Modern Family Konusu, Karakterleri ve Eleştirileri İle Dizi İncelemesi

Aleyna

Netflix

21 Ocak 2021

Modern Family Konusu, Karakterleri ve Eleştirileri İle Dizi İncelemesi

Modern Family, 2009 yılında Amerika’nın önde gelen kanallarından biri olan ABC’de sitcom olarak yayınlanmaya başlamış bir komedi dizisi. Ancak komedi dizisi deyip geçmemek lazım! Çünkü Modern Family geleneksel aile hayatına farklı bir bakış açısı sunan, sıcacık bir aile ortamına kendinizi dahil etmenize olanak sağlayan ve “mockumentary” çekim tekniğiyle de belgesel tarzına selam gönderen bir yapım. Steven Levitan ve Christopher Lloyd’un yaratıcı yapımcıları olduğu, IMDb’de 8,4 puana sahip olan bu dizi Emmy ve Altın Küre ödüllerine layık görülmüş.

Diziyi izlemeye başladığınızda soracağınız ilk sorunun, “Modern Family kaç sezon?” olacağına eminim. Çünkü Modern Family insanda bağımlılık yaratacak bir yapım! Dolayısıyla bitmesini istemeyeceksiniz. Ancak Modern Family, 11. sezonunu tamamladıktan sonra sevenlerine ne yazık ki veda etmiş bulunuyor.

Modern Family Dizisi Konusu

Pritchett, Dunphy ve Pritchett-Tucker ailelerinin günlük yaşantılarından manzaralar sunan Modern Family dizisinin konusu, bu üç ailenin ekseninde dönüyor. Genel olarak bölümler, kamera karşısına geçen aile üyelerine bir sorunun sorulması ile başlıyor ve aslında bölüm boyunca o sorunun cevabını veren olaylar yaşanıyor.

Komedi dizisi olarak bilinse de yer yer dram unsurları da içeren Modern Family, ekran başındaki izleyicilerini hüzne boğmadan şefkatle sarıp sarmalamayı da başarıyor diyebiliriz. Dizi karakterleri öyle ustalıkla işlenmiş ve bu karakterler Modern Family oyuncuları tarafından öyle başarıyla yorumlanıp canlandırılmış ki, kendinizi yakından tanıdığınız dostlarınızın yaşamlarını izliyor gibi hissedebilirsiniz. Üç aile ekseninde dönen Modern Family aile bağlarını, hayatta karşımıza çıkan sorunlara karşı geliştirdiğimiz çözümleri, farklı karakterlerin ortak bir yaşam kurma noktasında birlikte nasıl davranabileceğini gözler önüne seriyor.

Modern Family Karakterleri ve Oyuncuları

Modern Family’nin birbirleriyle kan bağı olan üç aile ekseninde dönen bir komedi dizisi olduğundan bahsetmiştim. Kan bağını oluşturan karakterlerimiz ise şöyle; ailenin babası olarak karşımıza çıkan en yaşlı figürümüz Jay ve onun Claire ve Mitchell isimli çocukları. Diğer karakterler ise aileye sonradan katılan eşler ve çocuklar… Şimdi bu üç aileyi oluşturan oyuncuları, dizideki karakterleri ve gerçek hayattaki kimlikleri üzerinden tanımaya ne dersiniz?

Jay Pritchett, Gloria Delgado Pritchett, Manny Delgado ve Joe Pritchett

Pritchett Ailesi

Jay Pritchett

Claire, Mitchell ve Joe’nun öz babası olan Jay Modern Family dizisinin en yaşlı karakteri. Ancak aile üyelerinin ve genç eşinin yaşamına ayak uydurmayı başaracak enerjiye de sahip olduğunu söylemeliyim. Jay, Claire ve Mitchell’ın annesi olan Dede’den ayrılıp Kolombiyalı Gloira ile evlenir. Bu evlilikle birlikte Manny adında üvey bir çocuğa ve Joe adında bir bebeğe sahip olur. Aynı zamanda gözünden sakındığı biricik köpeği Stella’yı da unutmamak gerek!

Zaman zaman ailenin tüm üyeleriyle özellikle eş cinsel oğlu Mitchell ile fikir ayrılığı yaşasa da yeniliklere ayak uydurmayı başaran Jay, her yeni sezonda biraz daha ılımlı bir hale gelmeye başlıyor. Sevgi gösterme konusunda zorluk çeken Jay’in aslında aile üyelerine karşı ne kadar büyük bir sevgi duyduğunu hissedebiliyorsunuz. Özellikle torunlarıyla arası gayet iyi olan Jay, torunlarına hem dedelik yapıyor hem de onlarla arkadaşlık ilişkisi kurmayı başarıyor.

Jay Pritchett

Jay karakterine hayat veren Ed O’Neill’ı bir çoğumuz Evli ve Çocuklu dizisindeki Al Bundy karakteri ile tanıyoruz. Ki Al Bundy karakterini bilenler, Jay Pritchett karakteri ile aralarında benzerlikler görebilir. Ed O’Neill 1946 yılında Amerika’da doğmuş. Evli ve iki çocuk sahibi olan Ed, Amerika’da dizi, sinema ve tiyatro oyunculuğu yapmaya devam ediyor. Aslında yerel bir tiyatroda tiyatro oyunculuğu yaparak yaşamını sürdüren Ed O’Neill Evli ve Çocuklu dizisinde oynamaya başladıktan sonra ekrandaki izleyiciler tarafından sevilen bir dizi oyuncusu haline gelmiş. Modern Family ile birlikte de bu sevgi perçinlenmiş, diyebiliriz.

Modern Family Jay karakteri için Ed O’Neill ilk seçenek değilmiş. Craig T. Nelson’ın rolü kabul etmemesi üzerine rol, Ed O’Neill’e teklif edilmiş. Sanıyorum ki, tüm izleyiciler Nelson’ın rolü kabul etmemesine seviniyordur. Çünkü bence Ed, Jay karakteri için biçilmiş kaftan!

Gloria Delgado-Pritchett

Kolombiyalı ve çılgın bir karaktere sahip olan Gloria’nın hayatı Jay ile tanışıp evlendikten sonra değişir. Jay ile aralarındaki yaş farkı sebebiyle dizideki birçok karakter tarafından Jay, çoğu zaman Gloria’nın babası gibi algılanır. Gloria’nın Jay ile olan ilişkisi ilk bakışta izleyenlerde zengin, yaşlı koca yorumu doğursa da aslında Jay ile Gloria birbirlerine tutkuyla bağlı.

Eski ilişkisinden olan oğlu Manny’i tek başına büyüten ve güçlü bir karaktere sahip olan Gloria, güzelliğiyle dikkatleri daima üzerine çekiyor. Ki kendisi de güzelliği ile ilgi odağı olmaya bayılan biri. Gloria Modern Family dizisinde Kolombiya geleneklerini sürdürmeye çalışan, tehlikeli işleri kolaylıkla çözebilen ve ilk oğlu Manny’e çok bağlı olan bir kadın figürü olarak karşımıza çıkıyor.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Sofia Vergara (@sofiavergara)’in paylaştığı bir gönderi

Modern Family dizisinin Gloria’sı yani Sofia Vergera, 1972 yılında Kolombiya’da dünyaya gelmiş. Sunucu, model, oyuncu ve televizyon yapımcısı olan Sofia ilk kez Latin Amerika’da yayınlanan Pepsi reklamı sayesinde ekranlara çıkmış. Birçok dizi ve filmde canlandırdığı karakterler sayesinde de birçok ödüle layık görülmüş.

2015 yılında ikinci evliliğini yaptığı Joe Manganiello ile birlikteliği devam ediyor ve birbirlerine bir hayli yakıştıklarını da söylesek yalan olmaz.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Sofia Vergara (@sofiavergara)’in paylaştığı bir gönderi

Manny Delgado

Gloria’nın ilk evliliğinden olan oğlu Manny, yaşıtlarına ve özellikle üvey kuzeni Luke’a göre oldukça değişik bir çocuk. Manny yetişkinler gibi yaşayan, kahvesini içmeden güne başlayamayan, duygusal ilişkilerde olgun tavırlar sergileyebilen ve giyim kuşamıyla da yaşıtlarına hiç benzemeyen bir çocuk. Ancak Manny Modern Family dizisini izleyen biz izleyicileri olgun tavırlarına rağmen enteresan davranışlarıyla güldürmeyi daima başarıyor.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rico Rodriguez (@starringrico)’in paylaştığı bir gönderi

Gerçek ismi Rico Rodriguez olan oyuncu, 1998 yılında Amerika’da dünyaya gelmiş. Genç yaşta oyunculuğa başlayan Rico, onlarca film ve dizide rol almış. Aynı zamanda birçok ödüle de layık görülmüş.

2021 yılında “Reel life lessons… So far” adında bir kitap yazmış. Genç yaşında yazdığı bu kitap akıllarımızda Rico’nun gerçek hayatta da bir Manny Delgado olup olmadığı sorusunu doğurmuyor değil.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rico Rodriguez (@starringrico)’in paylaştığı bir gönderi

Phil Dunphy, Claire Dunphy, Haley Dunphy, Alex Dunphy ve Luke Dunphy

blank

Phil Dunphy

Phil Modern Family aile büyükleri arasında en çocuk ruhlu karakter. Emlakçılık yapan ve her fırsatta mesleğinin bilirkişisi olduğunu vurgulayan Phil, aslında gençliğinden beri sihirbazlığa oldukça düşkün biri. Dizinin en eğlenceli karakteri olmayı başaran Phil aynı zamanda dizide en iyi baba, eş, enişte, damat olma konusunda da listenin zirvesinde diyebilirim!

blank

1967 yılında Amerika’da dünyaya gelen Ty Burrell, onlarca dizi ve filmde rol almış. Aynı zamanda birçok ödüle de layık görülen Ty Burrell, eşi ile birlikte bir kız evlat edinmiş.

Claire Dunphy

Claire Modern Family dizisinde Jay’in göz bebeği ve kopyası olarak karşımıza çıkıyor. Claire, karakter olarak birbirinden tamamen farklı olan üç çocuğa ve eşi Phil’e çekidüzen vermek için durmadan çaba sarf ediyor. Kontrol manyağı bir kadın olan Clarie’e dizinin analitik karakteri diyebiliriz. Haklı olma saplantısı yüzünden bazen davranışlarının kontrolünü yitirip delirse de, Claire karakterinin üstündeki yük az değil! Dunphy üyeleriyle uğraşmak hiç de kolay olmasa gerek.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Julie Bowen (@itsjuliebowen)’in paylaştığı bir gönderi

Claire Dunphy karakterine hayat veren Julie Bowen, 1970 yılında Amerika’da doğmuş. 1992 yılından bu yana birçok dizi ve filmde rol alan Julie onlarca ödüle de layık görülmüş. Evli ve üç çocuk sahibi olarak yaşamını sürdüren Julie, ne tesadüf ki, Claire gibi düzenli olarak koşuya çıkmayı seviyormuş ve gerçek hayattaki eşi de emlakçıymış!

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Julie Bowen (@itsjuliebowen)’in paylaştığı bir gönderi

Haley Dunphy

Haley Modern Family dizisinin en güzel, daima basit düşünen ve kardeşi Alex’in kendisiyle ilgili şakalarını çok geç anlayan genç üyesi. Modaya takıntılı bir şekilde bağlı olan Haley, dış görünüşüne oldukça önem vermesiyle de meşhur. Dylan karakteriyle bitiremedikleri bir aşk yaşıyor gibi görünse de sezonlar boyunca flörtöz tavrından hiçbir şey kaybetmiyor. Dylan’dan ayrı olduğu döneme bir de Andy karakterini sıkıştırıyor ki, Andy Modern Family karakterleri arasında en düzgün tiplerden biri. Haley’nin diğer aşkı olan Dylan Modern Family dizisinin şapşal karakterlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor ve bizleri her defasında güldürmeyi başarıyor.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Sarah Hyland (@sarahhyland)’in paylaştığı bir gönderi

1990 yılında Amerika’da dünyaya gelen Sarah Hyland, Manhattan’da bir sanat okulunda okumuş. 1997 yılından bu yana birçok yapımda rol almış. Doğduğundan bu yana yaşadığı böbrek rahatsızlıkları yüzünden birçok kez operasyon geçirmiş ve birçok röportajda bu sürecin onu psikolojik olarak çok yıprattığını dile getirmiş. Neyse ki Modern Family dizisi sayesinde tanıdığımız Sarah’ın artık sağlığı ve keyfi bir hayli yerinde!

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Sarah Hyland (@sarahhyland)’in paylaştığı bir gönderi

Alex Dunphy

Alex, dizinin en zeki ve inek karakteri! Dizinin ilk bölümlerinden finaline kadar inekliğinden ödün vermeyen Alex, kardeşlerine nazaran eğitim hayatında birçok başarıya imza atıyor. Ancak zeki olduğu kadar asosyal biri. Sırf bu yüzden kimi zaman Haley’nin sosyal çevresinden yararlanmak için istemediği şeyler yapmaya mecbur kalabiliyor.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ARIEL WINTER (@arielwinter)’in paylaştığı bir gönderi

Modern Family’nin Alex’i 1998 yılında Amerika’da dünyaya gelmiş. Gerçek adı Ariel Winter olan genç oyuncu, ilk kez dört yaşında ekranlara çıkmış. 2005 yılından itibaren de birçok dizi ve filmde hatırı sayılır rollerde kendisini görmeye başladık.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ARIEL WINTER (@arielwinter)’in paylaştığı bir gönderi

Luke Dunphy

Phil karakterinin bir boy küçüğü olan Luke için ailenin en masum ve Claire’e göre en aptal çocuğu diyebilirim. Bana kalırsa Luke Modern Family dizisinin en sevimli karakteri. Özellikle babası Phil ile enteresan girişimlerini izlediğimiz sahneler ekran başındaki bizleri eğlendirmeyi başarıyor.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nolan Gould (@nolangould)’in paylaştığı bir gönderi

Gerçek ismi Nolan Gould olan genç oyuncu, 1998 yılında Amerika’da dünyaya gelmiş. Nolan’ın gerçek hayatta Luke’un tam tersi olduğunu söylemek gerek. Çünkü Nolan, Ellen’ın talk show programında üstün zekalı ve IQ’sunun 150 olduğunu açıklamış.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nolan Gould (@nolangould)’in paylaştığı bir gönderi

Mitchell Prichett, Cameron Tucker ve Lily Pritchett-Tucker

blank

Mitchell Pritchett

Jay’in eş cinsel oğlu olan Mitchell, dizinin en planlı ve düzenli karakteri olarak karşımıza çıkıyor. Partneri Cameron ile birlikte bir evlat sahiplenmeleriyle bence eş cinsel aile yapısının geleneksel aile yapısından bir farkı olmadığını gözler önüne seriyorlar. Cameron karakterine nazaran oldukça gergin bir doğaya sahip olsa da incelikle işlenmiş bu karakter dizinin komedi ögelerinden biri olmayı başarıyor.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jesse Tyler Ferguson (@jessetyler)’in paylaştığı bir gönderi

1975 yılında Amerika’da doğan Jesse Tyler Ferguson, 2000 yılından bu yana onlarca dizi, film ve tiyatro oyununda rol almış. Justin Mikita ile birlikteliği olan Jesse Tyler’in iki tane de çocuğu var. Birlikte çok eğlendikleri ve birbirlerini çok sevdikleri fotoğraflarından öyle belli ki, fotoğrafları adeta Mitchell ve Cameron çiftinin yaşamını andırıyor.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jesse Tyler Ferguson (@jessetyler)’in paylaştığı bir gönderi

Cameron Tucker

Cameron Modern Family dizisinin en naif, en duygusal ve en neşeli karakteri olarak kalbimizde kendisine büyük bir yer açmayı başarıyor. Öyle ki, Cam en küçük duygusal anda bile ağlamayı başarırken bizler de ekran başında onun haline gülmekten kendimizi alamıyoruz. Mitchell’in gergin doğasına aykırı bir neşeye sahip olan Cam Modern Family karakterleri arasında en çok güldürenlerinden birisi.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Eric Stonestreet (@ericstonestreet)’in paylaştığı bir gönderi

Gerçek adıyla Eric Stonestreet, 1971 yılında Amerika’da dünyaya gelmiş. Modern Family dizisinde de sıklıkla gördüğümüz Fizbo adındaki palyaço karakteri aslında Eric’in çocukken ortaya çıkardığı bir karaktermiş. Birçok röportajında çocukken doğum günü partilerine gidip palyaçoluk yaptığını ve babasının kendisine Fizbo dediği için de palyaçonun ismini Fizbo koyduğunu söylüyor. Sosyoloji bölümünden mezun olsa da oyunculuk kariyerine atılan ve birçok yapımda rol alan Eric, Modern Family dizisi ile izleyicilerin kalbine taht kurmayı başarmış.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Eric Stonestreet (@ericstonestreet)’in paylaştığı bir gönderi

Modern Family Dizisini Nereden ve Nasıl İzleyebiliriz?

Netflix Türkiye’den rahatlıkla seyredebileceğiniz Modern Family dizisini izlemek için yapmanız gereken tek şey, bir adet Neflix hesabı açmanız. Netflix hesabınıza giriş yaptıktan sonra Modern Family’i izlemeye başlamak için buraya TIKLAYINIZ!

Modern Family Hakkında Görüşler ve Yorumlar

Modern Family dizisi için IMDb, Metacritic, Rottentomates ve MRQE gibi film ve dizi değerlendirme platformlarını incelediğimizde diziye ortalamanın üzerinde puanlar verildiğini ve olumlu eleştiriler yapıldığını görüyoruz. IMDb’nin kankası olan ancak ünlü eleştirmenlerin eleştirilerine de yer veren Rottentomatoes’te toplam başarı puan Friends için %78, How I Met Your Mother? dizisi için %83 iken Modern Family %85 ile aile ve arkadaşlık ilişkilerini yakından izlememize olanak sağlayan bu diziler arasından öne çıkmayı başarıyor.

The Guardian’da Lucy Mangan bir eleştiri metninde şu sözleriyle alışılagelmiş aile sitcomlarına da bir gönderme yaparak “Senaryo ve aktörler el ele vererek geleneksel aile sitcom tarzının serpildiği her mayından kaçıyor.” diyor.

Elbette yalnızca olumlu eleştiriler değil, aksi eleştiriler de mevcut. Bazı eleştirmenler, kimi zaman dizinin basmakalıp düşünceler ve çocukça şakalar ekseninde tekrara düştüğünü belirtiyor. Slantmagazine’de Matthew Wolfson, “Birbirlerini tanıdıkça, Pritchett-Dunphy klanının üyeleri kaçınılmaz olarak birbirlerinin tuhaflıklarını kabul ettiler ve iş patladı” diyor. Karakterler birbirlerini kabul ettikçe senaryonun tekrara bağlamasına katılabilirim. Ancak bazen sevdiğiniz işlere objektif bakmak pek mümkün olmuyor. İşte bu noktada profesyonel olarak eleştirmenlik yapan kişilerin söylediklerini referans almakta yarar var!

Dizinin yıllar süren hikayesi ve yavaş işleyişinin ardından üç ailenin yaşamında gelişen ani değişikliklerin hızlıca önümüze sürülmesi ve ardından tüm bu hikayenin aynı hızla bitirilmesine Filmcompanion’da eleştirmenlik yapan Ruhaan Shah, “Finaldeki bu değişiklikler biraz fazla ani – birkaç bölümde organik olarak gelmesi gereken şeyin sarsıcı, hızlandırılmış bir versiyonu.” diyor. Ruhaan Shah’ın eleştirisinde kesinlikle doğruluk payı var. Ancak yine de Modern Family yorumlarını bir tarafa koyup takdiri diziyi izleyecek olan sizlere bırakıyorum.

Bu Diziyi İzlerken Neler Hissettim?

Bazı diziler ve dizi karakterleri öyle incelikle ve samimiyetle işlenip ortaya çıkartılır ki, izlerken kendinizi o yaşamların içinde bir yerde hissedersiniz. Modern Family de benim için öyle bir dizi işte! Sanki tüm o karakterleri uzaktan da olsa bir yerden tanıyor ve izleme esnasında yaşamlarındaki değişikliklere, sorunlara ve mutluluklara şahit oluyor gibiyim.

Sanıyorum bu hissi pekiştiren şeylerden biri de oyuncuların dizinin belli anlarında kamerayla olan teması. Ekran başındaki bizlerle sanki göz göze geliyorlar ve aniden sohbete bizi dahil ediyorlar gibi bir his yaşıyoruz. Hatta yaşamlarına öyle yakından tanık olduk ki, dizinin finalinde karakterlere sarılıp birkaç damla gözyaşı döktüğümü hissettim, diyebilirim.

After Life Dizi İncelemesi

Bridgerton Dizi İncelemesi

Better Call Saul Dizi İncelemesi

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz