Bir Zamanlar Böyle Reklamlar Vardı! İşte Çağla Şikel’den “Aganigi naganigi” Tarifi!

Dilek

Haberler

16 Aralık 2020

Bir Zamanlar Böyle Reklamlar Vardı! İşte Çağla Şikel’den “Aganigi naganigi” Tarifi!

Çağla Şikel ve Özkan Uğur’u “Cennet Mahallesi” dizisinden önce bir dönem Türkiye’yi kasıp kavuran fındık reklamlarında izledik! İşte o görüntüler…

1999 ve 2000 yıllarından en çok akılda kalan şeylerden biri de şüphesiz “aganigi naganigi” sloganıyla çekilen fındık reklamlarıydı. Ünlü sanatçı Özkan Uğur’un rol aldığı reklam filmi aslında bir markaya ait değildi, Dış Ticaret Müsteşarlığı’na bağlı Fındık Tanıtım Grubu’nun hazırladığı bir kamu spotuydu! Amaç da fındığın ülke içindeki tüketimini teşvik etmekti.

Özkan Uğur

Seyyar fındık satıcısını oynayan Uğur, her gün bir avuç fındığın cildi gençleştirdiğini, tansiyona, kansızlığa, uykusuzluğa, sinir bozukluğuna ve daha pek çok şeye iyi geldiğini anlatıyor ve ekliyordu: “Ayrıca aganigi naganigi!”

Yeterince derdimiz yokmuş gibi bu reklamın sloganı ve “ne anlama geldiği de” uzun süre tüm Türkiye’yi meşgul etti. “Reklam amacına ulaştı, fındık satışları arttı” diyen Fındık Tanıtım Grubu slogan için de “Ne anlıyorsanız o” diyordu.

Biraz Daha Açıklama Gerekti!

Çağla Şikel

Ancak “Ne anlıyorsanız o” açıklaması halka yeterli gelmedi! Özkan Uğur’un aylarca sokakta “aganigi naganigi” diye çağrılmasına yol açan reklam serisinin devamı da geldi. Bu kez olaya Çağla Şikel dahil oldu!

Çağla Şikel’in “aganigi naganigi”nin ne olduğunu anlatmak için dahil olduğu reklam serisinin yeni bir sloganı da vardı: “Yerseniz!” Bu kamu spotunun bir özelliği de Çağla Şikel ve Özkan Uğur’u “Cennet Mahallesi” dizisinden çok daha önce bir araya getirmiş olması. İkilinin kaderi hep absürt şeylerde bir araya gelmek demek ki!

Türkiye’deki en etkili reklam kampanyalarından birine dönüşen ve fındık satışlarını patlatan reklam serisinin devamı gelmedi. Ama bugün dillere yerleşen “aganigi naganigi” diye bir terim ve “Yerseniz” deyimini bu reklamlara borçluyuz. Herhalde dünyada bu reklam serisi kadar izlenen bir kamu spotu daha çekilmemiştir!

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz