Üslup Tartışması Büyüyor! Alişan’dan Deniz Çakır’a Şok Sözler!

Aleyna

Haberler

30 Eylül 2020

Üslup Tartışması Büyüyor! Alişan’dan Deniz Çakır’a Şok Sözler!

Ece Üner’in Show TV Ana Haber Bülteni’ni sunarken yaptığı sert çıkışın ardından başlayan üslup tartışması giderek büyüyor. Deniz Çakır’ın haber sunma tarzını eleştirdiği Üner’i korumak isteyenlerden biri de Alişan. Ancak Çakır’a hakarete varan sözler eden Alişan kantarın topuzunu kaçırdı ve tartışma bambaşka bir yere gitti.

Deniz Çakır, Alişan ve Ece Üner

Ünlü spiker Ece Üner’in Show TV Ana Haber Bülteni’ni sunarken Kim Kardashian hakkında sarf ettiği sert sözler büyük bir tartışmanın fitilini ateşledi. Sosyal medyanın gündeminden düşmeyen Ece Üner’i kimileri alkışlarken kimileri de Kim Kardashian’ı ana habere taşıyıp cinsiyetçi bir şekilde aşağılamasını yersiz buldu.

“Bu nasıl yakışıksız bir üsluptur”

Üner’e yapılan eleştirilerden en dikkat çekeni ise şüphesiz ünlü oyuncu Deniz Çakır’ın “avamlık” eleştirisi oldu.

Deniz Çakır'ın Instagram story'si

Üner’in ana haberde kullandığı üslubu bu şekilde eleştiren Çakır’a da tepki yağdı. Çakır, beyanında açıkça haber sunma tarzını eleştirdiği halde sosyal medyada Kim Kardashian’ı savunduğu ve Türkiye’yi aşağıladığı gerekçesiyle yerden yere vuruldu. Çakır’ı eleştiren isimlerden biri de şarkıcı Alişan’dı.

“İnsan avam olsun da şey olmasın!”

Alişan, Deniz Çakır’a cinsiyetçi şekilde hakaret etti ve konuyu bambaşka bir yere taşıdı. Alişan’ın konu hakkındaki tweetini aşağıda görebilirsiniz.

“Karabağ işgal altında farkında mısınız?”

Deniz Çakır’a alenen hakaret ederek kantarın topuzunu kaçıran Alişan’a Ece Üner de destek verdi. Üner, ayrıca üslubu konusunda kendisini savunmaya çalıştığı tweetinin de ayrımcı bulunması nedeniyle konu hakkında bir açıklama daha yaptı.

Üner, polemiğe bu uzun açıklamasıyla son noktayı koymak istese de Alişan’ın hakaretleri işi tırmandırdı. Çakır’ın eski sevgilisi müzisyen Güvenç Dağüstün de Alişan’ı hedef alarak tartışmaya katıldı.

“Halk yüzünüze tükürecek”

Hakaretler karşısında çok sinirlendiği belli olan Güvenç Dağüstün, Alişan’ın Demet Akalın’la beraber sunduğu ancak beklenen reytingi almayan programının reklamı için bunu yaptığını söyledi.

“Hakaret etmek habercilik midir?”

Öte yandan üslup tartışmalarına medya camiasından ilk kez ciddi bir katkı geldi. Duayen gazeteci, eski RTÜK üyesi ve medya ombudsmanı (okur temsilcisi) Faruk Bildirici, internet sitesinde bu sabah yayınlanan yazısında Üner’i “Hakaret etmek habercilik midir?” diyerek eleştirdi.

Haber programlarının “Haber Şov” programlarına dönüşmesinin son örneğinin bu olay olduğunu söyleyen Bildirici, Üner’in medyanın bu konuda sergilediği “tek ses” tavrından etkilendiğini söyledi. Habercilerin konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler vermek yerine yetkilerin açıklamalarını ve servis ettiği görüntüleri sürekli tekrarlandığını yazan Bildirici, bu ortamın habercilere istediği kişiye hakaret etme hakkı vermeyeceğini söylüyor.

“Haber bülteni yerine haber şov yapıyorsanız o başka!”

Kim Kardashian ve Ece Üner

Gazetecilik ilkelerini hatırlatan Bildirici, Üner’in herhangi bir dönemde herhangi birine söyleyemeyeceği sözleri rüzgarı arkasına alarak şimdi söylemesinin yanlış olduğunu belirtti. Hakaret etmeden de yanıt verilebileceğini, bu olayda haberle hakaretin içiçe girdiğini söyledi.

“Cinsiyetçilik içermesini bir yana bıraksak bile, bir haber sunucusunun konuşmasını aktardığı kişiye yanıt vermek gibi bir işlevi olamaz” diyen Bildirici, “Haber bülteni yerine haber şov yapıyorsanız o başka!” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz