Bu Detaylar Dizide İşlenmedi! Camdaki Kız ve Masumlar Apartmanı’nda Gizli Kalan Noktaları Açıklıyoruz

Aleyna

Haberler

9 Mayıs 2021

Bu Detaylar Dizide İşlenmedi! Camdaki Kız ve Masumlar Apartmanı’nda Gizli Kalan Noktaları Açıklıyoruz

Ünlü psikiyatrist Gülseren Budayıcıoğlu’nun kitapları bir bir diziye uyarlanıyor, diziler ise izleyicilerden büyük ilgi görüyor. Ancak kitaplardaki her detay dizilerde bulunmuyor. İşte o detaylar!

Zaman Zaman Linç Ediliyor!

Gülseren Budayıcıoğlu, danışanlarının hikayelerinden esinlenerek yazdığı kitaplar sebebiyle son günlerde oldukça çok tepki görüyor. Dizileri izleyenler veya kitapları okuyanlar, Budayıcıoğlu’nun hasta-doktor mahremiyetini ihlal ettiğini düşünüyor. Ancak Budayıcıoğlu, kitaplarındaki hikayeleri hastalarının anlattıklarından esinlenerek yazdığını, fakat isimlerin, mesleklerin, adreslerin ve hatta zaman diliminin değiştiğini söylüyor. Hatta Gülseren Budayıcıoğlu’na göre Kitapları okuyan veya dizileri izleyen hastaları bile hikayenin kendilerine ait olduğunu anlamakta güçlük çekiyor. Kitaplarda hastalarının gerçek kimliğiyle ilgili en ufak bir ipucuna bile yer vermediğini vurgulayan Budayıcıoğlu, hikayenin diziye uyarlanırken daha da çok değiştiğini savunuyor.

Madalyonun İçi’nde O Karakterler Yok!

blank

İzleyicileri ekran başına kilitleyen dizi Masumlar Apartmanı, Gülseren Budayıcıoğlu’nun ‘Madalyonun İçi’ kitabında yer alan ‘Çöp Ev’ adlı hikayeden uyarlandı. Ancak dizi ve kitap arasında büyük farklılıklar var. En büyük farklılık ise kitapta Han ve İnci karakterlerinin olmayışı. Çöp Ev hikayesinde Safiye, Gülben ve Neriman 3 kız kardeş. Evin en aklı başında bireyi ise en küçük kardeş Neriman. Ancak hikayede Neriman karakteri, dizide olduğu gibi lise çağında bir genç kız değil, 27 yaşında genç ve çalışan bir kadın. Dizide Han’ın çözdüğü tüm sorunları çözen, dışarıda yapılması gereken her şeyi yapan ve hatta temizlik esnasında Gülben ve Safiye’nin hamlelerini sayan aile bireyi, kitapta Neriman olarak geçiyor. Yani dizinin Han’ı kitabın Neriman’ı. Haliyle Han’ın olmadığı kitapta, İnci karakteri de yok.

Camdaki Kız’da O Karakterler Farklı!

blank

Camdaki Kız dizisi, Gülseren Budayıcıoğlu’nun aynı isimli kitabından uyarlandı. Ancak elbette dizi ile kitap arasında büyük farklar var. İlk fark, Koroğlu ailesinde! Kitapta Koroğlu ailesinin yine 3 çocuğu var, ancak en büyük çocuk Sedat. Sedat’ın küçük kardeşleri ise Suat ve Muzaffer ismindeki ikizler. Yani dizideki Selen karakteri kitapta yer almıyor. Onun yerine Muzo’nun ikizi Suat var. Bir diğer farklılık ise Nalan’ın annesi. Bildiğiniz gibi Feride Hanım, Nalan’ın annesi değil, anneannesi. Nalan bunu henüz bilmese de dizideki annesinin adı Sema. Ancak bu karakter Kitapta Güneş olarak yer alıyor. Ayrıca kitapta, dizinin en çok konuşulan sahnesi; bekaret kontrolü yer almıyor.

Öykünün ilerleyişinde başka farklılıklar olacak mı, yoksa olaylar kitapta yer alan haliyle mi devam edecek, dizilerin ilerleyen bölümlerinde hep birlikte göreceğiz.

Benzer Haberler

Şilan 10 Mayıs 2021

Bu dikkatler gözden kaçmamalıydı

Yorum Yaz