En Yeni TVNET Frekans Bilgileri (Adım Adım Açıklamalı Anlatım)

Aleyna

Haberler

3 Şubat 2021

En Yeni TVNET Frekans Bilgileri (Adım Adım Açıklamalı Anlatım)

TVNET haber ve analiz ağırlıklı yayın yapan bir kanal olarak öne çıkıyor. Kanalın yayın akışında siyaset, spor, ekonomi, haber programlarının yanı sıra zaman zaman dini programlar da yer alıyor. Çeşitli konularda analizlerin yapıldığı programlarda konuklar, ülke ve dünya siyasetindeki gelişmeleri yorumluyorlar. TVNET ayrıca farklı içeriklere sahip belgesellere de yer veriyor.

TVNET, kendi internet sitesinden canlı izlenebildiği gibi çeşitli yayın platformlarında da yer alıyor. Türksat 4A, Digitürk, D-Smart, Tivibu, Kablo TV ve Turkcell TV + üzerinden HD yayın yapan TVNET kanalını kolaylıkla izleyebilirsiniz. Doğru adımları takip ederek cihazınızda frekans ayarlarını yaptığınızda kanalın yayınlarına ulaşmanız mümkün. Bu yazıda TVNET frekans bilgilerini ve sırasıyla uygulanacak ayarlama adımlarını bir araya getirdik. Yazımızın devamında bu bilgileri bulabilirsiniz.  

Platfomlara Göre TVNET Kanal Numaraları

Yayın platformları kendi sistemlerine göre kanal numaralarını sıralıyor. Her platformda kanal numaraları farklı olabiliyor. İşte TVNET’in yer aldığı platformlardaki kanal numaraları: 

 • Digitürk: 39. kanal
 • D-Smart: 41. kanal
 • Tivibu: 41. kanal
 • Kablo TV: 64. kanal
 • Turkcell TV +: 57. kanal

TVNET Frekans Bilgileri

Eğer TVNET, kanal listenizde yer almıyorsa bu kanalı seyretme şansına sahip olmak için televizyonunuzun frekans ayarlarını yapmanız gerekebilir. Birçok uydu alıcısı kanal arama işlemini otomatik olarak yapıyor fakat bazen de bu işlemi elle yapmak gerekiyor. Siz de cihazınızda frekans ayarlarını yaparak TVNET yayınlarını izleyebilirsiniz.

Adımları uyguladıkça göreceksiniz ki frekans ayarlarını yapmak hiç de zor değil. Önemli olan adımları dikkatle takip ederek doğru bilgileri doğru alanlara girmek. Frekans ayarlarını bir kez yapmanız yeterli oluyor. Çünkü uydu alıcısı girdiğiniz bütün bilgileri hafızasına kaydediyor. İşte bu ayarları sorunsuz bir şekilde yapabilmeniz için gereken TVNET frekans bilgileri… 

TVNET HD Türksat 4A  Uydu Frekansı

 • Uydu: Türksat 4A
 • Alış Frekansı: 12213
 • Polarizasyon: V-Dikey
 • Sembol Oranı: 5833
 • FEC: 2/3
 • Kapsama: Batı
 • VideoPid: 1450
 • AudioPid: 1550

TVNET Frekansı Nasıl Ayarlanır?

Bu bilgiler ile birlikte Türksat 4A uydusu üzerinden TVNET frekans ayarlarını yapacağımız adımları uygulamaya geçebiliriz. Böylece her gerek gördüğünüzde kolaylıkla cihazınızın frekans ayarlarını düzenleyebilirsiniz. 

1. Adım

Genellikle kumandanın orta bölgesinde yer alan “Menu” tuşuna basarak işlemi yapacağınız menüye girmeniz gerekiyor. Bazı kumandalarda menüyü “Setup” ya da “OK” tuşu da açabilir. Kumandanızın tipine göre basacağınız bu tuşla gireceğiniz menüde kanal ekleme ile ilgili bir liste açılacak. “Kurulum” menüsünde açılan bu listede otomatik kanal ekleme, kanal arama, elle kanal ekleme gibi seçenekler görünecek. Bunlardan  “Kanal Ekleme” seçeneğine gelin.

2. Adım

Burada yine karşınıza seçenekler çıkacak. Bunlar, uydu alıcınızın marka ve modeline göre “Transponder”, “Alış Frekansı”, Uydu Frekansı” ya da “TP Frekansı” olarak görünebilir. Uydu alıcınızda hangi seçenek görünüyorsa onu seçin. Satırdaki boşluklara TVNET HD yayını için “12213” sayısını tuşlayın. Bu tuşlamayı kumandanızın üzerindeki rakamları kullanarak yapın. 

3. Adım

Aynı penceredeki diğer satıra kumandanın yön tuşlarıyla geçerek işleme devam ediyoruz. Burada alıcınızın modeline göre “Sembol Oranı” ya da “Symbol Rate” olarak görünen başlığın karşısına TVNET HD yayını için “5833” sayısını girin.

4. Adım

Burada “Polarizasyon” ya da “POL” olarak görünen satırın karşısındaki seçeneklerden “Dikey-V” yani “Vertical” seçeneğini onaylayın. Bu onaylamayı kumandanın yön tuşlarıyla yapabilirsiniz.

5. Adım

Aynı pencerede “FEC” ayarını yapacağınız satıra gelin. Yine kumandanın yön tuşlarıyla TVNET HD yayını için “2/3” kodunu girin. Bazı uydu alıcısı modellerinde bu satır olmayabilir. Eğer sizin modelinizde bu seçenek yoksa kodu girmenize gerek yok.

6. Adım

Bütün değerleri girdikten sonra “OK” tuşu ile ayarları tamamlayın. Bu şekilde uydu alıcısı TVNET HD yayını için girdiğiniz bütün bilgileri hafızasına kaydedecek.

7. Adım

Frekans bilgileri bu şekilde girilip hafızaya kaydedildikten sonra geriye kalan işlem, kanal listesinde TVNET’i aratmak. “Aramayı Başlat” ya da “TP Tara” seçeneklerinden sizin uydu alıcınızda görüneni seçin. Arama işlemi sonunda bulunan kanal, listenin sonuna yerleşecek. TVNET’i burada bulup istediğiniz gibi yerini değiştirebilirsiniz.  

KON TV Frekans Bilgileri

TRT World Frekans Bilgileri

TRT Belgesel Frekans Bilgileri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz