Tüm Detaylarıyla: After Life Dizisinin Konusu Nedir? İzlemeye Değer mi?

Aleyna

Netflix

19 Ocak 2021

Tüm Detaylarıyla: After Life Dizisinin Konusu Nedir? İzlemeye Değer mi?

Dünyaca ünlü komedyen Ricky Gervais, 2019 yılında Netflix’te yeni bir projeye başladı. The Office, Derek gibi komedi yapımlarından tarzına alışık olduğumuz Gervais’in son projesi After Life drama/komedi özelliği taşıyor. Ricky Gervais, After Life dizisinin senaryosunu yazıyor; yönetmenliğini, başrol oyunculuğunu ve yapımcılığını yapıyor. Dizi tam anlamıyla Ricky Gervais projesi diyebiliriz. Sivri dili ve mizah anlayışıyla dillerden düşmeyen Gervais’in bu projesi kara mizah olarak değerlendiriliyor. İlk sezonu 8 Mart 2019’da yayınlanan dizinin ikinci sezonu da geçtiğimiz yıl izleyicilerle buluştu. İlk sezonuyla büyük beğeni toplayan dizinin ikinci sezonu da oldukça sevildi. Gelin; After Life nasıl bir yapım, bu diziyi neden bu kadar çok sevdik, birlikte göz atalım.

after life

After Life Konusu Nedir?

After Life dizisi konusu itibariyle ilk etapta kulağa klişe gelebilir. Ancak Gervais’in işlerini bilenler, dizinin sürprizlerle dolu olduğunu tahmin edebilir. After Life, İngiltere’de geçiyor. Gazetecilik yapan huysuz, orta yaşlı bir adam olan Tony’nin çok sevdiği, belki de hayatta sevdiği tek insan olan eşi Lisa meme kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor. Aslında dizi Lisa’nın ölümünden “sonra”, Tony’nin depresyon dolu günlerinde nasıl bir yaşam sürdüğünü anlatıyor. Bu nedenle Lisa, yalnızca Tony ona ait eski videoları izlerken dizide görülüyor. Dizi daha çok Tony’nin karakterindeki değişimleri ele alıyor ve çevresindeki insanların değişik karakterleriyle onun hayatında oynadığı rolü ustalıkla gösteriyor.

Dizinin ilk sezon fragmanı ise şöyle:

After Life Oyuncuları ve Karakterleri Hakkında

After Life castı oldukça başarılı oyunculardan oluşuyor. Gelin, dizinin karakterlerine ve oyuncularına yakından bakalım.

Huysuz Bir Gazeteci: Tony Johnson

blank

Dizinin başrolünde Tony karakterini canlandıran Ricky Gervais’i görüyoruz. Tony Johnson bir gazeteci. Kendisini pek işini seven biri olarak göremiyoruz diziyi izlerken. Belki bunda yaşadığı depresyon sürecinin etkisi vardır. Çünkü Tony, eşinin ölümünden önce muhtemelen bu kadar aksi biri değildi. Tony, yaşadığı küçük kasabada ilginç hayat hikâyeleriyle gazetede boy göstermek isteyen sıra dışı insanların haberlerini yapıyor.

Tony’yi hayata bağlayan yegane şey eşi Lisa olmalı ki eşinin ölümünden sonra hayata tam anlamıyla küsüyor. Başta iş arkadaşları olmak üzere herkese ve her şeye huysuzlanan, sevmediği insanlara laf sokan birisi haline geliyor Tony. Eşinin kardeşinin yöneticisi olduğu yerel gazete Tambury Gazetesi’nin başyazarlığını yapıyor.

Tony’nin Brandy adında bir de köpeği var. Brandy onun Lisa’dan sonraki hayatında oldukça anlamlı bir yer ediniyor. Nedenini de diziyi izlerken daha iyi anlayacaksınız. Brandy, Tony’nin ağır depresyonda olduğu günlerde onun hayatla bağını sağlıyor. Hatta yaşaması için bir sebep bulamayan Tony, köpeğinin karnını doyurabilmek için yaşamaya devam ediyor bu süreçte.

Tony’nin İyi Kalpli Kayınbiraderi: Matt

blank

Matt; Tambury Gazetesi’nin sahibi, Tony’nin kayınbiraderi, temiz yürekli, Tony’ye sürekli yardımcı olmak isteyen biri olarak çizilmiş. Kendi hayatında da sorunları olan Matt, Tony’yi hayata bağlamak için oldukça çaba gösteriyor. Öyle ki ölen kendi kız kardeşi de olsa Tony için acısını yansıtmamayı seçiyor çoğunlukla. Matt karakterini canlandıran oyuncu Tom Basden, aynı zamanda komedi yazarlığı yapan başarılı bir İngiliz oyuncu.

Güldüren Bir Karakter: Lenny

blank

Lenny yine aynı gazetede fotoğrafçılık yapan, dizide en çok güleceğiniz karakterlerden biri diyebilirim. Yer yer izleyenlerin yüzünü buruşturmasına sebep olan bir karakter olarak çizilmiş olsa da, yufka yürekli bir fotoğrafçı diyebilirim onun için. Lenny ve Tony birlikte gazeteye “değişik” haberler toplamaya, insanlarla röportajlar yapmaya çıkıyorlar. Bu sayede dizinin çekildiği güzel kasabayı da görüyoruz. Bu ikilinin bir arada olduğu sahneler dizi içindeki en keyifli sahneler arasında yer alıyor bana kalırsa. Lenny karakterini Game of Thrones başta olmak üzere popüler pek çok yapımda karşımıza çıkan Tony Way başarıyla canlandırıyor.

Ofisin Diğer Çalışanları: Kath ve Sandy

blank

Kath, Tambury Gazetesi’nin bir başka çalışanı. Tony’nin iş yerinde en çok uğraştığı kişi diyebilirim. Aslında Kath özünde iyi niyetli de olsa, dünya görüşü Tony ile tamamen zıt. Aslında Ricky Gervais, dizide onun görüşlerinden yola çıkarak Kath gibi düşünen kişilere sık sık taş atıyor diyebilirim. Ne de olsa bu tam Gervais’in tarzına uygun. Kath rolünü canlandıran isim ise Diane Morgan.

Gazeteye yeni başlamış olan Sandy ise biraz çekingen. Tony’nin tuhaf çıkışlarına uyum sağlamaya çalışırken onun çektiği acıyı içtenlikle anlayabilen biri olarak karşımıza çıkıyor. Sandy’yi canlandıran oyuncu ise Mandeep Dhillon.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mandeep Dhillon (@mandidhillon)’in paylaştığı bir gönderi

Ve Diğer Karakterler

blank

Tony’nin babası Ray Johnson’ı canlandıran büyük oyuncu David Bradley, dizide az görünse de varlığı yetiyor. Tony’nin ölen eşi Lisa’yı ise Kerry Godliman canlandırıyor. Tony’nin biraz değişik bir psikiyatristi de var. Paul Kaye tarafından canlandırılan psikiyatrist sahneleri de sizi epey güldürecek.

Emma ise Tony’nin bakım evinde kalan babasının hemşiresi. Tony eşinin ölümünden sonra sürekli babasını ziyarete gelirken zamanla Emma ile tanışır. Emma, Ashley Jensen tarafından canlandırılıyor. Emma dizide Tony için öne çıkan karakterlerden birisi.

After Life dizisi oyuncuları gerçekten başarılı performanslar sergiliyorlar. Bunda oyuncuların uzman bir kadrodan oluşması önemli bir detay.

Oyuncular After Life Hakkında Neler Diyor?

blank

Gold Derby sitesi editörü Rob Licuria dizi hakkında Gervais ile gerçekleştirdiği röportajda, ona, dizideki depresif ruh haliyle güldürüyü nasıl dengeleyebildiğini soruyor. Dizinin en öne çıkan başarısı bu dengede saklı. Gervais bu konuda başlarda zorlandığını, insanların böyle bir konuda gülecek detayları nasıl bulabileceğini düşündüğünü söylüyor. Bu yüzden diziyi yazmaya başladığında duyduğu en büyük endişe buymuş. “Ancak gerçek hayat pek çok açıdan daha kötüdür, bu yüzden bu durumdan sıyrılabilirsiniz.” diyor.

Dizi yayınlandıktan sonra pek çok mektup aldığını, sokakta onu gören insanların sevdiklerini kaybettiklerini ve dizide kendilerini bulduklarını söylediğini ekliyor. İnsanların hayatına dokunabildiğini de bu sayede daha iyi anlamış. İnsanların gerçek hayatta yaşadıklarını izledikleri yapımlarda görmeyi sevdiklerini söylüyor. Gervais aynı zamanda yaşlandıkça en çok önemsediği şeyin “İşimi yeterince dürüst yaptım mı?” diye sormak olduğunu itiraf ediyor.

Dizi oyuncularından Jo Hartley, verdiği bir röportajda After Life’ta Ricky Gervais ile çalışmanın nasıl olduğu sorusuna şöyle yanıt veriyor: “Onunla çalışırken bir oyuncu olarak sürece oldukça dahil oluyorsunuz. Çok sevimli, komik, alçakgönüllü ve oldukça zeki birisi. İnsanlar için yazıyor ve onunla çalışırken kendinizi değerli hissediyorsunuz.”

Jo Hartley

Ricky Gervais ve After Life dizisi oyuncuları YouTube’da yayınladıkları bir video ile Google’da dizi hakkında en çok merak edilen konuları yanıtlıyorlar. Eğlenceli bir sohbet olan bu videoyu şuradan izleyebilirsiniz:

After Life Hakkında Kısa Bilgiler

After Life Ne Demektir?

After Life, “yaşamdan sonra” anlamına geliyor. Lisa’ya deliler gibi aşık olan Tony’nin, hayattaki başarı anlayışı birini çok sevmektir. Lisa’yı sevmekle geçen güzel bir ömrün ardından mutluluğu tam anlamıyla tattığına inanıyor. Onu kaybettikten sonra yaşamı anlamsızlaşan, yeniden anlamı bulmaya çalışan Tony’nin hayatını anlatan bir dizi için daha iyi bir başlık olamazdı sanırım.

After Life Nerede Çekiliyor?

Dizide Tony çok güzel bir yer kasabada yaşıyor. Öyle ki izlerken insanın o sokaklarda dolaşası geliyor. Anlaşıldığı kadarıyla küçük bir kasaba gibi duran bu yer, izleyenlerde After Life nerede çekildi, bu güzel yerler nerede acaba diye sorular sorduruyor. Belirtmek gerekir ki bu yerler stüdyo yapımı değil, gerçek mekanlar. Dizi Britanya yapımı olduğu için Birleşik Krallık’ta çekildiğini tahmin etmek zor değil. Birleşik Krallık’ta yer alan Doğu Sussex’in Hampstead, Hemel Hempstead, Beaconsfield ve Camber Sands gibi çok güzel yerlerinde çekimler yapılmış.

After Life Kaç Sezon Sürecek?

Yeni sezon hazırlıkları sürerken Ricky Gervais’den dizinin hayranlarını üzecek bir açıklama geldi. Ne yazık ki üçüncü sezon dizinin aynı zamanda son sezonu. İlk sezonun oldukça beğenilmesi üzerine Ricky Gervais “İkinci sezonda da aynı çıtayı tutturmak için daha çok çalışmam gerekti.” şeklinde açıklamalar yapmıştı. Tepkiler ne ölçüde olursa olsun Gervais, After Life için “Yaptığım işler arasındaki en önemli iş.” diyor.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ricky Gervais (@rickygervais)’in paylaştığı bir gönderi

After Life Gerçek Bir Hikâyeye Mi Dayanıyor?

Aslında hayır. Ancak elbette Tony karakteriyle Ricky Gervais arasında benzerlikler mevcut. Yine de otobiyografik bir yapım olduğu söylenemez. Tony ve Lisa aşkını ele alan diziden yola çıkarak Gervais’in aşk hakkındaki görüşlerini anlamak mümkün. Sevdiği insanlara karşı da sivri dilini esirgemeyen Ricky Gervais bu anlamda da Tony ile benzerlikler gösteriyor. Gervais’in de uzun yıllardır birlikte olduğu Jane isminde bir sevgilisi var ve sosyal medya üzerinde bile ona takılmaktan geri durmadığını bilenler bilir.

After Life Emmy Ödülü Aldı mı?

2020 adayları arasında olacağına dair dedikodular olduysa da, Ricky Gervais Twitter hesabından yaptığı bir açıklamayla dizinin aday olmayacağını söylerken Hollywood, yine Gervais’in sivri dilinden nasibini aldı.

Brandy, Ricky Gervais’in Köpeği mi?

Dizi izleyicilerinin en çok merak ettiği detaylardan biri de Tony’nin biricik köpeği Brandy’nin gerçek hayatta Gervais’in köpeği olup olmadığı. Ancak hayır. Köpekleri ne kadar sevdiğini bilsek de Brandy gerçek hayatta Ricky Gervais’in köpeği değil.

After Life’ı Nereden ve Nasıl İzleyebilirim?

After Life Netflix üzerinden yayımlanan bir dizi. Diziyi Netflix’ten izlemek için TIKLAYINIZ!

After Life Hakkında Eleştirmenlerin Görüşleri ve Yorumlar

After Life IMDB’de 8,4 puan almış bir dizi. Dizinin ilk sezon puan ortalaması, ikinci sezona kıyasla daha yüksek. Ama ikinci sezon finali 9.0 gibi çok iyi bir puana sahip. IMDB ve MUBİ üzerindeki yorumlara bakılırsa izleyiciler diziyi oldukça beğenmiş görünüyor. Peki, After Life hakkında eleştirmenlerin görüşleri neler?

blank

  • The Guardian’dan Stuart Heritage, Gervais’in After Life için söylediği “Şimdiye kadar yaptığım en iyi işim.” cümlelerinden hareketle bunun yanlış olduğunu söylüyor ve diziyi olumsuz yönde eleştiriyor. The Office, Extras gibi yapımların çok daha başarılı olduğunu, Tony karakterinin biraz sinir bozucu bir karakter olduğunu belirtiyor ve After Life’ta yer alan esprileri pek de akıllıca bulmuyor. Bu nedenlerle diziye beş üzerinden üç yıldız vermeyi uygun görmüş. Ancak bana kalırsa biraz acımasız yaklaşmış.
  • Halbuki Washington’s Top News yazarı Jason Fraley, diziye dört yıldız üzerinden dört yıldız vermiş ve Gervais’in dizide hüzün ile güldürüyü dengeli bir şekilde, akıllıca işlediğinden söz etmiş. Konusu itibariyle dizinin biraz karanlık gelebileceğini, ancak diziyi izledikçe karşılaşacağınız zekice esprilerle ve karakterlerin derinliğiyle diziye bağlanacağınızın sözünü vermiş. Fraley, dizinin aynı zamanda Tony’nin karakter gelişimini gösterdiğini, onun nihilist ve rahatsız edici bir kişilikten dönüşümünü işlediğini söylüyor. Kim bilir belki de Gervais’in diziyi bu kadar çok sevmesinin ardında Tony karakteriyle kurduğu bağ vardır. Zaten Gervais, 2011 yılında bir gazeteye verdiği açıklamada “Kimseye iyi davranmak zorunda değilim.” diyor. Kendisinin sivri dilli mizah anlayışıyla birleşince de Tony karakteri daha gerçekçi kılınıyor diyebilirim.
  • Yine The Guardian’dan yazar Joel Golby, diziyi ve aslında Gervais’i The Office’deki kadar komik olmamakla eleştirmiş. Ancak sitcom türündeki The Office ile hüzün ve komediyi bir arada işleyen After Life arasında karşılaştırma yapmak ne kadar doğru? Komedi işleri yapmakla ünlenen Gervais’i After Life üzerinden eleştirenlerin yaklaşımı genelde bu yönde gözüküyor.
  • The Sydney Morning Herald yazarı Michael Idato, diziyi oldukça başarılı buluyor. Gervais’in komedi işleriyle After Life’ı karşılaştıranlara nispeten o “Gervais deyince akla komedi gelse de After Life bundan daha fazlası.” diyor. Dizinin komedi türünde yeterince komik, aynı zamanda korkunç derecede kasvetli olduğunu ekliyor. Fakat bu oldukça güzel ve başarılı bir durum Idato’nun yorumuna göre. Gerçek hayattaki gibi karanlık günlerin içinde yatan umudu işliyor After Life.

After Life’ı İzlerken Neler Hissettim?

After Life en sevdiğim dizilerden biri oldu. İkinci sezonu yeni çıktığında diziyi çok duymuş ancak henüz izlememiştim. Tek solukta biten iki sezon sonrası, “Keşke daha çok bölüm olsa da izlesem.” dedirtti. Tek sezonda altı bölüm yer alıyor. Ortalama 25-30 dakikalık bölümler kimi zaman oldukça eğlenceli, kimi zaman oldukça hüzünlü. Aslında bu iki durumu da diziye öyle güzel yediriyor ki Gervais, komediyi de dramı da yadırgamıyorsunuz. Hayattaki gerçekçiliğiyle yer alıyor bu duygular. Bölümlerse su gibi akıyor, daha çok izlemek istiyorsunuz.

Dizi, gerçekten de ölümden sonraki yaşam üzerine, çok sevdiğiniz ve sizi hayata bağlayan bir insanı kaybettikten sonra nasıl bir insana dönüşebileceğinize dair sorular sordurtuyor. Genel olarak dizide verilen mesajları çok sevdim. Oldukça anlamlı diyaloglarıyla hayat, ölüm, dostluk ve aşk gibi pek çok kavram üzerinde düşünmenizi, yeni bakış açıları edinmenizi sağlayacak bir dizi. Açıkçası Gervais’in mizah anlayışı bana pek uygun olmasa da dizi benim için her şeyiyle kusursuzdu. Belki bir yerden sonra kendini tekrar ediyormuş hissi veren depresif ruh halinden sıkılabilirsiniz ama devamında ne zaman hangi duygunun geleceğini bilmeden ve hayatınıza motto yapabileceğiniz bir sahneyle karşılaşarak diziyi izlemek çok keyifli olacak. Bu diziyi herkesin izlemesini tavsiye ederim.

Modern Family Dizi İncelemesi

BoJack Horseman Dizi İncelemesi

Better Call Saul Dizi İncelemesi

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz