En Güncel TLC Frekans Bilgileri (Adım Adım TLC Frekansı Ayarlama)

Aleyna

Haberler

2 Aralık 2020

En Güncel TLC Frekans Bilgileri (Adım Adım TLC Frekansı Ayarlama)

TLC, her saatinde farklı bir program yayınlanan ve çok izlenen bir kanal. Genellikle belgesel ve çok çeşitli reality show yapımlarıyla karşımızı çıkan kanal her gün 24 saat boyunca yayın yapıyor. Program çeşitliliği ve farklı yaşamlara bakış sunan çerçevesi sayesinde TLC, tüm izleyici kitlesine ulaşabiliyor. Yani kanalda herkesin kendine uygun bir program bulması oldukça kolay.

Eğer siz de TLC ekranlarında yayınlanan programları yakından takip etmek istiyorsanız, televizyonunuzun frekans ayarlarını düzenlemeniz yeterli. Gerekli ayarları yaptıktan sonra Türksat 4A uydusu, Digitürk, D-Smart, Kablo TV, Turkcell TV+, Tivibu ve Vodafone TV aracılığıyla TLC’yi izleyebilirsiniz.

Bahsettiğimiz bu frekans ayarları için yapabileceğiniz iki şey var. Birçok televizyon uydu alıcısı otomatik kanal ekleme özelliğine sahip. Bu özelliği kullanarak birçok kanalı kanal listenize ekleyebilirsiniz. Sonrasında yayın sağlayıcısında o kanal hangi numaraya atandıysa oradan yayına ulaşabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz frekans ayarlarını kendiniz de yapabilirsiniz. Bu işlem uydu alıcısının otomatik kanal arama özelliğinde bir sorun yaşandığı zaman size yardımcı olur.

Biz birazdan sizlere TLC frekans bilgilerini vereceğiz. Sonrasında adım adım frekans ayarlama detaylarını anlatacağız. Siz de bu rehberi takip ederek frekans ayarlarını yapabilirsiniz. Eğer otomatik ayar tercih ediyorsanız, yazının sonunda vereceğimiz kanal numaralarını kullanarak TLC’yi izleyebilirsiniz.

Güncel TLC Frekans Bilgileri

TLC, Türksat 4A uydusu üzerinden yayın yapıyor. Bu uydu için frekans bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

TLC Türksat 4A Frekans Bilgileri

 • Uydu: Türksat 4A
 • Alış Frekansı: 12015
 • Polarizasyon: Yatay – H (Horizontal)
 • Sembol Oranı (Symbol Rate): 27500
 • FEC Oranı (FEC Rate): 5/6

TLC Frekansı Nasıl Ayarlanır?

Sizlerle en güncel TLC frekans bilgilerini paylaştık. Şimdi bu bilgileri nereye ve ne şekilde gireceğinize bakalım. Böylece frekans ayarlama işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz. 

1. Adım

İlk olarak televizyonun “Ayarlar” menüsünü açmanız gerekiyor. Bu menü için kumanda üzerinde yer alan “Setup”, “Menü” ya da “OK” isimli tuşları kullanabilirsiniz. Her kumanda birbirinden farklıdır. Fakat mutlaka bu tabirlerden biri kumanda üzerinde yer alır. O tuşu kullanarak ayarlar menüsüne ulaşabilirsiniz.

Sonrasında menü içerisinde “Kurulum Ayarları” kısmına gelmeniz gerekiyor. Kumandanın yön tuşlarını kullanarak menü sayfasında aşağı yukarı hareket edebilirsiniz. İlgili seçeneğe geldiğinizde “OK” tuşuna basarak kurulum ayarları sayfasını açabilirsiniz. Frekans ayarları için bu sayfada yer alan “Kanal Ekleme” seçeneğini tercih etmelisiniz. 

2. Adım

Yukarıdaki adımı tamamladığınızda önünüze frekans bilgilerini gireceğiniz bir sayfa çıkacak. Bu sayfada yer alan boşlukları tek tek dolduracağız.

İlk olarak ana frekans bilgisini girmemiz gerekiyor. Bu bilgi uydu alıcısının tipine göre farklı şekillerde ifade edilebilir. Listede “Alış Frekansı”, “TP Frekansı”, “Frekans”, “Uydu Frekansı” ya da “Transponder” yazan satıra gelin. Buraya kumandanızın rakam tuşlarını kullanarak “12015” yazın.

3. Adım

Sırada Sembol Oranı ya da Symbol Rate olarak belirtilen ayar var. Bu kısma doğru bilgiyi girmek için öncelikle kumandanın yön tuşlarını kullanarak ilgili ayarın üzerine gelin. Sembol Oranı (Symbol Rate) ifadesinin yer aldığı kısma rakam tuşlarını kullanarak “27500” yazın.

4. Adım

Frekans ayarlarına aynı sayfa üzerinden devam ediyoruz. Sırada “Polarizasyon” bilgisi var. Menüde bu ifadeyi gördüğünüz yere gelin. “Yatay” ya da “Horizontal” yazan seçeneğin üzerine gelerek “OK” tuşuna basın. Burada kısaltma da görebilirsiniz. Kısaltma olarak “Y” ya da “H” harfi karşınıza çıkabilir.

5. Adım

Yine aynı sayfa üzerinde yer alan FEC kodu ayarlarını yaparak ilerliyoruz. Yön tuşlarıyla bu kısma geldikten sonra “5/6” yazıyoruz. Bazı uydu alıcılarında bu seçenek yer almıyor. Endişelenmenize gerek yok. Uydu alıcısı diğer bilgileri kullanarak kanalı bulabiliyor.

6. Adım

Yukarıda verilen 5 adımın sonunda TLC frekans ayarlarını yapmış oluyorsunuz. Şimdi sırada bu ayarları kaydetmek var. Tüm bilgileri girdikten sonra kumandanın “OK” tuşuna basarak frekans ayarlarını kaydedebilirsiniz. 

7. Adım

Geldik son adıma. Ayarlar kaydedildikten sonra kanalı aratmanız gerekiyor. Bu aşamada ayarları yaptığınız menüde yer alan “Kanal Arama”, “TP Arama”, “Aramayı Başlat” seçeneklerinden birine gelin. Sonrasında sistem kanalı aramaya başlayacak ve kısa bir süre içerisinde bulacaktır. Kanal listenize eklenen TLC’nin kanal numarasını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. 

TLC Kanal Numarası Kaç?

Yazının başında otomatik arama seçeneğinden de bahsetmiştik. Bu seçenek ile ilerlediğinizde sistem kanalı yayın sağlayıcısının belirlediği yere atıyor. Siz de o kanal numarasına giderek TLC’yi izleyebiliyorsunuz. Biz birazdan yayın sağlayıcılarının TLC kanal numaralarını vereceğiz. Ama önce kısaca otomatik aramadan bahsedelim.

Uydu alıcısına otomatik arama yaptırmak için bir önceki bölümde bahsedilen “Kanal Arama” menüsüne gelmeniz gerekiyor. Orada “Otomatik Arama” seçeneğini göreceksiniz. Bu kısmı seçerek uydu alıcısının kanalları tek tek listeye eklemesini sağlayabilirsiniz.

Biz şimdi TLC kanal numaralarının listesini paylaşalım:

  • Digitürk: 30. kanal
  • D-Smart: 36. kanal
  • Kablo TV: 34. kanal
  • Turkcell TV+: 30. kanal
  • Tivibu: 53. kanal
  • Vodafone TV: 30. kanal

Show TV Frekans Bilgileri

FOX TV Frekans Bilgileri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz