Sonunda Bu da Gerçekleşti: Dünyada İlk Kez Bir Kurt, Klonlanarak Çoğaltıldı!

Aleyna

Haberler

27 Eylül 2022

Sonunda Bu da Gerçekleşti: Dünyada İlk Kez Bir Kurt, Klonlanarak Çoğaltıldı!

Dünyadaki teknoloji hızla gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Bir yanda “Metaverse” ile hayatımıza giren “Sanal Gerçeklik” kavramı, diğer tarafta insanları vezir ya da rezil eden coin dünyası, bir diğer yanda ise milyonlarca ışık yılı uzaklıktaki gezegenleri, kara delikleri ve galaksileri görüntüleyen James Webb Uzay Teleskopu derken bilim insanları harıl harıl çalışmaya devam ediyor. Bugün ortaya atılan bir iddiaya göre ise Çinli bilim insanları, 3 aylık bir kurt yavrusunu klonlayarak çoğalttıklarını açıkladı!

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanların Üremesinde Öncü Olabilir!

Canlı klonlama konusu bilim dünyasında hararetli tartışmalara yol açarken, Çinli bilim insanlarını herkesi şaşırtan bir hamle geldi! Dünyada ilk defa canlı bir kurt, evet bildiğimiz büyük bir kurtun canlı olarak klonlandığını, video paylaşarak açıkladılar. Üstelik bu klonlama işlemini henüz 100 günlük yavru bir kurtun üstünde denediler. Çinli bilim insanları paylaştıkları videoda; “klonlama teknolojisi yoluyla nadir ve nesli tükenmekte olan hayvanların üremesinde öncü” açıklamasını yaptı.

Çinli bilim insanlarının paylaştığı bilgilere göre, “Maya” ismi verilen klon kurt 10 Haziran günü dünyaya geldi. Kurdun donör hücresi, Kanada’dan Çin’deki turistik park Harbin Polarland’a getirilen bir kutup kurdunun deri örneğinden alındı. Kurdun taşıyıcı annesinin ise bir kurt değil, “beagle” türü bir köpek olduğu açıklandı.

Ziyaretçiler Klonlanan Kurt Maya’yı Ziyaret Edebilirler!

Klonlama işlemi, çekirdeksiz oositlerden ve somatik hücrelerden 137 yeni embriyo oluşturularak yapıldı. Daha sonrasında 85 embriyo, 7 farklı beagle köpeğin rahmine transfer edildi ve bu transfer edilen embriyolardan birisi, klonlanan kurdumuz Maya olarak dünyaya geldi. Maya, şu anda taşıyıcı annesi beagle ile Doğu Çin’deki bir laboratuvarda yaşıyor ve sağlıklı olduğu aktarılıyor. Kurdun daha sonrasında Harbin Polarland’a teslim edileceği ve ziyaretçiler tarafından görülebileceği açıklandı.

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz