Güncel TRT EBA TV Lise Frekans Bilgileri (Açıklamalı Anlatım)

Aleyna

Haberler

18 Ocak 2021

Güncel TRT EBA TV Lise Frekans Bilgileri (Açıklamalı Anlatım)

TRT EBA TV Lise, Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nun lise öğrencileri için uzaktan eğitim amacıyla kurdukları bir kanal. Kanal; 9, 10, 11 ve 12. sınıflara ait ders müfredatını canlı olarak yayınlıyor. TRT EBA TV Lise kanalında konu anlatımlarının yanı sıra etkinlik kuşağı da bulunuyor. 24 saat aralıksız ders yayını yapan kanalda günün her saati farklı bir ders içeriğine erişmek mümkün.

TRT EBA TV Lise kanalı için “eba.gov.tr” internet bağlantısı üzerinden canlı derse erişim sağlanabiliyor. Bununla birlikte TRT EBA TV Lise kanalı hemen hemen tüm platformlarda da yer alıyor. Kanal hem normal yayın hem de HD seviyesinde kaliteli bir yayın imkanı sunuyor. Canlı olarak yayın yapan kanalda, geç saatlerde yayınlanan ders tekrarlarını izleyerek konu tekrarı yapılabilir.

TRT EBA TV Lise kanalını Türksat, Kablo TV, Digiturk, D-Smart, Vodafone TV, Turkcell TV Plus ve Tivibu platformları üzerinden sınırsız olarak izleyebilirsiniz. Bu yazımızda, kanalın platformlardaki numaralarını, frekans bilgilerini ve kanal ayarının hangi yöntemle yapılacağını tüm detaylarıyla sizler için açıkladık. İşte TRT EBA TV Lise kanalını seyretmek için gerekli olan tüm bilgiler…

Platformlara Göre TRT EBA TV Lise Kanal Numaraları

Tüm yayın platformlarında farklı bir kanal numarasına sahip olan TRT EBA TV Lise kanalı, platformlar içerisinde de normal ve HD yayın olarak sıralamada farklılıklar gösteriyor. TRT EBA TV Lise kanalını SD ve HD yayın olarak izleyebileceğiniz kanal numaraları:

 • Digiturk: 153. kanal HD yayın
 • D-Smart: 140. kanal HD yayın
 • Kablo TV: 467. kanal HD yayın
 • Vodafone TV: 153. kanal HD yayın
 • Turkcell TV Plus: 108. kanal HD yayın
 • Tivibu: 403. kanal HD yayın

TRT EBA TV Lise Frekans Bilgileri

TRT EBA TV Lise kanalından ders programlarını takip etmek için öncelikli olarak uydu frekans ayarını tamamlamanız gerekiyor. Bu ayarlama için de Türksat 4A HD yayın veya Türksat 4A normal yayın uydu frekans bilgilerine ihtiyaç duyulur. Televizyondan yapacağınız frekans ayarını hem otomatik olarak hem de manuel olarak gerçekleştirebilirsiniz. Uydu frekans ayarı oldukça karmaşık gözükse de yazımızı takip ederek sizler de kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. İşte sözünü ettiğimiz ayarları yapabilmek için ihtiyaç duyulan TRT EBA TV Lise frekans bilgileri…

TRT EBA TV Lise Türksat 4A Uydu Frekansı

 • Uydu: Türksat 4A
 • Alış Frekansı: 11916 MHz
 • Polarizasyon: V – Dikey
 • Sembol Oranı: 30000
 • FEC: 3/4

TRT EBA TV Lise HD Türksat 4A Uydu Frekansı

 • Uydu: Türksat 4A
 • Alış Frekansı: 12083 MHz
 • Polarizasyon: H – Yatay
 • Sembol Oranı: 13750
 • FEC: 2/3

TRT EBA TV Lise Frekansı Nasıl Ayarlanır?

Gördüğünüz gibi, TRT EBA TV Lise kanalı için normal ve HD olarak iki farklı frekans bilgisi bulunuyor. Eğer kanalın normal yayınını izlemek istiyorsanız “TRT EBA TV Lise Türksat 4A Uydu Frekansı” başlığı altında vermiş olduğumuz bilgileri kullanın. Kanalı HD görüntü kalitesi ile izlemek istiyorsanız da “TRT EBA TV Lise HD Türksat 4A Uydu Frekansı” başlığı altındaki frekans verilerini kullanın. 

1. Adım

İlk adımda televizyonunuzun ayarlar menüsüne girin ve kurulum ayarlarını görüntüleyin.

2. Adım

Kurulum ayarlarına ulaştığınızda, karşınıza kanal ekleme seçeneklerinin yer aldığı bir sayfa açılacak. Bu bölümde, otomatik kanal ekleme ile hızlı frekans ayarı yapabilir veya elle kanal ekleme yöntemini tercih edebilirsiniz. Yazımızın devamında, elle kanal ekleme seçeneğinde yapmanız gereken işlemleri aktarıyor olacağız.

3. Adım

Manuel veya elle kanal ekleme işleminde farklı bilgileri gireceğiniz alanlar bulunur. İlk sırada yer alan “Alış Frekansı” alanına TRT EBA TV Lise normal yayın için “11916”, HD yayın için “12083” yazın.

4. Adım

Ardından polarizasyon bilgisi için verilen boşluğa; normal yayın için “V – Dikey”, HD yayın için “H – Yatay” yazın.

5. Adım

Daha sonra sembol oranı kısmına geçin. Normal yayın için “30000”, HD yayın için “13750” kodunu yazın.

6. Adım

Son olarak FEC bilgilerini de doğru bir şekilde yazın ve TRT EBA TV Lise kanalı için yaptığınız frekans ayarını “Tamam” butonuna tıklayarak tamamlayın.

A Spor Frekans Bilgileri

TRT Spor 2 Frekans Bilgileri

TV100 Frekans Bilgileri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz