En Güncel TRT World Frekans Bilgileri (Açıklamalı Anlatım)

Aleyna

Haberler

16 Ocak 2021

En Güncel TRT World Frekans Bilgileri (Açıklamalı Anlatım)

TRT tarafından kurulan TRT World, uluslararası yayın yapan bir televizyon kanalı. Ayrıca yayın dili İngilizce olan kanal, izleyicilerine de tüm dünyadan güncel haberler sunuyor. Haber tabanlı bir kanal olan TRT World, kurulduğu günden beri 7 gün 24 saat aralıksız olarak yayın yapıyor. Dünyadaki güncel haberleri takip edebilmek için TRT World’ü günün her saati izleyebilirsiniz.

TRT World’ün bir de mobil uygulaması bulunur. Siz de tablet, bilgisayar veya mobil cihazınıza TRT World uygulamasını indirerek dünyanın dört bir yanındaki haberleri her an takip edebilirsiniz. Kanal, hem yurt içinde hem de yurt dışında pek çok platformda yer alıyor. HD kalitesine sahip TRT World’ü, Türksat, Eutelsat, Digiturk, D-Smart, Tivibu ve Vodafone TV üzerinden kesintisiz olarak izlemek mümkün. Fakat öncelikle televizyonunuzdan TRT World’e ait güncel verileri kullanarak frekans ayarlamasını tamamlamalısınız. Bu yazımızda TRT World frekans bilgilerini, platformlar üzerindeki kanal numaralarını ve frekans ayarının nasıl yapılacağını detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Platformlara Göre TRT World Kanal Numaraları

Her platform farklı bir düzende kurulduğu için TRT World kanalı da yer aldığı tüm platformlarda birbirinden farklı kanal numaralarına sahip. TRT World’ü farklı platformlardan izlemek için bilmeniz gereken kanal numaraları ise şöyle:

 • Digiturk: 142. veya 342. kanal HD yayın
 • D-Smart: 282. kanal
 • Tivibu: 182. kanal
 • Turkcell TV Plus: 61. kanal
 • Kablo TV: 4. kanal

TRT World Frekans Bilgileri

TRT World ekranından canlı haber takibi yapmak için kanal numaralarının yanı sıra doğru frekans bilgilerine ve uydu frekans ayarının da yapılmasına ihtiyaç duyulur. Uydu frekans ayarlaması hem manuel olarak hem de otomatik olarak yapılabiliyor. Ancak cihazlara göre ayarlama seçeneklerinde farklılıklar görülebilir. Bu nedenle eğer sahip olduğunuz cihazda otomatik kanal ekleme özelliği bulunmuyorsa manuel yani elle kanal eklemeniz gerekebilir. Bu ayarlamayı yaptıktan sonra, TRT World’ü rahatlıkla izleyebilirsiniz.

Frekans bilgileri, kişiler için oldukça karmaşık gözükür. Bu nedenle de manuel frekans ayarının kolayca yapılamayacağı düşünülür. Bu işlemi hem hızlı hem de kolay bir şekilde gerçekleştirmeniz için “Frekans ayarı nasıl yapılır?” sorusunu tüm yönleriyle ele aldık. 

TRT World Türksat 3A Uydu Frekansı

 • Uydu Adı: Türksat 3A
 • Alış Frekansı: 11054 MHz
 • Polarizasyon: V – Dikey
 • Sembol Oranı: 30000
 • FEC: 3/4

TRT World Eutelsat Uydu Frekansı

 • Uydu Adı: Eutelsat 7A
 • Alış Frekansı: 11668 MHz
 • Polarizasyon: V – Dikey
 • Sembol Oranı: 30000
 • FEC: 5/6

TRT World Frekansı Nasıl Ayarlanır?

Açıklayacağımız adımları sırasıyla takip etmenizi öneriyoruz. Bu şekilde TRT World haber kanalını sizler de kolayca kanal listenize ekleyebilir ve dilediğiniz an ayarları güncelleyebilirsiniz. Frekans ayarını yalnızca bir kez tamamlamak yeterli olacaktır. Cihazınız frekans ayarı yapılan kanalı sonraki işlemler için hafızasına kaydeder. 

1. Adım

Televizyon kumandasının aracılığı ile cihazın “Ayarlar” bölümüne geçerek, frekans ayarını bu alan üzerinden gerçekleştirmelisiniz. Bunun için, kumandada yer alan “Menü”, “OK” veya ayarlar simgesinin yer aldığı bir tuş bulunur. Kumandadaki tuş isimlerinin de cihazınızın modeline göre farklılık gösterdiğini belirtelim.

2. Adım

Ayarlar bölümünü görüntüledikten sonra, açılan yeni sayfada “Kurulum” ayarlarının da yer aldığı farklı seçenekler bulunur. Burada, kurulum ayarları üzerinden ilerleyerek kanal ekleme seçeneklerinin yer aldığı bir listeye ulaşacaksınız. “Otomatik Olarak Kanal Ekleme”, “Kanal Arama” ve “Elle Kanal Ekleme” seçeneklerinden “Elle Kanal Ekleme” kısmına geçin.

3. Adım

“Elle Kanal Ekleme” kısmına geçtiğinizde, verdiğimiz frekans bilgilerini kullanarak TRT World’ün ayarını yapabilirsiniz. İlk olarak, “Alış Frekansı” bölümüne “11054” numarasını tuşlayın ve bir sonraki alana geçin.

4. Adım

Daha sonra “Polarizasyon” bilgisinin girilmesi gereken boşlukta “V” yani “Dikey” seçeneğini işaretleyin.

5. Adım

TRT World sembol oranı olan “30000” numarasını girin ve işleme sürdürün.

6. Adım

Doldurulması gereken diğer bir alan olan “FEC” alanına “3/4” kodunu girin. 

7. Adım

Son olarak tüm bilgilerin kontrolünü bir kez daha sağlayın ve “Tamam” tuşuna basarak kanal ayarını kaydedin. Frekans arama işlemlerin ardından artık TRT World kanallarınızın arasında yerini alacaktır.

Haber Global Frekans Bilgileri

TRT Haber Frekans Bilgileri 

Cartoon Network Frekans Bilgileri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz