüde bulunan “Aramayı başlat” ya da “TP Tara” seçenekleri ile kanalı aratabilirsiniz. Arama işlemi ile birlikte uydu alıcınız Haber Global kanalını listenin en sonuna kaydeder. Bu aşamada kanalı listenizde dilediğiniz yere kaydedebilir ve izlemek istediğiniz zaman kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz.

Minika Çocuk Frekans Bilgileri

Minika GO Frekans Bilgileri

Cartoon Network Frekans Bilgileri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz