Konusu ve Farklı Yorumları İle Better Call Saul Dizi İncelemesi

Aleyna

Netflix

3 Şubat 2021

Konusu ve Farklı Yorumları İle Better Call Saul Dizi İncelemesi

Vince Gilligan ve Peter Gould tarafından yaratılan Better Call Saul, 8 Şubat 2015’te Amerikan televizyon kanalı AMC’de seyirciyle buluşmaya başladı. Vince Gilligan’ı ve Peter Gould’u Breaking Bad dizisinden de tanıyoruz. İkili son yıllara damgasını vuran suç ve drama dizisi Breaking Bad’in yaratıcılarından.

Zaten Breaking Bad sevenler Better Call Saul cümlesinden bile iki dizi arasında bir bağ olduğunu tahmin edebilirler. Better Call Saul, Breaking Bad dizisinin spin-off’u. Yani Breaking Bad’in öncesinde geçen olayların anlatıldığı bir suç ve drama dizisi diyebilirim. Better Call Saul’ün son yılların en iyi drama dizilerinden biri olmasının nedenlerine ve diziyle ilgili detaylara gelin, bir göz atalım.

Better Call Saul Konusu Nedir?

Breaking Bad’in Saul Goodman adlı avukatının başrolde olduğu Better Call Saul, Breaking Bad’deki efsane hikaye başlamadan önce yaşananları konu ediniyor. Breaking Bad’de Saul Goodman, yani Better Call Saul Walter White’ın avukatı olarak karşımıza çıkmıştı. Bu şekilde hayatımıza giren karakteri hepimiz çok sevmiştik.

Dizi Breaking Bad’in başlamasından altı yıl öncesine, 2002 yılına gidiyor. Breaking Bad’e zemin hazırlayan süreçlere tanıklık ediyoruz. Better Call Saul dizisi konusu kısaca şöyle: Jimmy McGill, avukat olan abisinin izinden gitmek istiyor. Fakat uyanık bir yapısının olması işleri hep karıştırıyor. Yıllarını bu işe veren abisi de onun dürüst ve iyi bir avukat olmayacağını düşünüyor. Jimmy’nin iyi bir hukuk kariyeri yapmak isterken yolu zamanla uyuşturucu patronlarıyla kesişiyor.

Dizinin 2020 yılında uzun süredir beklediğim 5. sezonu nihayet geldi. Ancak ne yazık ki dizi 6. sezonuyla ekranlara veda edecek. Eğer hâlâ bu efsane diziyi keşfetmediyseniz şanslısınız diyebilirim.

Better Call Saul’ün resmi fragmanını da buraya bırakıyorum:

Breaking Bad Better Call Saul İlişkisi Nedir?

blank

Better Call Saul’den bahsederken Breaking Bad ile olan ilişkisinden bahsetmemek olmaz diye düşünüyorum. Çünkü eğer iki diziyi de izlemediyseniz ve Better Call Saul’e başlamak istiyorsanız bu bilgiye ihtiyacınız olabilir.

Dizi bir noktada Breaking Bad’den bağımsız olarak değerlendirilebilir. Çünkü ilk bölümünden itibaren yeni bir hikâyeyle karşı karşıyasınız. Olaylara zaman içinde adapte oluyorsunuz. Ancak eğer Breaking Bad’i izlediyseniz ve sonra Better Call Saul’e başlamaya karar verdiyseniz diziden çok daha fazla keyif alabilirsiniz.

Breaking Bad’den tanıdık simalar görebilirsiniz. Nasıl insanlar olduğunu bildiğiniz karakterlerin o insanlara dönüşme sürecini bu sayede daha iyi analiz edebilirsiniz. Vince Gilligan’ın karakter gelişimi konusunda ne kadar başarılı olduğunu Breaking Bad severler bilir. Bu anlamda bu harikulade diziyi Breaking Bad ile birlikte değerlendirebilirsiniz.

Better Call Saul Dizisi Oyuncuları ve Karakterleri Hakkında

Better Call Saul castı, konudan da anlaşılacağı üzere Breaking Bad’den tanıdık simalar içeriyor. Breaking Bad’de görmeyi özlediğim karakterlere yeniden rastlamak güzel bir his. Bununla birlikte yeni isimlere ve yeni karakterlere de rastlıyoruz. Jimmy’nin sosyal ve yakın çevresinden insanlar da oyuncu kadrosunda yer alıyor. Şimdi Better Call Saul oyuncularına göz atalım.

İdeallerinin Peşinde Bir Avukat: Jimmy McGill

blank

Biz onu Breaking Bad’de Saul Goodman olarak tanıdık. Gerçek adı Jimmy McGill olan meşhur avukatımız, Breaking Bad’de 43 bölüm oynamış. Kendi hayatının anlatıldığı bu dizide ise onu yakından tanıyor olmak güzel bir his. Jimmy açıktan hukuk okuyarak avukat oluyor. Abisinin ortağı olduğu hukuk şirketinde ufak bir işte çalışarak hukuk dünyasına aşina olmaya çalışıyor.

Hayallerini gerçekleştirmek için çalışıyor, çabalıyor, doğuştan sahip olduğu ikna yeteneği ve uçuk zekâsıyla başarılı olmak için her yolu deniyor. İnişli çıkışlı kariyerini ve özel hayatını izlerken onunla empati kurabiliyorsunuz. Ama bence değişik bir düşünce yapısına sahip olan Jimmy’yi bazen neyi neden yaptığına anlam veremeden izleyebilirsiniz. Bölümler ilerledikçe her şey yerine oturacaktır. Breaking Bad’den tanıdığımız Bob Odenkirk bu dizide yine aynı rolüyle izleyenleri karşılıyor.

Eski Polis, Müthiş Deha: Mike Ehrmantraut

blank

Breaking Bad’den bu yana Mike’ı hepimiz seviyoruz. Neyse ki bu güzel dizide de karşımıza çıkıyor. Bu işlere nasıl bulaştığını gördüğümüz hikâyesiyle Better Call Saul’de yer alıyor. Bilmeyenler için Mike, emekliye ayrılmış bir polis. Kendisi gibi polis olan oğlunu kaybettikten sonra hayatını gelini ve torununa adıyor.

Onlarla ilgileniyor, bir yandan da oğlunun matemini tutuyor. Hayatı bu şekilde ilerleyen Mike, gelirini sağlamak için bir otoparkta görevli olarak çalışıyor. Yolları bir şekilde Jimmy ile kesişiyor. Zamanla Albuquerque’nin karanlık işlerle uğraşan insanlarının içine girmek zorunda kalıyor. Mike Better Call Saul’ün en sevdiğim karakterlerinden. Tıpkı Breaking Bad’de olduğu gibi! Mike karakterine hayat veren isim ise oyunculuğuna hayran olduğum Jonathan Banks.

Jimmy’nin Kıymetlisi, Çalışkan Bir Avukat: Kim Wexler

blank

Kim Better Call Saul’de karşımıza çıkan yeni bir karakter. Jimmy’nin hayatında önemli bir yeri var. Onun en yakın arkadaşı, aynı zamanda sevdiği kadın diyebilirim. Kim oldukça çalışkan ve idealist bir avukat. Çok da yetenekli. Ama karakter olarak gizemli, soğuk belki düşüncelerini tam anlamıyla çözmek zor biri olarak çizilmiş.

Jimmy’nin dümdüz, dışadönük ve kurnaz yapısının yanında Kim kurallara bağlı, düzgün ve daha sıradan gibi gözüküyor. Ama dizi hâlâ devam ederken benim için en büyük gizem, “Nasıl oldu da Kim ile Jimmy’nin yolları ayrıldı?” sorusu. Çünkü Breaking Bad’de Kim’e dair bir bilgi alamıyoruz. Ben de merakla bu cevabı bekliyorum. Kim Wexler’ı canlandıran Rhea Seehorn’un güzelliğine bayıldığımı söylemiş miydim?

Jimmy’nin Kara Listesinde: Howard Hamlin

blank

Howard Jimmy’nin hiç sevmediği biri. Hamlin Hamlin & McGill isimli şirkette Jimmy’nin abisiyle ortak olan bir avukat. Howard kötü biri değil ama ikili birbirlerinden pek haz etmiyorlar. Bunun nedenlerini de diziyi izlerken görebilirsiniz. Dizide Howard karakteri Patrick Fabian tarafından canlandırılıyor.

Suçlular Dünyasında Bir Masum: Nacho Varga

blank

Salamanca ailesinin uyuşturucu işlerinde çalışan biri Nacho. Kendisi için masum denilebilir mi, emin değilim. Ancak Nacho bu işlere bir kere bulaşmış, bir türlü de içinden çıkamamış biri. Ben kendisini seviyorum ve ondan biraz Jesse Pinkman elektriği alıyorum.

Jesse ile en büyük farkları Nacho’nun daha zeki olması tabii. Zaman içinde hem Mike ile hem de Jimmy ile yolları kesişiyor. Breaking Bad’de karşımıza çıkan bazı olayların sebebi diyebiliriz kendisine. Bu enteresan karakter Michael Mando tarafından canlandırılıyor.

Gizemli Bir İş Adamı: Gustavo Fring

blank

Kendisini Breaking Bad’den tanırız. Spoiler vermek gibi olmasın ama kötü biliriz! Dizinin önemli karakterlerinden biri olarak Better Call Saul’de de görüyoruz Gustavo Fring’i. Bir tavuk zincirinin başındaki iş adamı olarak karşımıza çıkıyor. Ama aslında bir mafya lideri. Salamancalara çalışan biriyken onlardan gizli bir şekilde kendi işini kurmaya çalışıyor. Gustavo Fring, Giancarlo Esposito tarafından canlandırılıyor.

Jimmy’nin En Büyük Rakibi: Chuck McGill

blank

Jimmy’nin hayallerindeki gibi bir hukuk kariyerine sahip olmasının önünde bir engel var. Bu engel, hukuka yıllarını adamış deneyimli bir avukat olan abisi Chuck. Aralarındaki bu rekabet dizide başarılı bir şekilde işleniyor. Bu iki kardeşin arasındaki ilişki Jimmy’nin Saul Goodman olma sürecinde oldukça önemli. Chuck karakteri Michael McKean tarafından canlandırılıyor.

Dizi Ekibinin Better Call Saul Hakkında Görüşleri Neler?

Dizinin yaratıcılarından Peter Gould, Better Call Saul hakkında bir röportajında “Dizi hakkında beni en çok şaşırtan şey Jimmy McGill’in derinliği oldu. Saul Goodman’ı Breaking Bad’de gördüğümüzde ne kadar derin olduğu anlaşılmıyordu. Ama dizi üzerinde çok çalıştık ve onunla ilgili çok şey bulduk. Tabii bunda Bob Odenkirk’in muhteşem oyunculuğunun da etkisi büyük.” diyor.

blank

Michael Mando bir röportajda kendisine sorulan “Better Call Saul neden izleyicide bu kadar etki uyandırdı?” sorusunu şöyle yanıtlıyor: “Bunun dizideki detaylarla ilgisi olduğunu düşünüyorum. Bence senaryoyla, yönetmenlikle, kostümlerle başlayan süreç bütün ekibe yansıyor. Kalbinizi bir işe tamamen koyduğunuzda ve üzerinize düşeni yaptığınızda insanlar yaptığınız işe bir dönüş veriyor. Better Call Saul ve şovun yaratıcıları Vince Gilligan ile Peter Gould bu ortamı en iyi şekillerde yansıtıyorlar. Dizide yer alan her şeyin arkasında bir hikâyenin olduğunu biliyorsunuz. Ve bence insanlar bu dünyada yer almayı seviyorlar.”

blank

Dizi ekibiyle sık sık fotoğraf paylaşan ve diziyle ilgili gelişmeleri hesabından duyuran Rhea Seehorn, en son 5. sezon hazırlıkları için fotoğraf paylaşmıştı. Ancak hesabında son sezon hazırlığıyla ilgili bir paylaşım göremedim.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rhea Seehorn (@rheaseehorn)’in paylaştığı bir gönderi

Dizi ekibiyle yapılan bir röportajı şuradan izlemek isterseniz size bir YouTube sohbeti bırakıyorum:

Better Call Saul Hakkında Kısa Bilgiler

blank

Better Call Saul Ne Demek?

Better Call Saul, “İyisi mi Saul’ü ara” gibi bir anlama geliyor.

Better Call Saul Kaç Sezon?

Dizi 5 sezon yayımlandı. Final sezonu olan 6. sezon 2021 yılında yayımlanacak.

Better Call Saul’ün Ödülleri Hiç de Az Değil!

Dizi pek çok dalda Emmy adayı gösterilmişti. Pek çok adaylığın yanı sıra Better Call Saul toplam 21 ödül almayı da başardı.

Dizi Ekibinin Aynı Evde Kalması Çok İlginç Değil mi?

Bob Odenkirk bir röportajında dizi çekimleri esnasında dizinin ekibiyle birlikte New Mexico’da aynı evde kaldıklarını söylüyor. Bob Odenkirk bu evi eşiyle birlikte satın almış.

Yapımcılar Başta Komedi Dizisi Olarak Düşünmüş

Dizinin yapımcıları ilk başta diziyi 30 dakikalık bir komedi olarak düşünmüş. Sonradan karar değiştirerek diziyi ortalama 45-50 dakikalık bir dram olarak kurgulamışlar. Bence çok da iyi yapmışlar.

Better Call Saul Televizyon Tarihinin Rekoruna Sahip

Better Call Saul, AMC kanalında yayınlanan pilot bölümüyle 6,9 milyon kişi tarafından izlendi. Bu, o zamana kadar televizyon tarihinin en iyi pilot bölümü reytingiydi.

Better Call Saul’ü Nereden ve Nasıl İzleyebilirim?

Better Call Saul Netflix tarafından üretilen bir dizi değil ancak Netflix’te bölümlerini bulabilir ve izleyebilirsiniz. Netflix üzerinden Better Call Saul izlemek için TIKLAYINIZ!

Better Call Saul Hakkında Eleştirmenlerin Görüşleri ve Yorumlar

Better Call Saul IMDb puanı 8,7. MUBİ ve IMDb’ye bakılırsa Better Call Saul yorumları olumlu yönde. Seyirciler diziyi büyük bir keyifle izliyor, bir yandan da Breaking Bad hasretini gideriyorlar. Peki, eleştirmenlerin görüşleri neler? Gelin, inceleyelim.

blank

  • The Guardian yazarı Jude Rogers, Better Call Saul’ün özellikle son sezonunda Breaking Bad’e doğru ilerlediğimizi gösteren işaretlerin olduğunu söylüyor. “Better Call Saul yazarları ve yönetmenleri, izleyicileriyle hareket ederken her unsura dikkat ediyor. Diziye yaptığımız yatırıma ve zekâmıza saygı duyuyorlar.” diyor.
  • Vulture sitesi yazarı Jen Chaney, dizinin son sezonuyla ilgili yazısına “Better Call Saul televizyon tarihinin en iyi dramalarından biri olmuştur ve hâlâ da öyledir.” diyerek başlıyor. “Better Call Saul’ün ne kadar fantastik, nasıl özenle hazırlanan bir televizyon programı olduğunu biliyorum. Bunlara rağmen ne zaman bir sezon sonrasında yeni sezona başlasam, dizinin ne kadar iyi hazırlanmış olduğunu görünce şaşkınlığa uğruyorum. Senaryo, yönetmenlik, oyunculuk, kostümler, her şey muazzam bir hassasiyetle işleniyor. Yine de dizi, kendi başına şaşırtıcı yönlere giden bağımsız bir organizma gibi hareket ediyor.” diyerek dizi hakkındaki hayranlığını dile getiriyor.
  • Roger Ebert sitesi yazarı Brian Tallerico, dizi hakkında şöyle yazıyor: “AMC kanalının mükemmel dizisi Better Call Saul, pek çok şey hakkında bir dizi ama daha çok ‘bir önceki günü düzeltmeye çalışmak’ üzerine beş sezondur ilerliyor. Better Call Saul’ün televizyondaki tartışmasız en iyi dram dizisi olmasını sağlayan dikkate değer başarı, karakterlerin hem senaryo hem de performans açısından inceliğinde yatıyor.”

Better Call Saul’ü İzlerken Neler Hissettim?

Breaking Bad’i çok seven birisi olarak Better Call Saul’ün başlayacağı haberini aldığımda çok sevinmiştim. Better Call Saul harika bir yapım olduğu için beni hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmadı. Hatta zaman içinde Better Call Saul, daha çok sevdiğim dizi haline geldi. Suçtan ziyade dramın ağırlıklı olduğu dizi, karakter gelişimini göstermesi açısından beni çok etkiliyor. Özellikle Jimmy ve yaşadıkları, sık sık onun için üzülmeme neden oluyor. Dizi yapımcılarının en başarılı olduğu konu karakterlerle empati kurma olanağı sağlaması. Bu açıdan, dizi karakterlerini anlamak konusunda sıkıntı yaşamıyorum.

Dizi ağır ilerleyen bir atmosfere sahip. Fakat ağır ağır bütün olayları örüyor ve izlerken müthiş bir tatmin duygusu yaşamanızı sağlıyor. Breaking Bad’deki aksiyon dolu ve heyecanlı sahneler burada pek yok. Better Call Saul’de farklı meslek ve yaşam standardındaki pek çok zeki insanın kendini korumaya almak için attığı adımları izliyorsunuz. Bu nedenle de Better Call Saul’ü izlerken bir satranç oyunu izler gibi hissediyorum.

Bence dizinin en çok kamçıladığı duygulardan biri de merak. Karakterlerin gelecekte başlarına gelecekleri bildiğiniz için sürekli “Acaba ne oldu da bu duruma geldi?” sorusu aklınızda dolaşıyor. Tabii bu bir dezavantaja da dönüşüyor. Çoğu zaman gelecekte başlarına geleceklerden habersiz karakterler için üzülmüyor değilsiniz. Dizinin her sezonu bir öncekinden daha başarılı olmayı başarıyor. Bu başlı başına takdir edilesi bence.

Özetle, ben Better Call Saul’ü çok seviyor ve çevremde herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Bir yapım nasıl bu kadar kusursuz olur, en iyi örneği bu dizi. Yaratıcılarının zekâsından zaten şüpheniz yoktur. Yakın zamanda bitecek olması üzücü olsa da, Better Call Saul’ü ne zaman izlesem yeni bir ayrıntı keşfedeceğimi biliyor olmak paha biçilemez.

BoJack Horseman Dizi İncelemesi

After Life Dizi İncelemesi

En İyi 2021 Netflix Dizileri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz